Külföld
Megtörténhet, hogy leáll a gázszállítás
A norvég lazac Chilén keresztül juthat Moszkvába
Orosz teherautó-konvoj tart Ukrajna felé. A felek vitatják a segélyezés lebonyolítását (Fotó: Reuters/Nikita Paukov)
Az ukrán parlament első olvasatban jóváhagyta az ukrajnai „szeparatizmus támogatói elleni szankciókról” szóló törvényjavaslatot. A kormány által beterjesztett indítványt a 450 fős törvényhozás 243 tagja szavazta meg a jelen lévő 308 képviselőből a keddi plenáris ülésen. Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök szerint a törvényjavaslat büntető intézkedésekkel sújtja az ukrajnai „terrorizmust” és a Krím félsziget Oroszország általi elcsatolását finanszírozó természetes és jogi személyeket. A törvényjavaslatban felsorolt huszonhat féle büntető intézkedés között van mindenféle tranzit leállításának lehetősége az ország területén keresztül, beleértve a légi közlekedést és a nyersanyagok szállítását is.
A szankciók kiterjedhetnek a listára kerülő személyek gazdasági, kereskedelmi tevékenységének megtiltására és bankbetéteik befagyasztására is. A tilalom vonatkozhat privatizációra, licencekre, műsorsugárzásra és internetes szolgáltatásra is.
Az intézkedéscsomagot Ukrajnában sem fogadja osztatlan lelkesedés: hétfőn 3,8 százalékot veszített értékéből a hrivnya a dollárhoz képest, kedden pedig további 2,4 százalékot. Ez azt jelenti, hogy egy hét alatt hat százalékkal gyengült az ukrán fizetőeszköz, amely sohasem volt ilyen alacsony szinten, az év eleje óta pedig értékének egyharmadát veszítette el.
Németország máris közölte, hogy a gáztranzit leállítása elfogadhatatlan. Ugyanakkor az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet jelezte, hogy az ukrajnai média – így az orosz sajtó – semmilyen korlátozása sem fogadható el.
Vlagyimir Putyin Szocsiban Ibráhím Mahlab egyiptomi kormányfővel tárgyalt. A megállapodások alapján Oroszország egyiptomi élelmiszert vásárol, és részt vesz a szuezi csatorna fejlesztésében is. A Moszkva által bejelentett mezőgazdasági élelmiszerszankciók alól egyre több ország keres kibúvót, Norvégia például Chilén keresztül szállítana többek között lazacot Oroszországba. Kelet-Ukrajnában közben a nemzetközi felszólítások ellenére továbbra sincs fegyvernyugvás: az ukrán kormányerők a Luhanszk és Donyeck közötti kapcsolat megszüntetésére törekednek, Kijev és a felkelők ellentmondásos híreket közölnek a „katonai sikerekről”.
Ami biztos, továbbra is ezrek menekülnek a régióból, a városok jó része áram- és vízellátás nélkül van. Oroszország humanitárius katasztrófáról beszél, az ukrán vezetés szerint azonban ez csak ürügy a katonai beavatkozásra. Tegnap mindazonáltal Kijev is kész volt tárgyalni arról, hogy Oroszországból segítség érkezzen. Moszkva állítása szerint kedden kétszáznyolcvan teherautóból álló konvoj indult útnak segéllyel megrakva Ukrajnába.