Külföld
Leszámoltak a múlttal a lengyelek
Véglegesen leköszön a varsói politikai színtérről a posztkommunista baloldal, miután a parlamenti küszöb alatt maradt
Alapos átalakulás elé néz Lengyelország, miután a vasárnapi parlamenti választásokon győzött a nemzeti-konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) pártja. Az első bejelentések szerint az új kabinet az előző kormány által javasolt jövő évi költségvetés „nagyon alapos” módosítására készül, egyebek mellett különadót vezetne be a bankok számára. A PiS már a jövő évtől kezdve bevezeti a bankadót, amely az adott pénzintézmény folyóeszközeinek 0,39 százalékát tenné ki. Ugyanakkor a párt a lengyel jegybanktól a gazdaság serkentésére irányuló aktívabb politikát várja el. A PiS az ország fogyasztásának ösztönzésével serkentené a gazdaságot. A gazdasági programja szerint egyebek közt felemelné az adómentes bevételi küszöböt, a kisvállalatok adóját csökkentené, valamint a devizahiteleseknek és a családoknak nyújtott állami támogatásokat növelné. Az ezzel kapcsolatos magasabb állami kiadásokat a vasárnapi választások győztese elsősorban az általános forgalmi adó hatékonyabb behajtásával, valamint a nagy kereskedelmi cégek és a bankok megadóztatásával fedezné.
Az eddig kormányzó Polgári Platform (PO) ellenzékbe kerül, az 1989-es rendszerváltás óta pedig először áll fenn az a helyzet, hogy Lengyelországban egy párt önállóan alakíthatna kormányt. Ráadásul véglegesen leköszön a lengyel politikai színtérről a posztkommunista baloldal, miután a belépési küszöb alatt maradt, és a parlamenten kívül rekedt az Egyesült Baloldal (ZL) nevű koalíció, amelyet a posztkommunista Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) mellett a balliberális Te Mozgalmad (TR) és több kisebb baloldali tömörülés alkot.
Az első törvényjavaslatok között a családtámogatási programot fogadná el a PiS – derült ki a párt kormányfőjelöltje, Beata Szydlo a TVN24 lengyel hírtelevíziónak vasárnap éjjel adott nyilatkozatából. A program értelmében minden második és további gyermek után havi ötszáz zlotyt (mintegy harmincötezer forintot) érő támogatás járna. A politikus elmondta: pártok feletti konszenzusra fog törekedni az állam szempontjából fontos, mindenekelőtt gazdasági kérdésekben.
A mélyebb politikai reformokhoz szükséges kétharmados többséget viszont a PiS sem szerezte meg.
Oroszország a PiS választási győzelme után a kétoldalú kapcsolatok normalizálását reméli. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint jelenleg a kapcsolatok nincsenek a legjobb állapotban. A PiS-t Oroszországot bíráló erőként tartják számon. „A szerelem azonban nem kényszeríthető ki” – fűzte hozzá Peszkov, hangoztatva azt is: abban reménykednek, hogy lesz elegendő politikai bölcsesség a viszony normalizálásához. Németország folytatni kívánja partneri és baráti viszonyát Lengyelországgal, és a kormány továbbra is szoros együttműködésre törekszik a varsói vezetéssel – mondta a német kormány szóvivője hétfőn Berlinben a lengyelországi parlamenti választásokkal kapcsolatban. Steffen Seibert a tájékoztatóján kérdésre válaszolva elmondta, hogy a német kormány nem kommentálja „baráti demokráciákban” lebonyolított választások eredményét. Hétfői állásfoglalásában a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő azt közölte: romolhat Lengyelország államadós-osztályzati kilátása, ha a választások nyomán megalakuló új kormány visszafordítja az eddigi költségvetési és makrogazdasági reformokat.
Lapvilág. Cseh liberálisok jelölnék ki az irányt
Le Monde, Franciaország: A PiS győzelme egyértelműen a konzervatív jobboldal és a nemzeti értékek felé történő eltolódást tükrözi vissza Európában. Az Európai Unió hatodik legnagyobb országaként Lengyelországnak európai ambíciói vannak, s az új lengyel kormány irányváltásai nagyobb hatással lesznek az európai színtéren, mint a kis Magyarországéi, amelynek miniszterelnöke, Orbán Viktor sok gondot okozott Brüsszelben.
Le Figaro, Franciaország: Beata Szydlo a lengyel euroszkeptikus jobboldal új vezetője. A PiS ígérethalmazokkal tudta meghódítani a lengyeleket. Beata Szydlo az ország biztonságát helyezte kampánya középpontjába, külpolitikai téren pedig nem támogatja Lengyelország belépését az eurózónába.
Mladá Fronta Dnes, Csehország: Lengyelország nyolc éven át olyan szomszédja és barátja volt Csehországnak, amelyet büszkén lehetett vállalni, sőt olykor fel is lehetett nézni rá. Ez a nyugatbarát, liberális, világi, bár keresztény gyökereit komolyan vevő Lengyelország mára a múlté. Meglehet, a cseheknek a jövőben figyelmeztet-niük kell majd lengyel szomszédaikat azokra a dolgokra, amelyek Lengyelországot és a lengyel demokráciát visszafelé viszik. Nem kizárt, hogy Csehország lesz az az állam, ahol az ideiglenesen legyőzött nyugatbarát lengyelek, a választók négyötöde ihletet és talán reményt fog keresni.
Handelsblatt, Németország: A PiS a vártnál jóval nagyobb arányú, a törvényhozásban abszolút többséget eredményező győzelme erősíti az olyanok menekültellenes és az integrációtól elzárkózó Európáját, mint Orbán Viktor magyar miniszterelnök, és rossz előjel Franciaországnak, ahol a jobboldali radikális Marine Le Pen a hatalom ajtaján kopog.