Külföld

Megosztott ünneplés a győzelem napján

Barack Obama: az Egyesült Államok kiáll szövetségesei mellett a világban

Az ukrajnai konfliktus rányomta a bélyegét tegnap a világháborús győzelem megünneplésére. A német alsóház elnöke szerint a kapituláció hetvenedik évfordulója a nyugati szövetségesek és a Vörös Hadsereg felszabadító katonái iránti tisztelet napja és a legmélyebb határvonal a német történelemben.

T-14
T–14-es Armata tank a moszkvai díszszemle főpróbáján (Fotó: Reuters/Sergei Karpukhin)

A kijevi parlamentben Petro Poro­senko elnök párhuzamot vont a második világháború és a jelenleg Ukrajnával szemben zajló „orosz agresszió” között. „Szomszédunk agresszív politikája már csaknem hétezer ukrán állampolgár életébe került 1675 katona esett el. Több mint ezren tűntek el nyomtalanul. Hetven év óta először ismét fegyverrel a kezünkben védjük országunkat, államunk szuverenitását és területi egységét” – hangoztatta az államfő.

Vlagyimir Putyin orosz elnök a Szovjetuniónak a Nagy Honvédő Háborúban aratott győzelme hetvenedik évfordulóján gratulált mások mellett Fehéroroszország, Azerbajdzsán, Kazahsztán és a Moldovai Köztársaság vezetőinek is, sőt köszöntötte az Oroszországon kívül csupán néhány ország által elismert szakadár kaukázusi területek, Abházia, és Dél-Oszétia államfőit is, kimaradt azonban a grúz és az ukrán vezetés. Helyettük a két ország népének gratulált.

Ukrajna és más kelet-európai országok helye a közös Európában van – jelentette ki Bronislaw Komorowski lengyel elnök péntekre virradó éjszaka a Gdansk melletti Westerplattén, ahol a második világháború első ágyúlövései eldördültek. Az éjféli megemlékezésen és a kétnapos nemzetközi konferencia csütörtök esti panelbeszélgetésein európai politikusok vettek részt, akik többsége bojkottálja a moszkvai ünnepséget.
Norbert Lammert, a német Bundestag elnöke az alsóház tegnapi emlékülésén azt mondta, a náci Németország feltétel nélküli megadásának évfordulója a nyugati szövetségesek és a Vörös Hadsereg felszabadító katonái iránti tisztelet napja és a legmélyebb határvonal a német történelemben. Francois Hollande francia elnök a pénteki párizsi megemlékezésen azt mondta, a győzelem nem egy nemzetnek egy másik feletti felsőbbrendűségét vagy dominanciáját jelentette, hanem egy eszme győzelmét egy totalitárius ideológia felett. A ceremónián részt vett John Kerry amerikai külügyminiszter is, aki francia kollégájával, Laurent Fabiusszal koszorút helyezett el az ismeretlen katona sírjánál.

Barack Obama amerikai elnök közleményben hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok kiáll szövetségesei mellett Európában és szerte a világon a szabadság és minden ember emberi jogainak védelmében. Az elnök szavai szerint a második világháborúban, amely több mint negyvenmillió ember életét követelte a kontinensen – köztük hatmillió zsidóét és több millió más emberét, akiket a náci rezsim gyilkolt meg – a több mint öt éven át tartó kegyetlen harcok után „a szabadság erői diadalmaskodtak az elnyomás felett Európában”.


Szijjártó képviseli hazánkat Moszkvában
Magyarország nevében Szijjártó Péter vesz részt ma a győzelem napi megemlékezésen, Moszkvában. A külgazdasági és külügyminiszter tegnap az M1 aktuális csatornának azt is elmondta, hogy a többi európai külügyminiszterhez hasonlóan a katonai parádén nem vesz részt, csak a megemlékezésen. Hozzátette, azért született ez a döntés, mert Közép-Európából Csehországot az elnök, Szlovákiát a miniszterelnök, Szlovéniát pedig szintén a külügyminiszter képviseli. Péntek este Moszkvában találkoztak a megemlékezésen részt vevő külügyminiszterek, így Szijjártó Péter is tanácskozott az orosz, a kínai, a szlovén, a dél-afrikai és az egyiptomi külügyi vezetővel.