Külföld
Már összefügg Kelet-Ukrajna és Aszad sorsa
Hatással lehet a Donyeck-medencei konfliktus rendezésére a szíriai helyzet alakulása, amely most a nagyhatalmak kezében van
Franciaország és Oroszország vezetője pénteken Párizsban egyeztetett a politikai átmenetről kialakított álláspontokról, mielőtt tárgyalóasztalhoz ültek Angela Merkel német kancellárral és Petro Porosenko ukrán államfővel az ukrajnai békefolyamat újraindítása érdekében.
A nyugati országok késznek mutatkoznak arra, hogy a tárgyalásokba bevonják a szíriai rezsim képviselőit, de csak azzal a feltétellel, ha a folyamat végén Aszad távozik a hatalomból. Oroszország viszont kitart hagyományos szövetségese mellett.
A válság kezdetéhez képes viszont a nyugatiak már nem követelik a szíriai elnök azonnali távozását. Francois Hollande francia elnök szeptember 8-án annyi mondott, hogy a kérdés egy adott pillanatban fel fog merülni az átmenet folyamán.
A francia és az orosz elnök megvitatta a Franciaország által a szíriai katonai beavatkozáshoz támasztott három feltételt: a légi csapások Szíriában kizárólag az Iszlám Állam dzsihadista szervezetet célozhatják, más célpontokat nem, a civil lakosság biztonságának elérését és a politikai átmenet beindítását.
Oroszország szerdán légi csapásokat indított Szíriában, hivatalosan minden terrorista csoport ellen. Párizs más nyugati államokhoz hasonlóan úgy véli, hogy az első orosz légi csapások Szíriában nemcsak az Iszlám Állam állásait célozták, és a civil lakosság körében is áldozatokat szedtek.
Moszkva viszont azt kifogásolja, hogy Franciaország a „jogos önvédelem” címén indított vasárnap légi csapásokat Szíriában, miközben nincs bizonyítéka arra, hogy a Párizsban végrehajtott terrortámadásokat ténylegesen Szíriában készítették elő.Vlagyimir Putyin egyébként Angela Merkellel is tárgyalt külön a szíriai helyzetről.
Francia diplomáciai források szerint Ukrajna számára az idő sürget, s a legmagasabb szinten kell megteremteni a megfelelő légkört ahhoz, hogy december végéig előreléphessenek a válság rendezésében. Utóbbihoz az is kellene, hogy a februári minszki csúcstalálkozón tető alá hozott egyezségek teljesüljenek Ukrajna keleti részén, ahol tavaly április óta az ukrán hadsereg és az oroszbarát szakadárok közti konfliktus több mint nyolcezer áldozatot követelt.
Tarasz Csornovil nemzetközi politikai szakértő szerint valószínűleg nem véletlen, hogy az orosz légi csapások Szíriában éppen a normandiai négyek párizsi csúcstalálkozójának előestéjén indultak el. Ihor Romanyenko katonai szakértő szerint Oroszország megpróbálja rávenni a Nyugatot, hogy a szíriai helyzet megoldásáért cserébe „fordítsa el tekintetét Ukrajnáról”.