Külföld

Megszavazták az írek az azonos neműek házasságát

Magas volt a részvételi arány

Megszavazta az azonos neműek házasságának legalizálását az ír lakosság az RTE állami médiavállalat által szombaton közölt hivatalos eredmények szerint.

Ríona Ní Fhlanghaile, az ír szavazatszámláló bizottság elnöke az RTE-nek elmondta, hogy a választópolgárok 62,1 százaléka támogatta, míg 37,9 százaléka ellenezte a melegházasság engedélyezését. Ezzel Írország lett a világon az első olyan ország, ahol népszavazáson döntöttek a homoszexuális párok házasságkötésének törvényessé tételéről.

A referendumon rendkívül magasnak számító, 60,5 százalékos volt a részvételi arány.


Elsöprő többséget jósoltak

Az RTE állami médiavállalat korábbi becslése szerint az "igen" tábor győzelmére számítottak, Kevin Humphreys miniszter kétharmad-egyharmad arányt jósolt. Aodhan O'Riordain, az esélyegyenlőségért felelős miniszter is úgy vélte, győztek a melegházasságot támogatók.

Az azonos neműek házasodásának jogát minden parlamenti párt, a nagy munkaadók és sok híresség támogatta, és remélték, hogy a népszavazás mérföldkő lesz abban a folyamatban, amelyben Írország, amelyet sokáig Nyugat-Európa társadalmilag egyik legkonzervatívabbnak országának tekintettek, fokozatosan átalakul.  "Írország azt üzeni ezzel a világnak, hogy ez a jövő útja" - jelentette ki David Norris, aki a hetvenes évek végén kezdte kampányát a melegjogok érvényesüléséért.

A homoszexualitást bűnnek tartó katolikus egyház a templomok falain belülre korlátozta az alkotmánymódosítás elutasítására buzdító kampányát, szemben a más országokban - mint például Franciaországban - tapasztaltakkal, ahol az egyház tiltakozása nyilvános és aktív volt. Írországban világi vallási csoportok vezették a "nem" kampányt.  A tervezet egyik fő ellenzője, John Murray, az Iona Intézet katolikus jogvédő szervezet egyik tisztségviselője azt mondta: "Mindenki az igenek győzelmét jósolja, ami csalódást okoz nekem".