Külföld
Manfred Weber: Félő, hogy több kerítés kell
Németország a határellenőrzés meghosszabbításának jóváhagyását kérte

Szlovénia Olaszország segítségét kérte a migráció kezelésében, attól tartva, hogy a Balkán-félszigeten keresztül érkező migránsok további feszültséget teremthetnek a térségben - adta hírül szerdán a La Stampa című olasz napilap.
Az Olaszország és Szlovénia közötti együttműködésről Sergio Mattarella olasz államfő és szlovén kollégája, Borut Pahor egyeztetett egymással Németországban, az úgynevezett Arraiolos-csoport találkozójának keretében. A La Stampa értesülései szerint Szlovénia "SOS-jelzést" adott le Olaszországnak, segítséget kérve a migráció kezelésében.
Szlovénia attól tart, hogy a tömeges bevándorlás útvonala Szlovénia irányába fordul, és a migránsok az országon keresztül Itália felé indulnak el. Szlovénia arra számít, hogy Olaszország segítséget nyújt a szlovén-olasz határtérség biztonságának fenntartásában. Az olasz napilap azt írta, a ljubljanai kormány azt sem zárja ki, hogy a migránsáradat okozta feszültség a térségben újjáéleszti az etnikai konfliktusokat.
A Szlovéniával határos, északkelet-olaszországi Friuli Venezia Giulia tartományban is felkészültek már arra, hogy a bevándorlók áradata ismét irányt változtat, és Itália felé indul el, ez alkalommal nem Ausztrián, hanem Szlovénián keresztül. Az olasz-szlovén határtól nincsenek messze Horvátország határai sem.
Az EU Ankarától várja a menekültek feltartóztatását
A súlyos migrációs válsággal küzdő Európai Unió (EU) keresi annak módját, miként bírhatná rá Törökországot az ott lévő szíriai menekültek visszatartására. A probléma az, hogy Brüsszel ajánlata kevés Ankarának - mutatott rá elemzésében a Reuters brit hírügynökség. Az utóbbi hetekben világossá vált, hogy a kialakult krízis kezeléséhez nélkülözhetetlen az együttműködés a már másfél évtizede uniós tagjelölt Törökországgal. Brüsszel várná Ankarától, hogy javítson a menekültek életkörülményein, több menekültet regisztráljon, illetve a visszaküldöttek közül fogadjon be többet, harcoljon az embercsempészek ellen és növelje erőfeszítéseit annak érdekében, hogy a szíriaiak ne induljanak el Görögországba. "Napjainkban az a tendencia, hogy mindenkit továbbengednek" - mondta egy magas rangú uniós forrás. A törökök ezt másképp látják. Úgy vélik, Európa csak idén ébredt rá ea válság méreteire, miközben Törökország már négy éve "ott van a frontvonalon". Ankara - állítása szerint - 7,6 milliárd dollárt (több mint 2 ezer milliárd forint) fordított a szíriai menekültekre, miközben a nemzetközi közösségtől csupán 417 millió dollárnyi (116 milliárd forintnyi) segélyt kapott erre a célra. A szerdai rendkívüli EU-csúcstalálkozón Brüsszel javasolni fogja a Törökországnak nyújtandó pénzügyi segítség 1 milliárd euróra (311 milliárd forint) növelését 2016 végéig bezárólag. Az uniós forrás szerint ennek a pénznek a kétharmadát a már létező előcsatlakozási alapokból csoportosítanák át, továbbá megkérnék a tagállamokat arra, hogy nemzeti forrásaik felhasználásával emeljék 2 milliárd euróra (több mint 600 milliárd forint) a végösszeget.
Manfred Weber: Félő, hogy több kerítés kellLengyel ellenzéki kormányfőjelölt: a kormány becsapta a visegrádi orszá...