Külföld
Meghosszabbították az embercsempészek elleni európai missziót
Az uniós erők részt vesznek a líbiai parti őrség képzésében is
A tájékoztatás szerint a 2015-ben indított misszió hatálya július 27-én járt volna le, de kedden döntés született annak meghosszabbításáról 2018. december 31-ig.
A tanács egyúttal a művelet megbízatását is módosította, amelynek értelmében a részt vevő hajók ezentúl egyebek mellett a líbiai kőolaj illegális kereskedelméről is információt fognak gyűjteni.
Több holttestet találtak egy migránsokat szállító hajón Líbia előtt
Az olasz parti őrség tizenegy menekült holttestére bukkantkedden egy migránsokat szállító gumicsónakon Líbia partjai előtt.
Olasz sajtóértesülések szerint a halottakon kívül 167 migráns utazott a csónakon, amelyről a túlélőket a fedélzetére a Proactiva Open Arms nevű spanyol civilszervezet hajója vette fel.
Egy másik bevetés során a Save the Children segélyszervezet egyik egysége 90 migránst mentett ki egy kisebb hajóról.
Hozzávetőleg ezer illegális bevándorló érkezett kedden három hajó fedélzetén a szicíliai Pozzallo, Augusta, Siracusa és Catania kikötőkbe.
2017 első hat hónapjában mintegy 85 ezren értek partot Olaszországban, ötödével többen, mint a múlt év azonos időszakában.
"Két évvel ezelőtt az EU tagállamai egyhangúlag úgy határoztak, hogy együttesen lépnek fel korunk egyik legaljasabb bűnözési formája, az emberkereskedelem ellen, és e célból elindították a Sophia műveletet. Számos, embercsempészettel gyanúsított személyt tartóztattak le, és sok ember életét sikerült megmenteni a Földközi-tenger térségében, tavaly óta pedig az európai lobogó alatt szolgáló emberek feladatai közé tartozik a líbiai parti őrség kiképzése is" - mondta Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő.
A művelet célja elsősorban az embercsempészek elleni küzdelem, de a benne részt vevő hajóknak gyakran Európába tartó bevándorlókat kell kimenteniük a tengerből.
Bennfentes források szerint a misszió mandátumát eredetileg az uniós külügyminiszterek múlt heti ülésén tervezték meghosszabbítani, ezt azonban Olaszország akkor megakadályozta, egyes szakértők ugyanis úgy vélik, hogy a Sophia az olasz hatóságok számára egy ideje már inkább nehézséget, mintsem segítséget jelent.
Róma már korábban értésre adta, hogy arra törekszik: a többi tagország hajói ne csak az olaszországi partokra szállítsák a Földközi-tengeren kimentett embereket.
2017 első hat hónapjában mintegy 85 ezren értek partot Olaszországban, ötödével többen, mint a múlt év azonos időszakában.