Külföld

Lövöldöztek a Mohamed-kiállításon

Az iszlámellenes csoport által szervezett provokatív texasi tárlat egyik őre könnyebben megsebesült, a támadókat agyonlőtték

Egy amerikai antiiszlamista csoport által szervezett, Mohamed prófétán gúnyolódó karikatúrakiállításon lövöldöztek helyi idő szerint vasárnap este a Texas állambeli Garlandben. A két támadót agyonlőtték.

Garland 20150505
Ismét vérontáshoz vezetett a prófétagyalázás. A helyszín ezúttal Garland (Fotó: Reuters - Laura Buckman)

Két fegyveres hajtott helyi idő szerint vasárnap este a garlandi Mohamed Művészeti Kiállítás nevű esemény épülete elé, ahol tüzet nyitottak a biztonsági őrökre. Az ABC televízió helyi csatornája, a WFAA rendőrségi forrásokra hivatkozva arról adott hírt, hogy a támadók járművében talán robbanóanyag volt, ezért tűzszerészek vonultak a helyszínre. A két feltételezett elkövetőt a helyszínen agyonlőtték, a biztonsági erők egyik tagja könnyebben megsebesült.

A támadók hátteréről egyelőre nem közöltek részleteket. „Nem tudom, kik voltak, csak azt, hogy halottak, és az utcán fekszenek” – mondta a helyi rendőrség szóvivője. Mint kiderült, a két fegyveres autójában nem volt robbanóanyag. A kiállításon megjelentek nagy része nem vette észre a történeteket.

A garlandi Curtis Culwell Központot sok rendőr védte a vasárnapi, vitatott karikatúrakiállítás és -verseny miatt, amelyet a szélsőjobboldalinak és iszlámellenesnek tartott American Freedom Defense Initiative szervezett. A New York-i csoport tízezer dolláros jutalmat ajánlott a provokatívnak tartott tárlaton szereplő legjobb karikatúra készítőjének. A Korán szigorú értelmezése szerint tilos Mohamed ábrázolása.

A rendezvényen jelen volt és beszédet mondott – az al-Kaida terrorszervezet halállistáján is szereplő – Geert Wilders, aki az iszlámmal szembeni nyílt bírálatairól ismert. A résztvevők többször is felállva tapsolták meg a Holland Szabadságpárt (PVV) elnökét, amikor Ronald Reagan exelnököt és a Texas államot alapító Sam Houstont idézte. „A szabadságot nem a vérünkkel adtuk át gyermekeinknek. Küzdeni kell érte, megvédeni és átadni nekik, hogy ugyanezt tegyék” – mondta Reagant idézve. Wilders hangsúlyozta „Mohamed karddal terrorizálta a népet, mi ma itt Garlandben tollal harcolunk Mohamed és követői ellen. És a toll, a rajz erősebbnek fog bizonyulni a kardnál.”

Próbára tett elveink

Ha szólásszabadságról beszélünk, nincs „de” – hangoztatta nemrég a nyugati értelmiség, amely szerint a Charlie Hebdót ért támadás kapcsán nem volt helye annak, hogy bárki is a francia szatirikus lap felelősségét firtassa. A texasi Garlandban vasárnap este – ahogy Párizsban januárban – Mohamed-karikatúrák miatt dördültek lövések, a két esemény visszhangja mégis más. Az amerikai incidensben a támadókon kívül nem halt meg senki, a rendezvényt ugyanis erősen védték. Több vérnek kellett volna folynia a szolidaritáshoz? Valószínűleg. A januárban még megvetett – jobb esetben burkolt – áldozathibáztatás célpontjai a rendezvény résztvevői, akik történetesen jobboldaliak. Geert Wil-dersszel és amerikai partnereivel nem akar azonosulni a nyugati értelmiség, ignoranciája azonban veszélyes kettős mérce. Legyen szó újságíróról, művészről, sőt politikusról, értékrendünk szerint senki élete nem kerülhet veszélybe azért, amit mond. Ez nem csak azokra vonatkozik, akikkel egyetértünk. (ŐM)