Maláj gép: Potyogtak a holttestek az égből + VIDEÓK
Putyin tűzszünetre szólít fel
- Csütörtök délután vélhetően lelőtték a Malaysia Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó Boeing 777-es gépét Kelet-Ukrajnában
- A gépen 283 - 173 holland, 44 malajziai, 27 ausztrál, 12 indonéz és 9 brit utas volt - , mindenki meghalt (a többi 20 utas állampolgárságának megállapítása még folyamatban van)
- Az orosz védelmi minisztérium cáfolja az orosz légierő érintettségét
- A szakadárok nem függesztik fel a harcokat a katasztrófa miatt
- Ukrajna lezérta légterét a keleti országrész felett
- A nemzetközi közösség független nemzetközi vizsgálatot sürget
- Angel Merkel szerint fegyverszünet szükséges a katasztrófa kivizsgálásához
- Moszkva szerint aktív volt a térségben az ukrán légvédelmi rendszer
- Egy szakértő szerint semmi nem utalt arra, hogy kockázatos lett volna az ukrán légtér
- A lázadók szerint nincs náluk adatrögzítő doboz
- Magyarország kész segítnei a nemzetközi vizsgálatot
- Megérkeztek a helyszínre az EBESZ megfigyelői
- Az amerikai hírszerzés szerint a szakadárok lőtték le a gépet
- Teljes, alapos és független nemzetközi vizsgálatot szorgalmaz az ENSZ BT
- Obama: Lelőtték a gépet
- Putyin tűzszünetre szólít fel
A Malaysia Airlines Boeing 777-es gépe Amszterdamból tartott a malajziai fővárosba, Kuala Lumpurba. Ukrajna fölött 10 ezer méter magasságban, nemzetközi légi folyosóban haladt, amikor megszakadt vele a földi összeköttetés. A gép becsapódásáról amatőr videófelvétel is készült. Az orosz védelmi minisztérium cáfolja az orosz légierő érintettségét.
Md Ali Md Salim maláj utas a felszállás előtt rövid videóüzenetet készített a gép belsejében. A felvételen az utasok a bőröndjeiket rendezik. A 30 éves férfi a következő gondolattal osztotta meg a videót az Instagramon: Bismillah... #hatiadasikitgentar. Azaz: Isten nevében... egy kicsit ideges vagyok.
Putyin tűzszünetre szólít fel
Vlagyimir Putyin orosz elnök is tűzszünetre és tárgyalásokra szólította fel pénteken az oroszbarát szakadárokat és az ukrán kormányerőket.
Egy nappal a Malaysia Airlines utasszállító repülőgépének Kelet-Ukrajna feletti lelövése után Putyin közölte: pénteken kapcsolatba lépett Petro Porosenko ukrán elnökkel, akinek, reméli, sikerül véglegesen rendezni az országában dúló válságot.
A szerencsétlenségre utalva az orosz államfő megjegyezte, a tragédia újra rámutat, hogy az Ukrajnában zajló válság mielőbbi békés rendezésére van szükség. "A lehető leggyorsabban meg kell kezdeni a szemben álló felek közötti közvetlen tárgyalásokat. Valamennyi, konfliktusban érintett félnek gyorsan be kell szüntetnie a harcot és megkezdeni a béketárgyalásokat" – mondta Putyin az orosz ortodox egyház vezetőivel találkozva.
Magyarország kész segíteni a nemzetközi vizsgálatot
Magyarország kész bármilyen módon segíteni a malajziai légitársaság lezuhant utasszállítójával kapcsolatos hiteles és független nemzetközi vizsgálatot - írta Navracsics Tibor külgazdasági és külügyminiszter holland kollégájának, Frans Timmermansnak címzett pénteki levelében. A levélben - amelyet a tárca juttatott el az MTI-hez - a miniszter úgy fogalmazott: a csütörtöki tragikus balesetről szóló hírek az egész világot sokkolták. Navracsics Tibor részvétét fejezte ki a Malaysia Airlines MH17-es járat áldozatai családjainak és barátainak. Mint írta, az érintettek remélhetően képesek lesznek erőt és bátorságot gyűjteni, hogy túljussanak ezen a borzalmas eseményen.
Reakciók a katasztrófáról
Vlagyimir Putyin orosz elnök Ukrajnát tette felelőssé a malajziai repülőgép katasztrófájáért. Az orosz tévé által közvetített szavai szerint a csütörtöki katasztrófa nem történt volna meg, ha Kijev nem kezd újabb katonai akciókba Ukrajna keleti részén a felkelők ellen. "Kétségtelen, hogy az a kormány felel ezért a tragédiáért, amelynek a területén történt" - mondta az orosz elnök. Hozzátette, utasította az orosz hatóságokat arra, hogy minden lehetséges módon segítsék a történtek kivizsgálását. "Mindent megteszünk azért, hogy hiteles kép rajzolódjon ki az esetről" - mondta Putyin.
A maláj kormányfő eközben azonnali felelősségre vonást sürget, amennyiben bebizonyosodik, hogy a gépet lelőtték. Najib Razak, aki helyi idő szerint pénteken tartott sajtótájékoztatót Kuala Lumpurban, elmondta, hogy Malajzia egyelőre nem tudja, miért zuhant le a Kelet-Ukrajnában csütörtökön az Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó repülő fedélzetén 295 emberrel, annyi azonban bizonyos, hogy a gép nem adott le vészjelzést. "Az ukrán hatóságok úgy vélik, lelőtték" - mondta. Hozzátette ugyanakkor, hogy pontosan fel kell tárni, mi történt a repülővel. "Minden követ felfordítunk" - jelentette ki, egyúttal sürgette, hogy szakértők mehessenek a helyszínre. "Ha kiderül, hogy a gépet valóban lelőtték, ragaszkodunk ahhoz, hogy a felelősöket mielőbb felelősségre vonják" - hangsúlyozta. Azt is közölte, hogy Malajzia különjáraton mentőcsapatot küld Kijevbe, hogy segítsen a katasztrófa-elhárításban.
Az Egyesült Államok szerint föld-levegő rakétával lőtték le a gépet. Joe Biden telefonon beszélt Petro Porosenko ukrán elnökkel, és megegyeztek abban, hogy az Egyesült Államok csapatot küld Ukrajnába, hogy segítsék a történtek felderítését. Porosenko amerikai kollégájával, Barack Obamával is egyeztetett telefonon. A két vezető hangsúlyozta, a tragédiával kapcsolatos minden bizonyítéknak Ukrajnában kell maradnia, hogy szakértők vizsgálhassák meg őket. Porosenko szerint a gép valószínűsíthető lelövése azt bizonyítja, hogy az ukrán válság veszélyt jelent a nemzetközi biztonságra. "A tragédia újfent igazolta, hogy a terrorizmus az egész világ problémája" - áll a kijevi elnöki hivatal péntek hajnalban ismertetett közleményében. "Az Ukrajnával szembeni külső agresszió nemcsak a mi gondunk, hanem az európai és a globális biztonságra nézve is fenyegetést jelent" - fűzte hozzá az elnök. Az ukrán vezetés azzal vádolja Oroszországot, hogy segítséget nyújt a kelet-ukrajnai szakadároknak.