Külföld

Megszületett a megállapodás az EU-csúcson

Vasárnaptól visszafordítják a menekülteket +VIDEÓ

Sikerült megállapodni az Európai Unió és Törökország közötti migrációs egyezményről az uniós és török vezetők pénteki brüsszeli csúcstalálkozóján. Már vasárnaptól életbe léptethetik azt a szabályt, hogy a Törökországból Görögországba illegálisan átkelő menedékkérőket ügyük elbírálása után vissza kell küldeni Törökországba. Orbán Viktor  értékelése szerint a magyar diplomáciai elérte céljait.

eu török csúcs reuters
A kormányfő emlékeztetett arra, hogy Magyarország a visegrádi államokkal mindvégig a leghatározottabban ellenezte a menekültek kötelező befogadását. A kulcs ország azonban jelenleg Macedónia, amelynek minden segítséget meg kell adni határvédelmi képességének fenntartására.

A kormányfő utalt arra a magyar diplomáciai célra is, hogy Ukrajna - mint arról Brüsszelben előzetes egyezség született - előbb jut vízummentességhez, mint Törökország.   Hangsúlyozta továbbá, hogy a létrejött egyezmény, a Törökországnak nyújtandó pénzügyi támogatás keretében Magyarország semmilyen olyan pénzügyi kötelezettséget nem vállal, amely elviselhetetlen terheket róna az országra.

 

Ankara felgyorsítaná a tárgyalásokat

 Ankara a tárgyalások előtt a török EU-csatlakozási tárgyalások felgyorsítását kérte, valamint azt, hogy legkésőbb június végéig töröljék el az uniós vízumkényszert a török állampolgárokkal szemben.  A török uniós csatlakozási fejezetek megnyitásáról semmifajta konkrét kötelezettségvállalást nem tartalmaz a kompromisszumos javaslat, mindössze annyit írtak, hogy erre sort fognak keríteni, "amint lehetséges". A Törökországban lévő szíriai menekültek ellátásához a már felajánlott hárommilliárd eurón felüli további uniós pénzügyi támogatás kérdéséről abban egyeztek meg, hogy arra kizárólag a már elfogadott összeg felhasználása után kerülhet sor.

Objektum doboz

Elsősorban humanitárius kérdésekről folynak pénteken a brüsszeli tárgyalások, mert Törökország eddig 2,7 millió menekültet fogadott be anélkül, hogy bárkitől jelentősebb támogatást kapott volna - mondta az ülés előtt Ahmet Davutoglu. Elmondta: minden azt támasztja alá, milyen fontos a török-európai partnerség elmélyítése, valamint Törökország uniós tagsága.  

Spiegel Online: Vasárnaptól életbe léphet az új szabály

A szabály vasárnapi bevezetésével el lehet kerülni egy „utolsó nagy roham” kialakulását, vagyis azt, hogy menedékkérők tömegesen igyekezzenek átkelni az Égei-tengeren a görög szigetekre azzal a céllal, hogy a visszaküldésüket előíró szabály bevezetése előtt az EU területére érjenek. Ez fenyegetne, ha nem szinte azonnal, hanem csak hetek múlva kezdenék alkalmazni ezt az eljárást - mutatott rá a német hírportál.

A megállapodás-tervezet nem azt irányozza elő, hogy vasárnaptól azonnal mindenkit visszaszállítanak Törökországba. Az elképzelés szerint minden egyes újonnan érkező menedékkérő esetében lefolytatják a menedékjogi eljárást, és a jogerős döntés után szállítják őket vissza Törökországba.

Merkel: Törökországnak a vízummentességhez be kell tartania a nemzetközi jogi normákat

A vízummentesség bevezetéséhez Törökországnak el kell fogadnia és be kell tartania a szükséges nemzetközi jogi normákat - mondta Merkel még péntek hajnalban. Törökország már sokat tett a vízummentesség bevezetéséért, de további erőfeszítésekre van szükség a menekültek nemzetközi jogainak betartásáért, és hangsúlyt kell helyeznie az emberi jogi normák teljesítésére is.

 

 

Megszületett a megállapodás az EU-csúcsonDupla támogatást és vízummentességet kértek a törökök - Sikerült megállapodni...

Közzétette: Magyar Hírlap – 2016. március 17.