Külföld

Líbia nem kér az unió segítségnyújtásából

Fico népszavazást ígér arra az esetre, ha a kvóták mellett dönt Brüsszel

Európai hajók több ezer menekültet mentettek meg Líbia partjainál, az ország kormánya támadással fenyegeti az „illetékteleneket”.

Líbia 20150624
Bizonytalan jövő elé néznek a Líbiában veszteglők (Fotó: Reuters - Ismail Zitouny)

Összesen 2741 bajba került menekültet helyeztek biztonságba hétfőn és keddre virradó éjszaka – számolt be az olasz parti őrség egyik szóvivője. A mentőakcióban több nemzetközi kereskedőhajó, valamint az Európai Unió határvédelmi ügynökségének (Frontex) Triton nevű mentőműveletében szolgáló egységek vettek részt. Egy migráns meghalt és egy megsebesült, amikor egy feltehetően líbiai bárka tüzet nyitott az észak-afrikai ország partjáról éppen elinduló egyik felfújható gumicsónakra – számoltak be az olasz parti őrség tisztségviselői. A gumicsónakban utazókat később kimentette egy olasz hajó. Egy dán hajózási cég egyik hajója 222 menekültet mentett meg a líbiai partok közelében bajba jutott két hajóról.

Válaszul az európai uniós tagországok külügyminisztereinek hétfői döntésére, tegnap a nemzetközileg elismert líbiai kormány fegyveres erői azzal fenyegették meg az európai országokat, hogy légierejük támadást indít bármely, a líbiai vizekre engedély nélkül belépő hajó ellen. A luxemburgi uniós találkozón ugyanis a tagországok külügyminiszterei az illegális migráció megfékezését célzó földközi-tengeri katonai művelet első, felderítési szakaszának megkezdéséről döntöttek. A megegyezés alapján hozzávetőleg egy héten belül várható a kijelölt hadihajók megjelenése az érintett térségben, amely a líbiai parti vizeket is jelenti.

Az unió – ahhoz, hogy már a líbiai partoknál katonai erőt alkalmazzanak a csempészekkel szemben – szeretné megszerezni az ENSZ Biztonsági Tanácsának a felhatalmazását, amihez viszont a BT-ben jelenleg uralkodó álláspont szerint szükség lenne a líbiai hatóságok ilyen irányú segítségkérésére.

Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség uniós ügyekért felelős államtitkára eközben az Általános Ügyek Tanácsának luxembourgi ülésén elmondta: a tagállamok jelentős része ellenzi, hogy kötelező kvóták alapján kelljen menekülteket befogadniuk. Robert Fico szlovák miniszterelnök tegnap közölte: ha az Európai Bizottság elfogadja a kvótarendszert, kormánya népszavazást kezdeményezhet, elkerülendő a brüsszeli döntés következményeit.