Külföld

Ma egész Európa Manchesterre figyel

Feszült várakozás előzte meg a Brexitről tartott népszavazás eredményeit

Az Európai Unió bürokratáinak tanulniuk kell abból, hogy - a felmérések szerint - a brit választópolgárok mintegy fele országuknak az EU-ból történő kilépését tartja helyesnek – fogalmazott Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes tegnap, a brit EU-tagságról szóló referendum napján.

brexit
Chelsea-i nyugdíjasok szavaznak az uniós tagságról (Fotó: Reuters/Toby Melville)

Európa-szerte feszült várakozás előzi meg a brit uniós tagságról tartott népszavazás eredményét, amelyet ma reggel hoznak nyilvánosságra. A választási bizottság Manchestert választotta a szavazatok összeszámolásának helyszínéül, valamint a voksolás eredményét is itt hirdetik ki, mivel a testület egy regionális központot akart választani a bejelentéshez London helyett. A referendum napján az unió számos befolyásos politikusa fejezte ki aggodalmát a szavazás következményei miatt, és biztatta az unióban maradásra a briteket.

Angela Merkel német kancellár reményét fejezte ki, hogy Nagy-Britannia lakossága az Európai Unióban maradás mellett voksol. „Olyan döntést remélünk, amelynek értelmében Nagy-Britannia polgárai az Európai Unió részesei maradnak” – jelentette ki a kancellár újságírók előtt.

Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszter kijelentette, amennyiben az Egyesült Királyság távozna az Európai Unióból, valószínűleg a francia–német kettős venné át Európa irányítását, ez pedig olyan irányt jelentene, amely kedvezőtlen lenne Lengyelországnak. Megerősítette a korábban már kifejtett véleményét, miszerint az esetleges kilépés (Brexit) hátrányos következményekkel járna Európára nézve, és káoszt okozna az unióban. Rámutatott: létre kéne hozni egy nagy és erős EU-tagország kilépésének forgatókönyvét, ezt ráadásul a jövőre esedékes brit  uniós elnökség alatt kellene kidolgozni.

A Handelsblatt című német gazdasági napilap a népszavazás kapcsán közölt cikkében azt fejtegette, hogy „Kelet-Európa mennyire tart a Brexittől”. „Orbán Viktor mindig tele van meglepetésekkel. A jobboldali-populista kormányfő a Daily Mail című brit napilapban egész oldalas hirdetésben kampányolt amellett, hogy Nagy-Britannia az EU-ban maradjon” – írták. A lap szerint „Orbán rendkívüli lépésének jó oka van”. Magyarország, ahogy a többi kelet-európai ország is, nagyon fél a Brexittől.

Az UniCredit közgazdászainak becslései szerint Kelet-Európát, különösen Lengyelországot, Csehországot és Magyarországot átlagon felüli mértékben érintené Nagy-Britannia kilépése az európai közösségből.
Semjén Zsolt szerint az Európai Unió bürokratáinak tanulniuk kell abból, hogy – a felmérések szerint – a brit választópolgárok mintegy fele országuknak az Európai Unióból történő kilépését tartja helyesnek. Mint mondta, „a brüsszeli bürokratáknak nagyon át kell gondolniuk a saját szerepüket. Ha a britek kilépnek, az nem a saját felelősségük, hanem a bürokratáké, akik olyan mértékben szétzüllesztették az uniót, hogy a britek mintegy fele azt gondolja: ki kell lépni belőle”. Hozzátette: a többi uniós országnak tudomásul kell vennie a brit nép akaratát.