Külföld

Megszavazták az uniós határvédelmi erő létrehozását az EP-ben

Osztrák–magyar csoport alakul Hegyeshalomnál

Gál Kinga fideszes EP-képviselő szerint bebizonyosodott, amit a magyar kormány több mint egy éve mond: Európának hatékonyabban kell védenie a külső határait. Tegnap az Európai Parlament szavazott is erről.

Elfogadta az Európai Parlament (EP) az európai uniós határvédelmi ügynökség (Frontex) és a nemzeti hatóságok erőiből összeállítandó uniós határőrizeti szerv létrehozására vonatkozó határozatot - jelentette be közleményben az uniós törvényhozás.

Az EP plenáris ülésének jóváhagyó szavazását követően - tekintettel arra, hogy az uniós intézmények már megállapodtak a témában - ősszel meg is kezdheti működését a megerősített szolgálat. Az új ügynökség segítséget nyújt ahhoz, hogy újra rendeltetésszerűen működhessen a schengeni övezet, az átmeneti belső határellenőrzések pedig az év végéig megszűnhessenek. A megalakuló európai határ- és a parti őrség a „hiányzó láncszem” Európa külső határainak védelméhez az uniós polgárok szabadon mozgása érdekében.

A tájékoztatás szerint a leendő ügynökség a Frontex és az uniós tagállamok erőforrásait egyesíti. Tagállami felajánlások alapján bármikor rendelkezhet ezerötszáz fős személyi állomány és eszközök mozgatásáról, a szükségesnek ítélt területekre való átcsoportosításáról legfeljebb tíz napon belül. Magyarországnak a közös működéshez hatvanöt határőrt kell biztosítania. A tagállamok továbbra is megtartják határaik védelmének hatáskörét, azonban szükség és kérés esetén a határ-és parti őrség öt napon belül meghatározza a megfelelő létszámú stábot és technikai felszerelést, támogatást tud nyújtani, hiányosságok esetén időben be tud avatkozni.

Megállapodás született arról is, hogy összekötő tisztek felügyelik valamennyi EU-tagállam külső határát.

Gál Kinga fideszes EP-képviselő sajtóközleményében úgy fogalmazott, „egyértelműen bebizonyosodott, amit a magyar kormány több mint egy éve mond: Európának hatékonyabban kell védenie a külső határait. Csak akkor tartható fenn a belső határnélküliség, ha urai vagyunk a helyzetnek az unió külső határain”.

Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter az osztrák közszolgálati televízió (ORF) kedd késő esti műsorában kijelentette: a magyar hatóságok jogtalan határellenőrzést folytatnak az osztrák-magyar határszakaszon. Az ORF szerint kedden az osztrák és a magyar hatóságok egyaránt ellenőrizték az Ausztriába és a Magyarországra beutazókat, ezért délután hatalmas torlódás alakult ki egyes határátkelők mindkét oldalán. Szerdai bécsi értesülés szerint a két ország munkacsoportokat állít fel a kialakult helyzet megoldására. A teherautók torlódása az M1-es autópályán Hegyeshalom közelében megszűnt - tájékoztatta a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense tegnap délben az MTI-t.

A július elsejétől szeptember végéig tartó fokozott nyári ellenőrzés része a volt hegyeshalmi határátkelőnél zajló közlekedésbiztonsági ellenőrzés - reagált az ORFK szerda este az MTI megkeresésére, miután az osztrák belügyminiszter kijelentette: a magyar hatóságok jogtalan határellenőrzést folytatnak a közös határon.


Lapszemle
Nagy Sándorhoz hasonlították Orbánt

Freie Zeiten: Néha a történelemben csak egyetlen ember van, aki ellen mer szegülni a fősodorral szemben. Orbán Viktor az az államférfi, aki nemcsak saját hazáját, de Európát is meg akarja védeni Brüsszel őrült terveitől. Az emberi létezés és a történelem tele van idealizált hősökkel és mítoszokkal (...) Nagy Sándor, Napóleon – és még sokan mások – hatalmas lábnyomot hagytak a történelemben. Ma talán hasonló a helyzet Európa délkeleti sarkában, ahol a magyarok felvették a küzdelmet a mainstream európai politikával szemben. Orbán tagadhatatlan érdeme, hogy egyedüliként és elsőként szembe mert szállni Merkelék politikájával, akik tárt karokkal fogadták a bevándorlókat Európába (...) Magyarország soha sem hagyta cserben a Nyugatot, együttműködik a NATO-val, bírálói mégis azt mondják, hogy Magyarország eltávolodott a nyugat-európai értékektől.

Die Welt: A kvótareferendum iskolát teremthet, és a brit uniós tagságról tartott népszavazás után nem kell sok fantázia annak belátásához, hogy az EU rámehet a menekültkérdésre. Orbán Viktor kormányfő nem akarja megkérdőjelezni a jövedelmező uniós tagságot, de támogatást keres a brüsszeli és berlini előírásokkal szemben, mert a kis országot és annak társadalmi egyensúlyát, biztonságát és rendjét fenyegető veszélyt lát a menekültek korlátlan befogadásának kötelezettségében, és ebben maga mögött tudhatja a polgárok többségének támogatását, nem csak Magyarországon.

Der Standard: A magyarországi kvótareferendum annak a menekültellenes politikának a folytatása, amelyet a magyar kormány már évek óta tisztességtelen eszközökkel folytat. Tavaly sugalmazó kérdéseket tartalmazó kérdőíveket küldtek a lakosságnak, miszerint a magyar családokat és a születendő gyermeket támogatnák-e vagy inkább a bevándorlókat. Most Orbán Viktor tovább folytatja idegellenes játékát, amelyben csak a saját játékszabályai érvényesek. A lakosság jelentős támogatással köszöni meg neki ezeket a lépéseket.

Süddeutsche Zeitung: Orbán Viktor miniszterelnök a népszavazással jelezni akarja Brüsszelnek, hogy Magyarország nem akar idegeneket az országban, és kétségtelen, hogy ez sikerül is majd neki, mert az ellenzék ugyan bojkottálja a népszavazást, de a lakosság nagy többsége mögötte áll ebben a kérdésben.

Financial Times: Magyarországon nem lesz szavazás az uniós tagságról, az októberi népszavazás pedig politikai manőver Orbán részéről, hogy tovább mélyítse kapcsolatait Lengyelországgal, és elterelje a figyelmet a belpolitikai kérdésekről. Európa további politikai kudarcok kockázatával néz szembe ősszel, mivel azonos időpontban rendezik a megismételt osztrák elnökválasztást és a magyarországi kvótareferendumot. A két szavazás – az időzítésből fakadóan – valószínűleg háttérbe fogja szorítani az uniós vezetők szeptember 22-i pozsonyi találkozóját, melyen az Európai Uniónak a brit népszavazás utáni jövőjéről lesz szó.