Külföld

Martin Schulz drámai következményekre figyelmezteti Athént

Görögország ellenáll az uniós reformjavaslatnak

Drámai következményei lehetnek annak, ha elutasítja a nemzetközi hitelezők pénzért reformokat követelő javaslatait - figyelmeztetett Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. Görögország ellenáll az uniós reformjavaslatnak.

A politikus a Welt am Sonntag című vasárnapi német lapnak nyilatkozott. Ebben kiemelte, hogy az Európai Unió kész kompromisszumot kötni a görög kormánnyal, a hitelezők már tettek engedményeket. 
"Óva intem a görög kormányt attól, hogy elhárítsa a feléje nyújtott segítő kezet" - mondta Schulz, aki eddig is a görög rendezés támogatója volt. Hangoztatta ugyanakkor, hogy Athén "kifut az időből és drámaiak lesznek a következmények".
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök korábban bírálta a hitelezők által támasztott feltételeket, amivel gyakorlatilag holtpontra futtatta a tárgyalásokat, amivel azt kockáztatja, hogy csődbe jut Görögország és kihullik az euróövezetből.
Schulz éppen ezért hangsúlyozta, hogy Ciprasznak és pártjának, a radikális baloldali Szirizának el kell fogadnia azt, hogy nemcsak választóinak tartozik felelősséggel, de Görögországának és az Európai Uniónak is.

Athén: Így nem

Görög politikusok hétvégi nyilatkozatai szerint Görögország a jelenlegi formában nem lesz hajlandó elfogadni az adósságfinanszírozás folytatása fejében tett uniós reformjavaslatokat.
Az Európai Bizottság a múlt héten egy ötoldalas, egyebek között az áfa emelése mellett a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjaknak a csökkentését is magában foglaló javaslattervet nyújtott be Görögországnak.
"Ez egy agresszív húzás volt a kormány terrorizálására" - jelentette ki Janisz Varifakisz pénzügyminiszter a Proto Thema napilapnak adott interjúban, hangsúlyozva, hogy "csakhogy a mostani görög kormányt nem lehet terrorizálni". Az uniós javaslat szerinte a "sértés határait súrolja". Közölte, hogy az országnak reformokra, adósságának átalakítására és beruházásokra van szüksége. "Semmit nem fogunk aláírni, ami ezt a három dolgot együtt nem tartalmazza" - szögezte le.
"Nem igazán látok lehetőséget a hitelezőkkel való megállapodásra... úgy tűnik behódolást várnak tőlünk" - mondta Panajótisz Lafazanisz energiaügyi miniszter, a kabinet leginkább euroszkeptikusnak tartott tagja a To Vima lapnak adott interjúban. "Meg akarják törni társadalmunkat és meg akarják alázni a kormányt" - fogalmazott.
Alekszisz Ciprasz miniszterelnök még pénteken az athéni parlamentben "abszurdnak" nevezte az uniós javaslatokat és kijelentette, hogy Athén semmiféle olyan megoldást nem lesz hajlandó elfogadni, ami terjed ki az ország adósságának az átalakítására.
A görög ANA hírügynökség értesülése szerint Alekszisz Ciprasz miniszterelnök szombaton telefonon tárgyalt Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia elnökkel. A három vezető megállapodott abban, hogy az EU és a latin-amerikai országok brüsszeli csúcstalálkozón szerdán folytatják az egyeztetést egy kompromisszumos megoldásról. 

Juncker: Ciprasz torzít

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a G7 csúcstalálkozó előtt a bajorországi Garmisch-Partenkirchen üdülőhelyen tett nyilatkozatában kijelentette, hogy a görög miniszterelnök "eltorzította" az uniós javaslatot, amikor abszurdnak nevezte azt a görög parlamentben. Hangsúlyozta, hogy barátjának tekinti ugyan Alekszisz Cipraszt, de "be kellene tartani alapvető szabályokat ahhoz, hogy ez így is maradjon".
Jean-Claude Juncker megerősítette, hogy továbbra sem tartja elképzelhetőnek Görögország távozását euróövezetből az adósságtörlesztési válság miatt. Hangsúlyozta viszont, hogy ebből még nem következik, hogy Európa valami "nyulat rántana elő a kalapból" a válság megoldására anélkül, hogy a görögök a további finanszírozás fejében teljesítenék a hitelezők gazdasági reformköveteléseit.