Külföld
Manuel Valls: Nehéz kimondani, de más ártatlanok is meg fognak halni
Washington és Párizs fokozza a terrorellenes együttműködést
Valls: Nem hibáztak a hatóságok, ártatlanok fognak meghalni
„Folytatni kell a megkezdett munkát, egyre szorosabbra kell fűzni a hálót, továbbra is minden eszközt meg kell adni a rendőrségnek, a csendőrségnek és a titkosszolgálatoknak” - mondta szerdán a miniszterelnök a France Inter francia közszolgálati rádióban.
Manuel Valls elutasította a jobboldali ellenzék azon javaslatát, hogy a nyilvántartásba vett, de nem elítélt radikálisokat zárják el a hatóságok. A kormányfő szerint ez az intézkedés gyengítené a terrorizmus elleni harcot. „A megfigyelési és az elzárási intézkedéseket összekeverni veszélyes” - mondta Manuel Valls.
Manuel Valls arra kérte a legnagyobb francia szakszervezeti szövetséget, a CGT-t, hogy ne szervezzen több tüntetést Párizsba, ahol a tiltakozók közé keveredő rendbontók rendszeresen összecsapnak a rendőrökkel. A politikus ismét megerősítette, hogy a kormány nem kívánja visszavonni a munkajogi reformot, amelyet jelenleg vitat meg a szenátus. Emlékeztetett arra, hogy a parlamenti vita előtt a kormány egyeztetett a szövegről a szakszervezetekkel is.
A rendőrgyilkosság elkövetőjét, a francia állampolgárságú Larossi Abballát hét társával együtt 2011-ben letartóztatták, mert iszlám harcosokat toborzott és közvetített Pakisztánba. Terrorcselekmény előkészítésében való bűnrészesség miatt három év börtönbüntetésre ítélték, amelyből két és fél év volt letöltendő. Szabadulása óta - radikalizmusa miatt - a terrorelhárítók megfigyelése alatt állt, érintett volt egy szíriai dzsihadista hálózat elleni nyomozásban is, telefonját ezért lehallgatták, de a rendőrség nem észlelt arra utaló jeleket, hogy azonnali terrortámadásra vagy erőszakos cselekményekre készülne. Korábban köztörvényes bűncselekmények miatt is elítélték.
A miniszterelnök szerint további támadásokra kell számítani Európában.
„Lesznek újabb támadások, mert egy olyan terrorszervezettel állunk szemben, amely Szíriában és Irakban visszaszorulóban van, és amely különböző formákban az országainkban lép fel, hogy félelmet keltsen és megossza” a lakosságot - mondta Manuel Valls.
„Más ártatlanok is életüket fogják veszíteni. Nagyon nehéz ezt kimondani, és lehet azzal vádolni, hogy még nyugtalanabbá teszem a társadalmat, de sajnos, ez az igazság. Ezzel egy generációnak együtt kell élnie” - tette hozzá a kormányfő, aki szerint az országnak „legalább 10-20 évig” kell szembenéznie a terrorveszéllyel.
Szakértő: Nem terrorcselekmény, hanem gyilkosság történt
Földi László biztonságpolitikai szakértő szerint nem terrorcselekmények, hanem egyszerű gyilkosságok történtek az Amerikai Egyesült Államokban és Franciaországban a közelmúltban. A szakértő úgy vélekedett, hogy mivel mindkét elkövető személyes indíttatásból cselekedett, az eseteknek nincsen közük a terrorizmushoz. Az Iszlám Államot csupán azért „keverték bele” az ügyekbe, hogy védjék saját magukat. Úgy érvelt: ha egy bűnöző azt a látszatot kelti, hogy kötődik egy terrorszervezethez, akkor kevésbé akarják likvidálni a hatóságok, mert meg szeretnék találni a kapcsolódási szálakat. Másfelől, ha ideológiai hátteret vetít a tette mögé, akkor még hőst is csinálhat magából.
Washington és Párizs szorosabbra fűzte az együttműködést
A párizsi Elysée-palota közleményében tudatta: Franciaország és szövetségesei továbbra is "a demokráciák erejével folytatják a küzdelmet a barbárság ellen".
"A két vezető megerősítette elkötelezettségét az Iszlám Állam meggyengítése, majd elpusztítása iránt, és továbbra is szembeszáll a terrorizmus jelentette fenyegetéssel" - írta a telefonbeszélgetésről közleményében a Fehér Ház.
Az elmúlt napokban mindkét országot szélsőséges indíttatású támadások érték.
Keddre virradó éjszaka egy, az Iszlám Államnak hűséget esküdött, francia férfi a Párizstól mintegy ötven kilométerre fekvő Magnanville településen halálra késelt egy francia rendőrparancsnokot otthona ajtajában, majd túszul ejtette és meggyilkolta annak feleségét.
Az Egyesült Államokbeli Orlandóban vasárnapra virradó éjszaka az ország történetének legvéresebb tömegmészárlása játszódott le: a 29 éves Omar Mateen lövöldözni kezdett a város egyik melegbárjában, s mielőtt a biztonsági erők tagjai agyonlőtték, 49 emberrel végzett és további 53-at megsebesített.
Trump: Obamának fontosabb az ellenség, mint az amerikai nép
Donald Trump, a republikánusok várható elnökjelöltje helyi idő szerint kedden este egy kampánygyűlésen reagált Barack Obama amerikai elnök bírálataira, amelyek szerint a milliárdos álláspontja és kijelentései ellentétesek az amerikai értékrenddel.
Az észak-karolinai Greensboro városban tartott kampányrendezvényen Trump azzal vádolta meg az elnököt, hogy rajta tölti ki a haragját, ahelyett, hogy a vasárnapi orlandói tömegmészárlás elkövetőjére lenne dühös.
Obama elnök ugyanis kedd délután, a pénzügyminisztériumban és a nemzetbiztonsági tanács tagjaival folytatott tárgyalásai után élesen bírálta mindazt, amit Trump a terrorizmusról, az iszlám vallásról, a bevándorlásról mond.
Az ingatlanmágnás - miután hétfőn többször is utalt arra, hogy szerinte Obama nem képes hatékonyan fellépni a terrorizmus ellen - kedd esti beszédében azt fejtegette, hogy az elnök túlságosan sokat foglalkozik vele. Azt mondta, néhány republikánus kormányzó panaszkodott neki arra, hogy az Obama-kormány bevándorlókat akar letelepíteni az országban.
Trump nagy terrorellenes akciókat ígért esetleges elnöksége idejére, ám részletekbe nem bocsátkozott. Ezzel kapcsolatban csak annyit mondott: "mindent korrektül elrendezünk, így már nem élhetünk tovább".
Hozzátette azonban: Obamának fontosabb az ellenség, mint a szövetségesei, jelesül az amerikai nép. "Elnökként számomra mindig Amerika lesz az első" - fogalmazott a republikánusok várható elnökjelöltje.
Belga lap: Dzsihadisták indultak Európába
A La Derniere Heure című belga napilap állítólag megszerezte azt a levelet, amelyben az illetékes belga hatóság az azonnali terrorfenyegetettségre figyelmeztette a rendőrségi szerveket. Az üzenetben az áll, hogy a terroristák útlevél nélkül szándékoznak Európába jutni, egyik csoportjuk Belgiumba, a másik pedig Franciaországba.
A belga szervek szerint az Iszlám Állam terroristáinak első számú célpontja Franciaország, azonban nem zárható ki annak a lehetősége sem, hogy egyes terrorsejtek Belgiumban is merényleteket terveznek.
A La Derniere Heure szerint három lehetséges belgiumi célpontot említettek a levélben: egy nagy brüsszeli bevásárlóközpontot, egy amerikai gyorsétteremlánc egyik helyi egységét, valamint egy rendőrkapitányságot.