Külföld
Litvánia is nemet mond a kvótára
A miniszterelnök szerint az Európai Unió által előírt számok irreálisak
A kormányfő úgy vélekedett, hogy nem lehet a menedékkeresőket automatikusan Litvániába irányítani.
"Azokról az emberekről, akiket az országunkba telepítünk, elsősorban azt kell megállapítani, hogy nem jelentenek-e veszélyt a nemzetbiztonságra" - nyilatkozott Skvernelis.
Litvániának a rá kiszabott kvóta értelmében az év végéig 1105 menekültet kellene befogadnia, aminek eddig 23 százalékban tett eleget. Lettország, amelynek 531 és Észtország, amelynek 523 személy a 2017-re megállapított kvótája, eddig 39, illetve 19 százalékban tett eleget ugyanennek a feladatnak.
Hűtőkocsiban rejtőzködő menekültek kértek segítséget Belgiumban
Hűtőkocsiban rejtőzködő menekültek kértek rendőri segítséget Belgiumban, mert annyira fáztak a jármű rakterében, hogy inkább értesítették a hatóságokat - jelentette a Le Soir című helyi napilap kedden. Az illetékes szervek arról számoltak be, hogy a hűtőkocsi huszonegy bevándorlót szállított, s gyerekek is voltak közöttük, akik a betelefonálók szerint rosszul lettek. A rendőrök hétfőn este fogadták a hívást, a jármű azonban eltűnt, mire kiértek a helyszínre, viszont egy férfi elmondta, látta, amint kiszállnak az út szélén a migránsok a vallóniai Saint-Ghislain közelében. A környező területet átfésülték a hatóságok, ahol megtalálták a menekülteket, akiket később átadtak a bevándorlási hivatalnak.
Ausztria sem kér az áttelepítési programból
Ausztria nem akar menekülteket fogadni az áttelepítési program keretein belül, Christian Kern osztrák kancellár levélben kéri az Európai Uniót az ország álláspontjának megértésre - olvasható a kancellár keddi kormányülést követő állásfoglalásában.
Ausztriának az unión belüli megállapodás szerint mintegy kétezer menekültet kellene befogadnia Görögországból és Olaszországból. A kancellár szerint azonban az illegálisan érkezők ellátásával Ausztria ezt a kötelezettségét gyakorlatilag már teljesítette.
Hétfőn az osztrák kormány több tagja is arról beszélt, hogy Ausztria ki akar lépni az uniós áttelepítési programból.
EB: Senki sem vonhatja ki magát a megállapodás alól
Natasha Bertaud a brüsszeli testület szokásos napi sajtóértekezletén elmondta, "Ausztriának eleget kell tennie a tanácsi döntésből eredő jogi kötelezettségeinek és meg kell kezdenie az áthelyezést".
Hangsúlyozta, egyetlen ország sem vonhatja ki magát egyoldalúan a 160 ezer menekült áttelepítését célzó megállapodásból, amelyet 2015 szeptemberében fogadott el minősített többségi szavazással az uniós tagállamok kormányait tömörítő tanács.
Ausztria körülbelül 90 ezer menekültet fogadott be 2015-ben, az ország ezért tavaly év végéig mentességet kapott a menedékkérők elosztására irányuló áthelyezési mechanizmus alól. Ausztriának a megállapodás értelmében mintegy kétezer menekültet kellene fogadnia Görögországból és Olaszországból.
Christian Kern osztrák kancellár viszont azon véleményének adott hangot, hogy az illegálisan érkezők ellátásával Ausztria ezt a kötelezettségét már teljesítette, ezért levélben az ország álláspontjának megértésre kérte az Európai Uniót. "Vizsgáljuk, hogy kaphatunk-e mentességet vagy halasztást" - mondta.
Reinhold Mitterlehner alkancellár később azt mondta: kevés esélyét látja, hogy Kern kezdeményezése sikerrel jár majd.
A bizottsági szóvivő erre reagálva leszögezte, Bécs csakis törvényellenesen vonhatná ki magát a programból, ami "rendkívül sajnálatos lenne és következményekkel járna".
A menedékkérők áthelyezése a vártnál jóval lassabban halad, eddig kevesebb mint 15 ezer áttelepítésre került sor a mechanizmus keretében.
A sajtóértékelésekben kiemelték, hogy az osztrák kormány a közvélemény nyomására tavaly óta szigorított a bevándorlási politikáján.