Külföld

Média, az elnökválasztás hadszíntere

Hillary Clinton és Donald Trump kampányát nem tudja utolérni a többi elnökjelölt-aspiráns, köztük dőlhet el a harc a voksokért

Miközben az amerikai elnökjelölt-apsiránsok egyre vehemensebben használják kampánycéljaikra a digitális kommunikáció kevésbé explicit csatornáit, Barack Obama amerikai elnök úgy vélekedik: a republikánus jelöltek alkalmatlanok az elnöki posztra, hiszen ha nem tudják kezelni egy televíziós műsorvezető kritikáit, akkor Moszkvával és Pekinggel szemben sem fognak tudni helytállni.

A CNBC televízió közvetítette a múlt szerdán a Republikánus Párt hivatalos elnökjelöltségéért versengő jelöltek legutóbbi vitáját. A fórum több részvevője már adás közben vagy utána élesen bírálta a műsorvezetőket konfrontatív, megítélésük szerint rosszhiszemű, nem lényegre törő kérdéseik miatt. A párt emiatt közölte, hogy „felfüggeszti az együttműködést” az ugyanahhoz a cégcsoporthoz tartozó NBC-vel.

Ha a republikánus elnökjelölt-aspiránsok nem tudják kezelni a CNBC műsorvezetőit, akkor nem tudják ezt megtenni Oroszországgal vagy Kínával sem – jelentette ki tegnap Barack Obama egy New York-i választási adománygyűjtő gyűlésen. Az elnök emlékeztetett arra, hogy az aspiránsok mindegyike gyengének tartja őt, és azt állítja róla, hogy túl sok kérdésben engedett Vlagyimir Putyin orosz elnöknek. „Aztán kiderül, hogy egy vitán nem képesek kezelni néhány CNBC-moderátort. Hadd mondjam el önöknek, hogy ha valaki nem tudja kezelni ezeket a fickókat, akkor nem hiszem, hogy a kínaiak vagy az oroszok túl sokat fognak aggódni majd miattuk” – mondta. Obama komornak és frusztráltnak nevezte a republikánus elnökjelölt-aspiránsokat, akik szerinte egy másik valóságban élnek az egészségügyi ellátás, a klímaváltozás, a gazdaság ügyeit nézve.

Donald Trump amerikai republikánus elnökjelölt-aspiráns tegnap mutatta be kampányának legújabb attrakcióját, vagyis a saját könyvét, amely Trump számos sikertörténetét bemutatja ugyan, de azzal kapcsolatban elég kevés részletet tartalmaz, hogy elnökként hogyan fogja megvalósítani politikai céljait. A Nyomorék Amerika (Crippled America) címet viselő monográfia mások mellett azt is bemutatja, hogyan használja Trump a médiát. „Én úgy használom a médiát, ahogy a média használ engem – fogalmazott Trump, majd hozzátette: figyelemfelkeltéssel. Mint mondta, „nagyon régen megtanultam, hogy ha nem félsz attól, hogy szókimondó légy, akkor a média írni fog rólad, vagy könyörög neked, hogy legyél a résztvevője a show-jának”. A könyv közvetlenül a szavazókhoz szól, „a célja pedig, hogy jobban megértsenek engem és az én jövőre vonatkozó ötleteimet – nyilatkozta Trump a könyvével kapcsolatban. „Én egy nagyon rendes fickó vagyok, ugyanakkor szenvedélyes és elkötelezett is azt tekintve, hogy a hazánkat megint nagyszerűvé tegyem” – tette hozzá. Julian Assange, a WikiLeaks alapítója Hillary Clinton demokrata elnökjelölt-aspiráns kampánykommunikációjával kapcsolatban gúnyosan megjegyezte: a Google Clinton titkos fegyvere. Assange utalt arra, hogy egy, a Google-elnök által finanszírozott startup vállalkozás, a The Groundwork kiépít Clinton számára egy digitális infrastruktúrát, éppen úgy, ahogy az Obama-kampány is csinálta 2012-ben. Vagyis, Hillary Clinton személyre szabottan, a Google keresési algoritmusait „ellopva” kampányol 2016-ban.