Külföld
London további engedményeket akar az uniótól
A javaslatcsomag számos részlete még kidolgozásra vár, és „intenzív tárgyalásokat” kell tartani a többi EU-tagállammal az egyezség elfogadtatása végett – közölte tegnap David Cameron brit miniszterelnök, amikor beszámolt a brit alsóházi képviselőknek az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk által előző nap ismertetett reformtervezetről. Cameron szerint a legfőbb kérdés az, hogy Nagy-Britannia miként lehet a legsikeresebb.
Cameron közölte: Nagy-Britannia az európai integráció azon elemeiből kíván részesedni, amelyek megfelelők számára. Kijelentette, London részese kíván lenni az egységes piacnak, az unión belüli szabad mozgás rendszerének, ám garanciákat akar arra, hogy soha nem kell csatlakoznia az euróövezethez, sem a schengeni rendszerhez, soha nem kíván részt vállalni egy EU-szintű közös fegyveres erő kialakításában, sem bajba kerülő euróövezeti országok pénzügyi kisegítésében, és soha nem akar részese lenni egy „európai szuperállamnak”.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke tegnap az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elmondta, tisztességes a javaslatcsomag, és azt az Európai Parlamentnek (EP) is támogatnia kellene.
Barack Obama amerikai elnök tegnap telefonon tárgyalt a brit miniszterelnökkel, a brit uniós tagságra utalva megjegyezte: Washington továbbra is híve egy erős Egyesült Királyságnak, amely egy erős Európai Unió tagja.
Schöpflin György tegnap plenáris felszólalásában elmondta: a négy szabadság közül a munkaerő szabad mozgása Közép-Európa számára kulcskérdés. Ennek bármilyen mértékű csorbítása azonnal megkérdőjelezi a további három szabadság létjogosultságát, a Nagy-Britannia számára legkedvesebbet, a tőke szabad mozgását is. A fideszes EP-képviselő hozzátette: „Legyen bármi is a megkötendő egyezség tartalma, London stratégiája kockázatos irányt vett”. Schöpflin szerint a Nagy-Britannia uniós tagságáról szóló népszavazás elsődlegesen a brit belpolitikáról szól, de legyen bármi is a megállapodás tartalma, csillapítani nem fogja a kedélyeket.