Külföld
Macron: A franciák biztonsága a legfontosabb
A francia elnök a terrorelhárítási törvények 2020-as felülvizsgálatát ígérte
"A törvényt 2020-ban értékeljük azért, hogy az alkalmazás fényében ki lehessen egészíteni" - mondta a köztársasági elnök az Elysée-palotában tartott konferencián.
"Szeretném, ha a parlament felül tudná vizsgálni. És így 2020-ban a feleslegesnek vagy alkalmatlannak bizonyult intézkedéseket el lehet majd törölni. Ha viszont a technológiai fejlődés, vagy a terroristák új stratégiái megkövetelik, a törvényt kiegészítjük" - hangsúlyozta Emmanuel Macron.
Az új terrorelhárítási törvénytervezettel, amelyet októberben vitat meg a nemzetgyűlés, lehetővé válik a július 6-án hatodik alkalommal meghosszabbított rendkívüli állapot kivezetése. A 2015. november 13-i párizsi merénysorozat éjszakáján kihirdetett rendkívüli állapot november 1-én ér véget.
A törvénytervezet átülteti a büntetőjogba a rendkívüli állapot idején a terrorizmus elleni harchoz használt eszközöket, például a prefektúrák által bármikor elrendelhető házkutatás és házi őrizet lehetőségét.
Az államfő a törvénytervezet bírálóit kívánta megnyugtatni. A baloldali pártok, a bírói és ügyvédi szervezetek, valamint egyesületek ugyanis tartanak az emberi jogok szabadságának korlátozásától. Az Emberi jogok Ligája szerint az új törvénnyel Franciaországban állandósulni fog a rendkívüli állapot.
Emmanuel Macron elmondta, hogy a belügyi tárca költségvetése jövőre 7 százalékkal nő.
"Honfitársaink biztonsága abszolút prioritás, ezért ügyeltem arra a miniszterelnökkel és a belügyminiszterrel, hogy a belbiztonság továbbra is költségvetési prioritást élvezzen 2018-ban, és hogy az elmúlt években a biztonság érdekében meghozott intézkedések érintetlenek maradjanak" - fogalmazott az államfő.
A költségvetési tervezetet szeptember 27-én mutatja be a kormány.
Franciaországnak is lesznek felfegyverzett drónjai
Franciaország felfegyverzett drónokkal látja el a hadseregét, az Egyesült Államok, Izrael, Nagy-Britannia és Olaszország példáját követve - jelentette be kedden Florence Parly francia védelmi miniszter.
"Elrendeltem a hírszerzési és felderítési drónjaink felfegyverzését" - mondta a tárcavezető a délkelet-franciaországi Toulonban rendezett védelmi nyári egyetemen parlamenti képviselők és katonai vezetők előtt tartott beszédében.
A pilóta nélküli katonai repülőgépek területén az Egyesült Államok számít úttörőnek Nagy-Britannia előtt. Olaszországnak 2015-ben engedélyezte Washington a Reaper típusú katonai katonai drónok értékesítését.
A közel-keleti országok közül Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Irak, Irán, Pakisztán és Törökország rendelkezik védelmi célokra használható, felfegyverzett drónokkal a francia szenátus májusban közzétett jelentése szerint, valamint több közép-ázsiai ország is tervezi a beszerzést.
"A gyakorlatban a döntés első körben a Reaper drónokat érinti, amelyeket az Egyesült Államoktól szerzünk be. Precíziós fegyverzettel látjuk el" - mondta a miniszter.
Franciaország jelenleg hat Reaper drónnal rendelkezik, amelyből ötöt a nigeri Niamey-ben állomásoztat a hadsereg, a Száhel-övezetben a dzsihadistákkal szembeni hadműveletek támogatására, míg egy a délnyugat-franciaországi Cognacban található, de egyik sem felfegyverzett.
"A jövőbeni európai drón, amelyről tanulmányokat végzünk Németországgal, Olaszországgal és Spanyolországgal, szintén felfegyverzett lesz" - hangsúlyozta Florence Parly.
A harci drónokkal kapcsolatos "félelmek és csúsztatások" elkerülése érdekében a miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy nem "gyilkoló robotokról" van szó, ugyanolyan szabályok vonatkoznak majd rájuk, mint a jelenlegi fegyverekre.
"A döntés nem változtat az erőhasználat szabályain, a fegyveres harcok jogának tiszteletben tartásával (...) A harci drónok bevetési szabályzata szigorúan meg fog egyezni a jelenleg alkalmazott szabályokkal" - tette hozzá.
A miniszter szerint a francia fegyveres erők hatékonyabbak lesznek az új drónokkal, a "kölcsönösen okozott károk" mértéke korlátozott lesz, a harci repülőgépek, helikopterek felhasználása pedig optimalizálódhat.