Külföld

Malajzia visszafordított két menekültekkel teli hajót

Közel 800 embert hagytak sorsukra az embercsempészek

Malajziai hatóságok visszafordítottak két hajót, amelyek közül az egyik több mint 500 mianmari rohingja és bangladesi menekülttel az ország északi Penang tartományának partjai felé, a másik pedig több mint 300 migránssal a fedélzetén a Penangtól mintegy 110 kilométerre fekvő Langkawi-szigetek felé közeledett - közölte csütörtökön egy kormánytisztviselő.

Az első hajóra szerdán találtak rá. Feltöltötték üzemanyaggal, és a menekülteket ellátták élelemmel. Két nappal korábban három hajóra bukkantak rá a malajziai hatóságok, összesen több mint ezer rohingja menekülttel. Állítólag őket az Andamán-tengeren lévő Langkawi-szigetek környékén hagyták sorsukra embercsempészek.

A másik hajóra csütörtökre virradó éjszaka találtak rá a Langkawi-szigetek közelében, és a malajziai hatóságok azt is visszafordították.

Wan Junaidi Jaafar belügyminiszter-helyettes kijelentette: Malajzia nem engedheti meg, hogy bevándorlók árasszák el a partjait. "Emberségesen" bántak velük, de "értésükre kellett adni, hogy nem látják őket szívesen" - mondta, hozzátéve, hogy a délkelet-ázsiai országoknak rá kell szorítaniuk Mianmart a rohingjákkal kapcsolatos válság megoldására.

Mintegy nyolcezer menekült hánykolódik Thaiföld, Malajzia és Indonézia partjai közelében a nyílt vízen, részben hajózásra alkalmatlan lélekvesztőkön, ellátás nélkül, miután az embercsempészek tengerre viszik, majd elhagyják ezeket a bárkákat- mondta Jeff Labovitz, az Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) thaiföldi irodájának vezetője 

Később az AP hírügynökség megjegyezte, hogy több mint 1600 menekültet biztonságba helyeztek, de mintegy hatezren maradtak szorult helyzetben a tengeren.
Indonézia vasárnap befogadott 600 menekültet, de kedden az ország felségvizein kívülre vontatta azt a hajót, amelyen mintegy 400 mianmari, illetve bangladesi menekült hánykolódott Aceh tartomány partjai közelében.

Egy jakartai külügyminisztériumi szóvivő tagadta szerdán, hogy a hatóságok minden közeledő menekülthajót visszafordítanának, de - mint állította - az a hajó Malajziába akart menni, csak "véletlenül" indonéz vizekre tévedt. "Segítenünk kell azoknak a menekülteknek, akiknek segítségre van szükségük, és elirányítani őket oda, ahova menni akarnak. Elveinkkel ellentétes, hogy elűzzünk olyan menekülthajókat, amelyek Indonéziában akarnak kikötni" - mondta.

A malajziai parlament egyik képviselője, Charles Santiago hazája hatóságainak döntésére reagálva kijelentette: nem megoldás erre a regionális problémára az, ha kivontatják a menekülthajókat a nyílt tengerre, majd elintézik azzal az ügyet, hogy "nem a mi problémánk".

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) becslései szerint az elmúlt három évben a muzulmán rohingja kisebbség több mint 120 ezer tagja szállt hajóra, hogy elmeneküljön hazájából.

A Mianmart a folyamatos diszkrimináció és üldöztetés miatt elhagyó rohingjákhoz az utóbbi években csatlakoztak a szomszédos Banglades szegénység elől menekülő tömegei.

 

A témával kapcsolatos legfrissebb hírünk:- Elsüllyedt a visszafordított menekültekkel teli hajó -...

Posted by Magyar Hírlap on 2015. május 14.