Külföld

„Magyarország nem megszegi, hanem betartja a nemzetközi előírásokat”

A magyar külügyér Nils Muiznieks bírálatára reagált

Magyarországra csak a törvényeket betartva lehet bejönni, és ezzel az ország nem megszegi, hanem betartja a nemzetközi előírásokat - közölte a külgazdasági és külügyminiszter kedden az MTI-vel.

Kovács Zoltán blogbejegyzésben válaszolt a New York Times írására
Blogbejegyzésben válaszolt a The New York Times kedden megjelent írására Kovács Zoltán kormányszóvivő. Az napilap cikkében szerint új mélypontra jutott Magyarország kegyetlen bánásmódja a menekültekkel szemben, miután a parlament megszavazta a menedékkérők tömeges fogva tartását. A lap felteszi a kérdést: vajon mikor lesz az EU-nak bátorsága fellépni Orbán Viktor miniszterelnök politikája ellen? Kovács Zoltán válaszcikkében megkérdezi: mikor lesz  az EU-nak bátorsága fellépni Magyarország kormánya ellen, amiért az megvédi az EU schengeni övezetének külső határát? A válasz pedig: az EU-nak ehhez nem lesz bátorsága, mivel az unióban is látják, hogy az EU külső határainak megvédése az Európai Unió érdeke. A kormányszóvivő szerint ha nincsenek határok, nincsenek országok sem. Magyarország déli határa gyakorlatilag Európa határa, hiszen ez a schengeni övezet külső határa. Aki bejut a schengeni zónába, az már szabadon mozoghat az Európai Unió legnagyobb részén. "Jórészt ugyanúgy, mint az Egyesült Államokban: aki már bent van, az bent van. Az emberek és a javak szabad mozgása az európai állampolgárok egyik legbecsesebb szabadságjoga" - fogalmaz Kovács Zoltán. Hozzáteszi: a migránsok is tudják, így illegálisan megpróbálnak áttörni. Ezért nem nem kérnek menedékjogot Törökországban, Bulgáriában, Görögországban vagy Szerbiában, mivel még nincsenek "Európán belül". A New York Times elefántcsonttornyában azt feltételezi, hogy a magyar miniszterelnök a bolondját járatja Európával. Sajnos a migránsok azok - nem mindegyikük, de sokan közülük -, akik kijátsszák az európai rendszert. "Biztosíthatom Önöket, hogy Ausztria és Németország sem kívánja a 2015 őszén történtek megismétlődését, amikor regisztrálatlan illegális migránsok százezrei özönlötték el országukat, áttaposva Schengenen és a menekültjogi szabályokon" - írja a kormányszóvivő, hozzátéve: tényszerűen tudható, hogy a párizsi és a berlini terrormerényletek szervezői és elkövetői is Európa védtelen határait és laza menedékjogi eljárásrendjét használták ki. Magyarország nem fog bocsánatot kérni azért, mert a biztonságot helyezi a fontossági sorrend élére.

Szijjártó Péter egy interjúra reagált, amelyet Nils Muiznieks az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa adott a TV24 lett kereskedelmi csatornának hétfőn Strasbourgban. Az interjú címe: A menekültek őrizetbe vétele Magyarországon - megsérti az emberi jogokat. Az ET biztosa az interjúban úgy fogalmazott, hogy "nem ez az első alkalom, amikor a magyar menekültpolitika aggodalomra ad okot". Másfél évvel ezelőtt járt Magyarországon, amikor megkezdték a kerítésépítést és "az emberek őrizetbe vételét olyan körülmények között, amelyet sehol máshol Európában nem tapasztalt" - mondta. Közölte: "a menedékkérők össze voltak láncolva és legrosszabb bűnözőkként bántak velük". Az új szabályok szerint az automatikus őrizetbe vétel vonatkozik a nőkre és a gyerekekre is, ami ellentétes az európai emberi jogi egyezményekkel, és ez rossz példát ad az egész régiónak - vélekedett Nils Muiznieks.

Szijjártó Péter ezzel kapcsolatban kiemelte: Nils Muiznieks évek óta valótlanságokat állít Magyarországról, "megszoktuk, nem szereti Magyarországot". Ő olyan emberi jogi biztos, "akit mindenkinek az emberi jogai érdekelnek, csak a magyarok jogai nem érdeklik a legkevésbé sem" - fogalmazott. Hozzátette: például a magyar emberek joga a biztonsághoz sem érdekli, "pedig mintha ez is emberi jog lenne". A külügyminiszter hangsúlyozta: Magyarországra csak a törvényeket betartva lehet bejönni, és "ezzel nem megszegjük a nemzetközi előírásokat, hanem betartjuk azokat". A 14 évesnél fiatalabb, kísérő nélküli gyerekeket befogadjuk, de mindenki másnak a határon kell megvárnia kérelme elbírálását - magyarázta.

Szijjártó Péter közölte: a magyar kormány a segítséget akarja odavinni, ahol a baj megtörtént, nem illegális bevándorlók tömegeit idehozni.

Nils Muiznieks bírálatai ellenére pedig Magyarországot beválasztották az ENSZ Emberi Jogi Tanácsába - mutatott rá közleményében a miniszter.