Külföld
Lehallgathatták az iráni atomprogramról szóló tárgyalásokat
Svájc és Ausztria is nyomoz
Előbb a svájciak, majd az osztrákok jelentették be: nyomozást indítottak az ügyben. Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter csütörtökön az APA osztrák hírügynökségnek megerősítette a nyomozás tényét, több részletet azonban nem árult el. Karl-Heinz Grundböck, a tárca egyik szóvivője a nyomozás tényét is megerősítette.
A Kaspersky Lab orosz kiberbiztonsági vállalat korábban úgy vélte, hogy az egyeztetéseket egy számítógépes vírus segítségével hallgathatták le, s a kártevő a korábban a cég belső hálózatát is megtámadó, Duqu névre keresztelt vírussal mutat rokon vonásokat.
„Köztudott, hogy az egyeztetéseknek vannak ellenségei, és ők mindent megtesznek, ami módjukban áll, szóval ez nem lepett meg bennünket” – mondta csütörtökön Reza Nadzsafi, Iránnak a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséghez (NAÜ) delegált képviselője újságíróknak a NAÜ kormányzótanácsának a héten zajló ülése alkalmával. Hozzátette, hogy továbbra is megteszik a szükséges elővigyázatossági lépéseket, hogy a találkozók részletei ne kerüljenek nyilvánosságra.
Izrael visszautasítja a vádakat
Izrael, amely élesen bírálja az iszlám köztársasággal folytatott nemzetközi párbeszédet annak nukleáris tevékenységéről, visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint Jeruzsálem állna a kibertámadás mögött.
Irán és a hatok országcsoport (Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Oroszország és Kína) képviselői csütörtökön ismét tárgyalóasztalhoz ültek Bécsben, hogy június 30-ig megállapodást kössenek az iráni atomprogram nemzetközi felügyeletéről, s ha ez megtörténik, az országra atomfegyverkezés miatt kivetett gazdasági szankciók feloldásáról. A tárgyalódelegációk hónapok óta folytatják egyeztetéseiket Genfben, Lausanne-ban, Montreux-ben, Münchenben és Bécsben.