Külföld
Még Obama elnöksége alatt visszafoglalhatják Moszult
A Pentagon vezetője szerint kemény harc lesz, de sikerülhet+VIDEÓ
Elfoglalták Szirt városát
Rida Issza szóvivő a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy az Egyesült Államok légi támogatását élvező, a líbiai egységkormányhoz hű miszrátai milíciák vezette haderő elfoglalta Szirt Gíza Baháríjá negyedét is, ahol a terrorszervezet harcosainak utolsó állásai voltak. A líbiai fegyveresek jelenleg. Az Iszlám Állam által 2015-ben elfoglalt Szirt bevételét kormányforrásból egyelőre nem erősítették meg. Amennyiben Szirtet valóban teljesen visszavették az Iszlám Államtól, az hatalmas csapást jelentene a terrorszervezet észak-afrikai terjeszkedésére.
Ash Carter kemény harcokra számít, de bízik benne, hogy még Donald Trump beiktatása előtt sikerül visszafoglalni Moszul városát az Iszlám Államtól. Az október tizenhetedikén indult akcióban csaknem százezer iraki katona vesz részt, de az Iszlám Állam ellen harcolnak a kurd védelmi erők és siíta katonák is. Moszul meghódítása kulcsfontosságú lehet az Iszlám Állam leverésének szempontjából.
Az északi városban a terrorszervezet még mindig komoly erőkkel van jelen. Az elmúlt napokban a dzsihádisták erősen támadták az iraki csapatokat Moszul környékén. A városnak csaknem a háromnegyedét az Iszlám Állam uralja, a harcosok pedig elvegyültek a civilek közé, illetve alagútrendszereket használnak az ellentámadások kivitelezéséhez.
Az elhúzódó harcok miatt valószínűnek tűnik, hogy a város meghódítására idén már nem kerülhet sor, a Pentagon igazgatója azonban optimista ebben a kérdésben: hétfői nyilatkozata szerint elképzelhető, hogy január huszadikáig sikerül visszahódítani Moszult a dzsihadisták kezéről.
Carter egy másik nyilatkozatában vasárnap nyitva hagyta annak a lehetőségét, hogy az amerikaiak és a szövetségesek az Iszlám Állam leverése után is jelen lesznek a térségben, különösképpen Irakban, ahol véleménye szerint az amerikai hadsereg segítsége nélkülözhetetlen lesz a meghódított területek megtartásához.
A szíriai lázadók nem hagyják el Aleppót
Moszkva és Teherán a damaszkuszi kormány legkitartóbb támogatója.
A Núraddín al-Zinki nevű felkelőcsoport egyik tagja, Jasszer al-Jusszef szerint inkább az oroszoknak kellene elhagyniuk Aleppót.
Eközben az orosz védelmi minisztérium hétfőn közölte: a szíriai lázadók tüzérségi támadást intéztek egy orosz mobilkórház ellen, amelyben egy orosz állampolgárságú orvosnő életét vesztette, két ápolónő és szíriai civilek pedig megsebesültek. A kórházi felszerelés egy orosz segélyszállítmánnyal érkezett az előző nap. A RIA orosz hírügynökség szerint a minisztérium a felkelők támogatóit, az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát és Franciaországot tette felelőssé a történtekért.
Aleppóban a lázadók az elmúlt hetekben fokozták támadásaikat a kormányerők kezén lévő területek ellen, miközben a rezsim csapatai szövetségeseikkel együtt egyre beljebb nyomultak a szinte romhalmazzá lőtt keleti városrészbe.
A szíriai kormányerők múlt héten indított offenzívájukban jelentős területeket foglaltak vissza a felkelőktől. A harcok hétfőn voltak a leghevesebbek az Aleppó keleti és nyugati részét elválasztó határvonal közelében. Az összecsapásokban mindkét oldalon több civil életét vesztette. Nem csitultak a légicsapások Idlíb tartományban, ahol vasárnap több tucat támadásban 65 civil vesztette életét.