Külföld
Már 2012-ben véget kellett volna érnia a szír háborúnak - állítja a szakértő
Mistura: Másfél éven belül elnökválasztást kell tartani az országban
Az oroszok jelenthették volna a megoldást?
Már 2012-ben véget érhetett volna a szíriai háború, ha a nyugati nagyhatalmak odafigyelnek Oroszországra, amely akkor Bassár el-Aszad szíriai elnök lemondásának kikényszerítése mellett érvelt - mondta Lahdar Brahimi, az ENSZ egykori szíriai különmegbízottja. „Az oroszok ismerték a szíriai helyzetet, és sokkal realistábban elemezték a többieknél" - mondta Brahimi egy péntek estére műsorra tűzött interjú előzetesében. „A Nyugat az orosz ajánlattal együtt elszalasztott egy lehetőséget a konfliktus lezárására” - tette hozzá. A volt ENSZ-alkalmazott emellett elítélte, hogy a kívülálló hatalmakat „sohasem érdekelte a szíriai nép”, csak a „saját önös érdekeik”.
Brahimi szerint Aszad komoly szerepet fog játszani a konfliktus megoldásában, de ez nem jelenti azt, hogy továbbra is hatalmon maradhat. „Aszadnak felelősséget kell vállalnia a szíriai vérfürdőért” - hangsúlyozta.
Mistura: Másfél éven belül választásokat kell kiírni
Rámutatott, hogy a konfliktus rendezését célzó genfi béketárgyalások március 14-étől 24-ig tartó, újabb fordulójának napirendjén három téma - az összes politikai erőt képviselő kormány, az új alkotmány és a választások kérdése - szerepel.
Mistura azt mondta, hogy a szíriai kormány és az ellenzék küldöttségei között közvetetten zajló egyeztetések első fázisában remélhetőleg előrehaladást érnek el az új kabinet megalakítása terén. A következő szakaszban az új alkotmány és a választások kiírását tűznék ki célul.
A tervek szerint a tárgyalási fordulót követően a felek tíz nap szünetet tartanak, majd áprilisban folytatják az egyeztetéseket.
A Szaúd-Arábia támogatta ellenzéki csoportokat tömörítő Tárgyalási Főbizottság (HNC) pénteken közölte, hogy részt vesz a béketárgyalások újabb fordulóján. Az ellenzéki tömörülés egyúttal kétségbe is vonta, hogy Damaszkusszal megállapodást érhetnek el.
A HNC közleménye szerint az ellenzékiek egy teljes végrehajtó hatáskörrel rendelkező átmeneti kormányzó testület felállítására fognak összpontosítani a tárgyalásokon, s ragaszkodni fognak Szíria területi egységének megtartásához.
A Tárgyalási Főbizottság emellett felhívta a figyelmet, hogy a kormány az „elkövetkező időszakban” katonai fellépésének fokozását tervezi mind a levegőben és a szárazföldön.
Bassár el-Aszad szíriai elnök legnagyobb meglepetésre február végén bejelentette, hogy április 13-ra parlamenti választásokat tűzött ki.
A legnagyobbnak számító szíriai ellenzéki tömörülés, a Demokratikus Változás Nemzeti Koordinációs Bizottsága (NCCDC), amelyet a Damaszkusz által megtűrt belső ellenzékhez számítanak, csütörtökön a voksolás bojkottjára szólította fel a lakosságot.
A 2012-ben megtartott előző - fél évszázad óta az első "többpárti" - parlamenti választásokat az ellenzék "bohózatnak" minősítette, és ugyancsak a voksolás bojkottjára buzdította a polgárokat.
A szíriai konfliktus öt évvel ezelőtt, 2011. március 15-én kezdődött az Aszad vezette rezsim elleni békés tüntetésekkel, majd a véres megtorlás hatására polgárháborúvá szélesedett.