Külföld

Leszerepelt az unió Ankara szerint

„Ellenünk vannak” – állítja Cavusoglu, Berlin nem a törökök javát akarja

Dühös adok-kapokra került sor tegnap Törökország és az Európai Unió, valamint Németország között. Brüsszel aggódik a törökországi fejlemények miatt, Ankarában viszont úgy látják, Európa nem tesz eleget a terrorizmus elleni harcban.

Nagy aggodalommal figyeli az Európai Unió a legújabb törökországi fejleményeket – jelentette ki kedden Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben. Az olasz politikus aggasztónak nevezte a halálbüntetés visszaállításának lehetőségét, valamint a véleménynyilvánítás további korlátozását, beleértve a közösségi médiát is, külön kiemelve az újságírók ellen kiadott elfogatóparancsokat. Mogherini kifogásolta azt is, hogy a török hatóságok őrizetbe vették a kurdbarát Népek Demokratikus Pártjának (HDP) két társelnökét és kilenc parlamenti képviselőjét. Kiemelte, az unió és tagországai által terrorszervezetnek minősített szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) elleni fellépés jogszerű, ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a fellépés során teljes mértékben tiszteletben kell tartani a demokrácia és az arányosság alapelveit, valamint az emberi jogokat. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az Európai Kollégium 2016–2017-es tanévének nyitóünnepségén, Brugge-ben kijelentette, véleménye szerint Törökország egyre jobban eltávolodik Európától, és nem Európa távolodik el Törökországtól. Hozzátette, személyesen Recep Tayyip Erdogan török elnök lesz a felelős, ha Ankara nem tesz eleget az uniós vízummentesség feltételeinek. A vízummentesség feltételei nem enyhülnek akkor sem, ha Törökország nem teljesíti a kritériumokat, beleértve a terrorizmus elleni törvény módosításait.

A török külügyminisztérium szerint Mogherini nyilatkozata elfogadhatatlan, az Európai Unió még mindig nem adta meg a kellő támogatást Ankarának a július 15-i katonai puccskísérlet óta, s egyébként sem érti még mindig Törökországnak a terrorizmus elleni harcban tanúsított alaposságát. A minisztérium közölte: az Európai Uniónak látnia kell, hogy a törökországi terrortámadásokat elítélő nyilatkozataikkal nem bújhatnak ki az incidensekben rájuk eső felelősség alól. A tárca közleményben kifogásolta, hogy az unió nem szólítja fel nyíltan a PKK-t a fegyverletételre, sőt Ankara szerint a kurd szeparatista terroristák szabadon mozoghatnak az Európai Unióban, amely elvesztette hitelességét és jó hírnevét a terrorizmus elleni harc tekintetében.

Időközben Michael Roth uniós ügyekért felelős német külügyi államminiszter a Die Weltnek arról beszélt, hogy Németország menedéket nyújthat a törökországi politikai üldözötteknek. A szociáldemokrata politikus hangsúlyozta, „Németország nyitott a világra, és alapvetően nyitott a politikai üldözöttek előtt”. Az EU–Törökország-megállapodással kapcsolatban úgy vélte, hatalmas félreértés alakulhatott ki a török állampolgárok uniós vízumkötelezettségének ügyében, hiszen az Európai Unió nem adhat vízummentességet egyfajta ellenszolgáltatásként.

Ankarában sötétebben látják Németország szerepvállalását. Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter egy sajtótájékoztatón elmondta, Németország támogatja leginkább a Törökország-ellenes fegyveres csoportokat, mert nem szeretné, ha Törökország fejlődne. „Ellenünk vannak” – mondta Cavusoglu. „A PKK négyezer tagját kértük már tőlük, de egyiket sem adták. Ráadásul a PKK Németországban még büntetlenül is tevékenykedhet” – tette hozzá.

A német külügyminiszter kedden visszautasította Cavusoglu állításait, mondván, hogy a PKK-hoz hasonló szélsőséges pártok Németországban tiltólistán vannak.


Elfoghatták az Iszlám Állam németországi vezetőjét

A német hatóságok kedden őrizetbe vettek öt embert, aki a súlyos, állam elleni bűncselekmények ügyében illetékes szövetségi legfőbb ügyészség szerint kapcsolat áll az Iszlám Állammal, sőt egyikük sajtóértesülés szerint a dzsihadista terrorszervezet első számú németországi vezetője. Egy 32 éves iraki, egy 50 éves török, egy 26 éves kameruni, egy 27 éves német és egy 36 éves német–szerb kettős állampolgárt vettek őrizetbe. A csoport egy országos „szalafista-dzsihadista hálózatot” alkotott, vezetője Ahmad Abdulaziz Abdullah A. iraki állampolgár. Az Abu Walaa nevet is használó férfi nyíltan vállalja, hogy az Iszlám Állam támogatója, hálózatának célja embereket toborozni és eljuttatni a dzsihadistákhoz Szíriába – áll az ügyészségi közleményben, amely szerint a csoport a kiutazás megszervezése mellett ideológiai és nyelvi képzésben is részesítette a polgárháború sújtotta közel-keleti arab országba készülő jelentkezőket. A közlemény szerint bizonyítható, hogy a csoport legalább egy embert eljuttatott Szíriába a családjával együtt. Abu Walaa a német hatóságok szerint évek óta a helyi iszlamista körök legfontosabb figurája, főleg az iszlám erősen konzervatív ágát képviselő, a saría alapján működő állam kiépítésére törekvő szalafisták központjaiban, Észak-Rajna–Vesztfáliában és Alsó-Szászországban tevékenykedett.
(ŐM)