Külföld

Megszavazta a lengyel parlament a legfelsőbb bíróságról szóló törvényjavaslatot

A törvénytervezetet az ellenzék és az Európai Unió is élesen bírálta

Megszavazta csütörtökön a lengyel parlament alsóháza (szejm) a legfelsőbb bíróságról (SN) szóló törvényjavaslatot, amelyet korábban az ellenzék és az Európai Unió is élesen bírált. 

Szydlo: A bíróságok reformokra szorulnak
A bíróságok rosszul teljesítenek, az ország a jobbításukat igényli, "mi csak a lengyel emberek óhajának akarunk megfelelni, akik jól és igazságosan működő bíróságokat akarnak" - mondta csütörtök este Beata Szydlo lengyel miniszterelnök a televízióban a néphez intézett üzenetében. A teljes lengyel ellenzék a civakodást, az anarchiát, a veszekedést és a provokációt kedveli a józan viták helyett - tette hozzá a kormányfő. 

A tervezetre a 460 fős szejm jelen lévő képviselői közül 235-en szavaztak igennel, 192-en ellenezték, 23-an tartózkodtak.
A szejm az összes ellenzéki módosító indítványt elutasította.
Az új törvény előirányozza, hogy a legfelsőbb bíróságot 3 kamarára bontják, megváltoztatja a bírák kinevezésének rendjét, és lehetővé teszi az eddigi bírák nyugállományba helyezését.
A tervezet ezt követően a szenátus elé kerül, és az elnöknek is alá kell írnia.
A vitatott igazságügyi reform célja, hogy megnövelje a végrehajtó hatalomnak az igazságszolgáltatásra gyakorolt hatását és lecserélje a bíróság tagjait - írta az AFP francia hírügynökség.
A reform másik fontos elemét, az országos igazságszolgáltatási tanácsra (KRS) vonatkozó törvényjavaslatot már a szejm és a szenátus is a múlt héten elfogadta. Ez a jogszabály megszüntetné a 25 fős tanácsban helyet foglaló 15 bíró eddigi kinevezési rendjét, és átalakítaná magát a testületet is. A bírókat ezentúl nem a szakmai szervezetek, hanem az alsóház képviselői választanák meg.
A csütörtöki parlamenti szavazás eredményének közzététele után tüntetők csoportosultak a parlament épülete előtt, megrugdalva a tiltakozókat az épülettől elválasztó kordonokat. Az esti órákra nagyszabású tüntetést szerveznek az elnöki hivatal épülete elé.
"Gyorsan előkészítjük a kötelezettségszegési eljárásokat az uniós jog megsértése miatt, hogy jövő héten meg tudjuk őket indítani" - jelentette ki szerdai sajtóértekezletén Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke. "Összességében (a változtatások) felszámolnák a bíróságok maradék függetlenségét, és a kormány teljes politikai ellenőrzése alá vonnák az igazságszolgáltatást" - mondta. Hozzátette: "a legutóbbi fejlemények miatt nagyon közel kerültünk a 7-es cikk szerinti eljárás megindításához".
Andrzej Duda konzervatív államfő csütörtökön tudatta, hogy nem hajlandó találkozni Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével. Utóbbi - aki korábban lengyel kormányfő volt - jelezte, hogy aggasztja a kialakult helyzet, és a szavazás után ismét találkozót kért Dudától.
A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) konzervatív párt, amelynek többsége van a törvényhozás mindkét házában, és továbbra is egyértelműen a népszerűségi lista első helyen áll, elengedhetetlennek tartja a reformokat az igazságszolgáltatás korszerűsítése az a korrupció ellen harc érdekében. Az ellenzék szerint a reform - amely szerinte a konzervatívoknak a társadalmi élet egésze feletti ellenőrzés kiterjesztésére tett kísérlet - gyengíti a hatalmi ágak szétválasztását - írta az AFP.
A 2015. évi választások eredményeként hatalomra került konzervatívok több gyökeres reformot hajtottak végre. Egyes intézkedések - így az alkotmánybíróság és a közmédia reformja - kiváltották az Európai Bizottság bírálatát. 

Tusk: Meg kell akadályozni, hogy Lengyelország Európa perifériájára szoruljon

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke sürgős találkozót javasolt Andrzej Duda lengyel elnökkel csütörtökön - mint fogalmazott - a "hazájukban" kialakult politikai válság megvitatására.

Tusk arra figyelmeztetett, hogy közös feladatuk megakadályozni azt, hogy Lengyelország Európa perifériájára szoruljon.
Véleménye szerint a varsói kormány által elfogadott, az igazságszolgáltatást érintő törvénymódosítások visszalépést jelentenek és ellentmondanak az európai értékeknek.

A Lengyelország és az unió közötti konfliktus megoldását reméli a cseh külügyminiszter

Lubomír Zaorálek cseh külügyminiszter csütörtökön Bécsben bizakodóan nyilatkozott arról, hogy Varsó megoldást talál az Európai Bizottsággal fennálló konfliktusára a vitatott igazságügyi reformról. 

"Remélem, hogy Lengyelország megoldást talál a fennálló vitára, és megőrzi a legfontosabb demokratikus értékeket" - fogalmazott.