Külföld
Magyarország jó szövetséges
Rose Gottemoeller elismerte hazánk érdemeit
Ma kiemelt kérdés a védelmi terhek megosztása – jelentette ki a NATO helyettes főtitkára a Külügyi és Külgazdasági Intézetben szerdán, célozva Donald Trump amerikai elnök ez irányú bírálataira. Rose Gottemoeller kiemelte: minderről már 2014-ben a walesi NATO-csúcson határoztak, s a tagállamok jelentősen növelték védelmi kiadásaikat. Dicsérettel illette hazánkat is; méltatta az új magyar NATO-bázist, részvételünket a koszovói és az afganisztáni missziókban, valamint hogy csapataink ott lesznek a balti államokban és a Fekete-tengernél is.
Felidézte: a NATO klasszikus európai békefenntartó szerepe átalakult.
A szövetség kiterjesztette tevékenységét Kelet-Európa országaira – köztük elsőként hazánkra –, illetve olyan szervezetekre, mint az ENSZ, az EU vagy a Vöröskereszt; legutóbb pedig első dél-amerikai tagállam, Kolumbia is a NATO partnere lett.
Rose Gottemoeller vízválasztónak nevezte 2014-es évet, benne a Krím félsziget orosz annexiójával és az Iszlám Állam terrorszervezet felemelkedésével. Moszkvával szemben kétlépcsős – a védelem és elrettentés, valamint a párbeszédre való nyitottság elvén alapuló – taktika lépett életbe, mondta, hozzátéve: a párbeszédre nyitottságnak nemcsak a diplomáciában, hanem a nyilvánosságban és a médiában is meg kell jelennie.
A NATO arányosan és védekező jelleggel lép fel, nem a konfliktusok kiprovokálása a cél, hanem azok megelőzése és a demokrácia, szabadság, jogállamiság megőrzése – húzta alá a helyettes főtitkár. A NATO védelmi kapacitásainak bővítései pedig keleti partnerei – Grúzia, Moldova és Ukrajna – biztonságán és függetlenségének megőrzésén keresztül a szövetség egészének biztonságát is szolgálja – mondta. Nem versenyezni kell, hanem segíteni egymást – tette hozzá, azzal példálózva, hogy senkinek a szerszámosládájában nincs meg minden eszköz, de közösen mindenre találunk megoldást.