Külföld

Megbukott a bevándorláspárti spanyol kormány

A spanyol parlament szerdán leszavazta a kormány idei költségvetési javaslatát

Előrehozott parlamenti választások kiírását jelentette be Pedro Sánchez baloldali spanyol kormányfő, aki egyben a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) főtitkára is, pénteken Madridban.

"A két lehetőség közül, nem tenni semmit és folytatni költségvetés nélkül, vagy kiírni a választásokat és szót adni a spanyoloknak, én a másodikat választom. Spanyolországnak továbbra is haladnia kell, továbbra is fejlődnie kell" - fogalmazott a miniszterelnök, aki bejelentését megelőzően rendkívüli tanácskozást tartott minisztereivel, döntéséről pedig tájékoztatta VI. Fülöp spanyol királyt is.

Az április 28-án esedékes voksolás után hárompárti, koalíciós kormány alakulhat a bevándorlásellenes jobboldali erők, a Néppárt (PP), a Ciudadanos (Cs) és a VOX részvételével, az andalúz modell alapján.

A kormányfő azután határozott az előrehozott választások kiírása mellett, hogy a spanyol parlament szerdán leszavazta a kormány idei költségvetési javaslatát, amelyre több mint húsz éve nem volt példa Spanyolországban. A parlamenti ciklus eredetileg 2020 nyarán ért volna véget.

Pedro Sánchez bírálta a 2019-es büdzsé tervezetét leszavazó ellenzéki pártokat, akik ezzel "az elmúlt évtized legszociálisabb költségvetését utasították el". A pártok nem a közérdeket tartották szem előtt - hangsúlyozta.

Jobboldali győzelem várható az előrehozott választáson
A legutóbbi felmérés alapján az egyesült jobboldal (PP,Cs, VOX) 51 százalékkal fölényesen megnyerné a választásokat,míg a szocialisták csak 24 százalékot kaphatnának.
Spanyolország új miniszterelnöke várhatóan Pablo Casado, a Néppárt (PP) júliusban megválasztott, alig 38 éves vezetője lehet. Casado megválasztása után a PP konzervatívabb fordulatot vett, mellőzve a korábbi centrista megnyilvánulásokat. A párt ifjú elnöke határozottan ellenzi az illegális bevándorlást, és a gender ideológia terjesztését.
Most először juthat be a madridi törvényhozásba a Francisco Franco tábornok halála után rendezett, 1977-es, első demokratikus választások óta egy radikális jobboldali, de nem szélsőséges, bevándorlásellenes párt, a VOX.
A VOX-ot 2013-ban alakították meg a PP konzervatív szárnyának az egykori tagjai, akik nem értettek egyet a 2018 júniusában megbukott pártelnök és kormányfő, Mariano Rajoy centrista politikájával.
A párt ellenzi az illegális migrációt, az iszlamizáció folyamatát, az abortuszt, és az azonos neműek házasságát.
A katalán és a baszk autonómiákat sem támogatják a jelenlegi formájukban. Az április 28-i parlamenti választások után várhatóan hárompárti, koalíciós kormány alakulhat a jobboldali erők, a PP, a Cs és a VOX részvételével, az andalúziai modell alapján.

Objektum doboz

Hozzátette: épp emiatt az elmúlt hónapok során több, az állampolgárok jóléte szempontjából fontos törvény elfogadását is akadályozták, így nem ment át a parlamenten például az eutanáziatörvény vagy a munkaügyi reform sem.

Mint mondta, ezzel együtt is a szocialista kormány nyolc és fél hónapos működése során 13 törvényt és 24 törvényerejű rendeletet léptetett életbe. Intézkedéseik közül kiemelte a nyugdíjemelést, a közalkalmazotti béremelést, valamint a minimálbér emelését, amelyekre "költségvetéssel vagy anélkül", de garanciákat biztosítottak. 

Pedro Sánchez szerint a vita most arról szól, hogy ki milyen Spanyolországot szeretne megteremteni. A jobboldal és annak három pártja, amely a múlt hétvégén előrehozott választásokat követelve nagyszabású felvonulást tartott Madridban, olyan Spanyolország mellett van, "amelyben nem férünk el sokan, amelyben csak ők férnek el" - jelentette ki.

"Meggyőződésem, hogy vissza lehet állítani az állampolgárok számára hasznos politikát, a toleranciát, a tiszteletet, a józan észt, a mérsékeltséget" - fogalmazott Sánchez, hozzátéve, hogy véleménye szerint az ország egységének egyetlen garanciája a szociális és területi kohézió megerősítése.