Külföld
Még lóg a levegőben a Brexit
A visegrádiak egysége állhatja el London útját
A szabályok értelmében az önmagában nem elegendő, ha az uniós állam-, illetve kormányfőket tömörítő Európai Tanács csütörtöki ülésén sikerül kompromisszumra jutni a brit reformigényekről, az egyezmény főbb elemeit még további fórumokon, köztük az Európai Parlamentben is jóvá kell hagyni – fogalmazott az Európai Parlament elnöke. „Garantálhatom, hogy az Európai Parlament a bennmaradásról szóló brit népszavazás után azonnal hozzákezd az európai bizottsági javaslat jogszabályokba foglalásához” – jelentette ki sajtótájékoztatóján Schulz. „De hogy világos legyek, egyetlen kormány sem mehet oda a parlamenthez, és mondhatja azt, hogy »itt a javaslatunk, tudnának biztosítékot adni az eredményre«. Ez nem lehetséges egy demokráciában” – hangsúlyozta Schulz, hozzátéve, ez nem azt jelenti, hogy meg akarják vétózni a megállapodást.
A Financial Times című brit lap szerint a külföldi EU-munkavállalóknak járó családi pótlék szigorítási tervei feletti vitán akadhat el Nagy-Britannia és az Európai Unió reformmegállapodása, a visegrádi EU-csoport ugyanis „egységfrontot” alkotva lép fel annak érdekében, hogy a külföldön élő gyerekek után már folyósított kifizetésekre a tervezett szigorítás ne vonatkozzék. A visegrádiak hajlandók ugyan engedményekre a külföldi EU-munkavállalók szociális ellátásában, de azt akarják, hogy a már folyamatban lévő folyósításokat a szigorítások ne érintsék – áll a londoni gazdasági napilap budapesti, varsói és brüsszeli tudósítóinak közös cikkében.
Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök tegnap Prágában kijelentette: nem jó megoldás, ha az uniós tagállamok a szociális dömping ellen egyedi intézkedéseket hoznak saját munkapiacaik védelmében.