Külföld

Magyarországra is hozhatnak nehézfegyverzetet

A Pentagon ötezer katonára elegendő fegyverzetet államásoztatna Közép-Európában

A Pentagonban felmerült elképzelés szerint az Egyesült Államok nehézfegyverzetet állomásoztatna a Baltikumban és más kelet-közép-európai országokban az ukrajnai orosz beavatkozás miatt aggódó NATO-szövetségesek megnyugtatására, egyben esetleges további agressziók megelőzésére - írta vasárnap a The New York Times. Lengyelország és Litvánia vasárnap megerősítette, hogy folynak a tárgyalások a nehézfegyverek telepítéséről.

A tekintélyes amerikai napilap amerikai és NATO-illetékesekre hivatkozva azt írta, a javaslat tankok, tüzérségi harci járművek és összesen akár ötezer katona felfegyverzésére elegendő más nehézfegyverzet Lettországba, Litvániába, Észtországba, valamint Lengyelországba, Romániába, Bulgáriába és esetleg Magyarországra való ideiglenes áthelyezésére vonatkozik.
A lap megjegyzi, hogy az elképzelést még az amerikai védelmi miniszternek, a Fehér Háznak és a többi NATO-tagállamnak is jóvá kell hagynia. A The New York Times értesülése szerint a Pentagon várhatóan elfogadja a javaslatot még a NATO védelmi minisztereinek júniusban esedékes tanácskozása előtt. A lap megjegyzi ugyanakkor, hogy a szövetségen belül már politikai akadályok merülhetnek fel, ugyanis többen aggódva tekintenek egy ilyen lépés lehetséges hatásaira.

Tomasz Siemoniak lengyel miniszterelnök-helyettes, a védelmi tárca vezetője vasárnap közölte: Lengyelország és az Egyesült Államok már közel jár ahhoz, hogy az amerikai nehézfegyverek lengyelországi állomásoztatásáról döntés szülessen. Mint mondta, május 19-i washingtoni látogatásán megvitatták a kérdést Ashton Carter amerikai védelmi miniszterrel. "A katonákat viszonylag könnyű átirányítani, de jó lenne, ha a katonai berendezések a potenciális veszélyt jelentő területekhez közelebb állomásoznának" - hangoztatta. Hozzátette, májusi tárgyalásain biztosították őt arról, hogy a döntés hamarosan megszületik.

A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta, hogy a kelet-ukrajnai konfliktus fényében az Észak-atlanti Szövetségnek hosszú távra kell berendezkednie a keleti szárnyon, nem elegendő, ha csak pár évig növelik a hadgyakorlatok számát. 
Juozas Olekas litván védelmi miniszter is közölte, hogy Litvánia felkészül az amerikai nehézfegyverek - elsősorban Abrams és Bradley harckocsik - fogadására, és folynak a szükséges infrastrukturális előkészületek a hadseregben. Hozzátette, Vilnius tárgyal nehézfegyverek állandó állomásoztatásáról amerikai szövetségeseivel, elsősorban az ország védelmének fokozása érdekében. "Ha meghozzák ezt a döntést, az kedvezően hat majd a biztonságunkra" - hangsúlyozta Olekas. 

A The New York Times cikke szerint amennyiben jóváhagynák a Pentagonban felmerült elképzelést, az lenne a hidegháború vége óta az első eset, hogy az Egyesült Államok nehézfegyverzetet telepít a korábban a szovjet befolyási övezetbe tartozó kelet-európai NATO-tagállamok területére.
Az amerikai védelmi minisztérium egyik szóvivője azt közölte, hogy a tervről még nem született döntés. 
"Az elmúlt évek során az Egyesült Államok hadserege fokozta a NATO-szövetségeseinknél és -partnereknél hadgyakorlatokra és kiképzési célokra elhelyezett felszerelések mennyiségét. Szövetségeseinkkel egyeztetve folyamatosan felülvizsgáljuk ezeknek az eszközöknek a legjobb elhelyezését. Jelenleg nincs döntés arról, hogy áthelyezzük-e ezeket az eszközöket és ha igen, hová" - írta közleményében Steve Warren szóvivő.