Külföld
Maiziere elutasítja a burka viselését
A viselet részleges betiltását javasolja a CDU/CSU
Thomas de Maiziere, a jobboldali CDU politikusa a ZDF országos köztelevíziónak elmondta, hogy pártja és a bajor testvérpárt, a CSU közös álláspontja szerint Németországban a személyközi kapcsolatokban az embereknek meg kell mutatniuk egymásnak az arcukat, és ebből az alapelvből adódóan jogszabályban kell tiltani az arc eltakarását mindenütt, "ahol társadalmunk együttéléséhez szükséges". Például elő kell írni, hogy csak fedetlen arccal szabad autót vezetni, és tilos a burka viselése vagy az arc elfátyolozása más módszerrel a többi között az anyakönyvi hivatalokban, az egyetemeken és a bíróságokon - fejtette ki a szövetségi belügyminiszter.
Németországban a test egészét fedő muzulmán női öltözék, a burka viselésének részleges tiltását javasolja a kormányzó jobboldali CDU/CSU pártszövetség - jelentették be pénteken Berlinben.
A Berlini nyilatkozat című dokumentumban összefoglalt javaslat szerint meg kell tiltani a burka viselését a napközbeni kisgyermekellátó intézményekben, a köz- és felsőoktatási rendszer intézményeiben, a közszolgálati intézményekben, a bíróságokon a tanúk, bírók és esküdtek esetében, valamint az idegenrendészeti és a közjegyzői hivatalokban. A CDU/CSU javaslata szerint demonstrációkon, a közúti közlekedésben jármű vezetőjeként résztvevő emberek esetében, illetve a közúti közlekedési ellenőrzés, illetve útlevél- és iratellenőrzés alá vont emberek esetében és valamennyi egyéb olyan helyzetben is meg kell tiltani a burkaviselést, amelyben szükséges a személyazonosság megállapítása.
A javaslat alapján a tiltott burkaviselés pénzbüntetéssel sújtható szabálysértés lehet, ha a CDU/CSU megszerzi a koalíciós társ szociáldemokrata párt (SPD) támogatását, amelynek részéről a jobboldal széle felé húzó szavazók megszerzésére irányuló kísérletként értékelték a kezdeményezést.
A nyilatkozat összeállítását a szeptemberi helyi törvényhozási választásra készülő berlini és mecklenburg-elő-pomerániai belügyi tárcavezető kezdeményezte, azzal a szándékkal, hogy jelezzék: a pártszövetség érzékeli az utóbbi hetek támadásai - a würzburgi és ansbachi, menedékkérők által elkövetett iszlamista hátterű merénylet és a tettes idegenellenes, rasszista meggyőződésének tulajdonított müncheni vérengzés - miatt fölerősödött aggodalmat, és kész tenni a közbiztonság erősítéséért.
A két politikus a burka teljes körű tiltását szorgalmazta, és azt is, hogy korlátozzák a kettős állampolgárság intézményét. A pártszövetségen belüli vitákban nem tudták érvényesíteni álláspontjukat a burka ügyében és a kettős állampolgárság esetében sem. Ez utóbbival kapcsolatban az áll a nyilatkozatban, hogy 2019-ben meg kell vizsgálni, miként hatott a társadalmi integrációra az a 2014-es parlamenti döntés, amely bővítette a kettős állampolgárság felvételének lehetőségét, mindenekelőtt a 3-3,5 milliós török közösség tagjai számára.
A pártszövetségen belüli viták eredményeként a nyilatkozat két részből áll, egy társadalmi integrációs ügyekkel és egy belbiztonsági ügyekkel foglalkozó fejezettel, ezzel is jelezve, hogy a burka és a kettős állampolgárság ügye nem biztonságpolitikai kérdés.
A közbiztonság erősítéséről szóló elemek közé tartozik, hogy ki kell terjeszteni és modernizálni kell a kamerás térfigyelő rendszereket, erősíteni kell a jelenlétet a közterületeken, a szövetségi és a tartományi rendőri szervek létszámát 15 ezer fővel meg kell emelni 2020-ig, és javítani szükséges a rendőri szervek felszereltségén is.
"Nemcsak az utcákon kell több rendőr, hanem a számítógépek mellett is" - húzta alá Thomas de Maiziere, kifejtve, hogy a digitalizációval és a közösségi média fejlődésével jelentkező új biztonsági kihívásokat is meg kell válaszolni, és intenzívebb bűnüldözésre van szükség a darkneten, az internet különleges titkosító technológiákkal működő, főleg bűnözők által használt részén.
A burka nyilvános viselésének betiltását elsőként a szeptemberi helyi törvényhozási választásra készülő berlini és Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományi CDU-s belügyi szenátor, illetve belügyminiszter sürgette egy közbiztonság-erősítő intézkedéscsomag részeként. Thomas de Maiziere alkotmányossági aggályokra hivatkozva kezdettől fogva ellenezte a teljes körű tiltást, és pénteki nyilatkozata alapján végül köztes megoldásban, a részleges tiltás kezdeményezésében állapodtak meg, mégpedig nem biztonságpolitikai, hanem társadalompolitikai érvekre alapozva.
A burkaviselés ügyében Angela Merkel kancellár egy pénteki lapinterjúban hasonlóan fogalmazott, mint belügyminisztere. "Egy teljesen lefátyolozott nőnek Németországban alig van esélye a beilleszkedésre" - mondta a CDU-elnök kormányfő a Madsack német médiacsoport regionális lapjai közös szerkesztőségének (RedaktionsNetzwerk Deutschland - RND) adott interjúban.
Azonban az öltözék viselésének korlátozása "politikai és jogi mérlegelés kérdése" - tette hozzá Angela Merkel, kiemelve, hogy az ügyben teljes mértékben támogatja Thomas de Maiziere-t.
Nizzában is betiltották a burkini viselését
Több francia települést követve Nizza városa is betiltotta a burkinit, az egész testet elfedő fürdőruha viselését a strandokon - jelentette pénteken a Le Figaro francia lap.
Nizzával együtt már tizenegy település, köztük a filmfesztiváljairól ismert Cannes tiltotta be az egész testet elfedő fürdőruha viselését. Cannes és a legtöbb város a tiltást azzal indokolta, hogy a burkini viselése "nem egyezik a Francia Köztársaság értékeivel".
A lapjelentés szerint Christian Estrosi, Nizza polgármester-helyettese Manuel Valls miniszterelnöknek címzett levelében hasonló érvekkel támasztotta alá a döntést, és támogatásáról biztosította a többi francia településen elrendelt tilalmat is.
A kormányfő a La Provence című regionális napilapban szerdán megjelent cikkében maga is hangot adott annak, hogy támogatja a burkinivel kapcsolatos korlátozásokat. "Megértem azokat a polgármestereket, akik ebben a feszült helyzetben megoldásokat keresnek, és el akarják kerülni a közrend megbomlását. Ezáltal azokat támogatom, akik az emberek békés egymás mellett élése bátorításának szándékával tiltják ezt, és nincs politikai hátsó szándékuk. A strandokat, mint minden közterületet, meg kell védeni a vallási követelésektől. A burkini egy politikai tervnek, egy olyan ellentársadalomnak a megjelenítése, amelyben egyebek között leigázzák a nőket. A burkini mögött az a gondolat húzódik meg, hogy a nő természetes állapotában szemérmetlen, erkölcstelen, ezért teljesen el kell fednie a testét. Ez nincs összhangban a Francia Köztársaság értékeivel. A provokációkkal szemben a köztársaságnak meg kell védenie magát" - szögezte le Manuel Valls.
A Le Figaro megjegyezte, hogy Cannes-ban már büntetést is kiróttak a tiltott ruhaviselésért. Három nőt egyenként 38 euróra (majdnem 12 ezer forintra) bírságoltak meg a hatóságok.