Külföld

Lemondana Akihito japán császár

Alkotmánymódosítás szükséges a betegeskedő uralkodó visszavonulásához

Bár Japán történelmében 1817 óta nem volt példa arra, hogy az uralkodó lemondjon a trónjáról, a nyolcvankét éves Akihito császár tegnap televí­ziós beszédben fordult népéhez, hogy bejelentse, elképzelhetőnek tartja lemondását az ötvenhat éves fia javára – tájékoztatott a BBC hírportálja.

Akihito császár 20160809
Akihito császár (Fotó: Reuters - Thomas Peter)

Az NHK japán állami műsorszóró a múlt hónapban arról számolt be, hogy a császár, aki korábban szívműtéten esett át, és évek óta prosztatarákban szenved, néhány éven belül szeretne leköszönni a trónról, de a palota akkor még cáfolta ezeket a híreszteléseket.

A japán császárt egykor szentként tisztelték, a második világháborút követően azonban – az alkotmányos monarchiáknak megfelelően – az uralkodónak nincsen közvetlen politikai befolyása. Visszafogott reprezentatív szerepe a nemzet egységének kifejezésére korlátozódik, a család lényegében csak az uralkodó születésnapján, december 23-án jelenik meg a nyilvánosság előtt, akkor is csak a császári udvar épületének üvegfala mögött. Az alaptörvény értelmében nincs politikai hatalma.

Hétfői beszédében Akihito császár úgy fogalmazott, hogy „már nyolcvanéves vagyok, egyelőre szerencsére jó egészségnek örvendek. Ha azonban állapotom romlani kezd, elképzelhető, hogy nehéz lenne eleget tennem az államot szimbolizáló szerepből adódó kötelezettségeimnek, ahogy eddig tettem”. A császár tehát direkt módon nem jelentette be lemondását, ezt azonban nem is teheti meg, hiszen ezt úgy értelmezhetné a közvélemény, hogy beavatkozik a belpolitikába. Másfelől pedig a gyakorlat véghezvitelére sem létezik megfelelő procedúra a szigetországban, ahhoz tehát, hogy lemondhasson, a parlamentnek módosítania kellene az alkotmányt.

A jelek szerint azonban az Abe Sindzó konzervatív miniszterelnök vezette kormányzat ellenzi a lépést. Szerintük a japán uralkodóház jövőjéről, valamint a női trónutódlásról szóló vita kínosan elterebélyesedhet, utóbbit ugyanis vehemensen elutasítják a konzervatívok. Akihito utódja ugyanis Naruhito lesz, akinek egy lánya született. A császári famíliában negyven éve nem született fiúgyermek, így a szigorúan férfiágú öröklési rend veszélybe került az ezerötszáz éve uralkodó családban. Akihito apja, Hirohito császár 1989-ben halt meg.

Akihito huszonhét éves uralkodása alatt másodszor intézett népéhez televíziós beszédet, eddig erre csak a 2011-es cunami idején került sor.