Külföld

Még mindig megtorlatlanul folyik a jazidik elleni népirtás Irakban

Több ezer jazidi férfit és fiút eltűntként tartanak nyilván, körülbelül háromezer nő és gyermek pedig az Iszlám Állam fogságában sínylődik

 Az Iszlám Állam terrorszervezet még mindig népirtást folytat Irakban a jazidi kisebbség ellen, miközben a nemzetközi közösség nem tesz eleget azon kötelességének, hogy megtorolja ezt a bűncselekményt - közölte az ENSZ Szíriával foglalkozó független vizsgálóbizottsága csütörtökön azzal kapcsolatban, hogy a dzsihadisták három évvel ezelőtt indítottak támadást a jazidik ellen.

"Folyik a népirtás, és jórészt megtorlatlan marad, dacára az államok kötelezettségvállalásának, hogy ... megelőzzék és megbüntessék az ilyen bűncselekményeket" - hívta fel a figyelmet a főbiztosság.

Több ezer jazidi férfit és fiút továbbra is eltűntként tartanak számon, miközben a terrorszervezet mintegy 3000 nőt és gyermeket tart fogságban szörnyű, erőszakos állapotok között Szíriában, ahol többek között brutálisan zaklatják és ütlegelik őket.

"A jazidik sebe még vérzik" - mondta a kisebbséghez tartozó egyik férfi a Szindzsár városára tekintő hegy lábánál lévő egyik jazidi szentélyben tartott megemlékezésen, amelyen a polgármester mellett helyi tisztségviselők is részt vettek. Hozzátette: "a kurdok és az iraki kormány egymással marakodnak Szindzsárért, ennek pedig mi isszuk meg a levét". A rendezvényen többen "Állítsátok meg a jazidik elleni népirtást!" feliratú transzparenst tartottak fel.

Az Iszlám Állam 2014 nyarán rohanta le Szindzsár központú területeiket, ezreket mészárolva le vagy ejtve fogságba hitükért. Ebben az időszakban a kisebbség legalább 9900 tagját meggyilkolták vagy elhurcolták Szíriába. Az iszlám szunnita ágát követő szélsőségesek ugyanis eretnekeknek, sőt, sátánimádóknak tartják az egyistenhívő, többségében kurd nemzetiségű jazidi kisebbség tagjait.

A jazidik többsége nem tért vissza otthonába, bár az általuk lakott észak-iraki térség utolsó szegletéből is elűzték májusban az iszlamistákat a kormányerők és a kurd fegyveresek, amelyek most egymással versengenek a felszabadított területek feletti ellenőrzésért. 

Szindzsár, amely a dzsihadisták rohama előtt muszlim kurdoknak és araboknak is otthona volt, jórészt továbbra is lakatlan. A város 2015-ben történt visszafoglalása óta csak mintegy 1000 jazidi család tért vissza. 2014 előtt viszont Szindzsárt és környékét hozzávetőleg 400 ezer jazidi lakta.