Külföld

„Meg fogjuk nyerni ezt a háborút”

Francois Hollande: A normandiai templom elleni támadás, továbbá a katolikus pap megölése a köztársaság megszentségtelenítése

A francia elnök a terrorizmus elleni harcról tartott beszédet, miközben kiderült, hogy az egyik normandiai támadónak ismert terrorista kapcsolatai voltak és nyomkövetőt hordott, az ansbachi robbantó pedig közveszélyesnek számított.

Az iszlamista fenyegetés még sosem volt ennyire súlyos Franciaország és az Európai Unió számára, mint most - jelentette ki Francois Hollande francia elnök kedden este, miután két, az Iszlám Államhoz kötődő merénylő megtámadott a Rouen melletti Saint-Étienne-du-Rouvray településen egy katolikus templomot, majd megöltek egy idős papot. Az államfő televíziós beszédében hangsúlyozta, „a kormány teljes mértékben eltökélt, hogy legyőzze a terrorizmust”. Hollande elmondta: „a norman­diai templom elleni támadás, a katolikus pap megölése a köztársaság megszentségtelenítését jelentette”. „Meg fogjuk nyerni ezt a háborút” - fogadta meg a francia elnök.

Eközben a francia hatóságoknak sikerült azonosítaniuk az egyik támadót. Az ügyben eljáró ügyész elmondta, hogy az egyik támadó a tizenkilenc éves, Adel Kermiche nevű helyi férfi volt, aki Franciaországban született. Kermiche ellen tavaly vádat emeltek terrorista kapcsolatok miatt, márciusig őrizetben volt, utána pedig elektronikus megfigyelés alatt állt, naponta csak néhány órára hagyhatta el az otthonát, és mindennap jelentkeznie kellett a rendőrségen. Az ügyész elmondta, hogy a nyomkövetőt minden délelőtt öt órára kikapcsolták, és a támadás is ekkor történt.

Újabb részletek derülnek ki az elmúlt napok németországi támadá­sairól is. Szerdai német lapértesülések szerint az ansbachi robbantás szíriai elkövetője közveszélyes öngyilkosjelölt lehetett, és egy rejtélyes segítő révén, gyanús körülmények között érkezett 2014-ben Németországba. A Bild című lap egy 2015 elején készített pszichológiai szakvéleményre hivatkozva azt írta, hogy az aleppói származású férfiról megállapították, hogy „szélsőséges lelkületű”, felesége és hat hónapos gyermeke halála után nincs vesztenivalója, és feltételezhető róla, hogy „látványos öngyilkossággal” véget vet életének. Joachim Herrmann bajor belügyminiszter pedig arról beszélt: kétséges, hogy az ansbachi merénylet elkövetője éppen akkor akarta működésbe hozni a pokolgépet, amikor felrobbant, és igen valószínű, hogy valaki irányította a háttérből. Az elkövető a robbanás előtti percekben mobiltelefonján egy azonnali üzenetküldő alkalmazással „intenzív” üzenetváltást folytatott egy ismeretlennel, aki „nagymértékben befolyásolta a merényletet”.

A Münchenben támadó iráni-német fiatalemberről pedig azt írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung, hogy alighanem szélsőjobboldali. A környezetében élők tanúvallomásai alapján megtiszteltetésként tartotta számon, hogy születésnapja egybeesik Adolf Hitler születésnapjával, és büszke volt arra, hogy irániként és németként „árja” - írta a lap, rámutatva, hogy az árjakultusz szerint Irán az árják hazája. Továbbá a tizennyolc éves férfi gyűlölte a törököket és az arabokat, és a felsőbbrendűség érzése töltötte el velük szemben.


Bebocsátásra várva
Továbbra is mintegy kilencven bevándorló folytat éhségsztrájkot Horgosnál

migránsok 20160728