Külföld

Lavrov: Oroszországot támadták meg

Moszkva az ENSZ alapokmányára hivatkozva önvédelemből harcol a dzsihadistákkal, eredményes a közös fellépés

Az Iszlám Állam egyértelműsítette tegnap, hogy szíriai légi hadművelete miatt félemlítette meg Oroszországot az utasszállító felrobbantásával. Moszkva szinte minden állampolgárát hazavitte Egyiptomból.

Az orosz Airbus A321-es utasszállító repülőgép fedélzetén történt terrorcselekmény egyenlő az orosz állam elleni támadással, Moszkva minden rendelkezésre álló eszközzel érvényesíteni fogja önvédelmét – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Hangsúlyozta, hogy az orosz fellépés az ENSZ alapokmányának 51. cikkén alapszik. Ez feljogosít bármely államot arra, hogy egyénileg vagy más országokkal közösen megvédje magát, ha támadás éri. A külügyminiszter egyben reményét fejezte ki, hogy a Nyugat ezentúl nem fogja az Iszlám Állam elleni harcot összekapcsolni Bassár el-Aszad szíriai elnök távozásával, és felhagy ezzel a követeléssel.

Az Iszlám Állam legkevesebb harminchárom fegyverese halt meg Szíria északi részén az elmúlt három napban a francia és az orosz légierő bombázásaiban – közölte szerdán az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű emigráns szervezet. A francia és az orosz légierő a napokban fegyverraktárakat, laktanyákat és ellenőrző pontokat támadott Rakkában és környékén. A modernkori történelem egyik legnagyobb és legbonyolultabb, nehézbombázókkal végrehajtott támadásaként értékelték amerikai szakértők a The Daily Beast portálon az orosz légierő keddi szíriai akcióját: azt, hogy Moszkva hadászati bombázókat küldött az Iszlám Állam egyes szíriai állásainak megsemmisítésére. Andrej Kartapolov tábornok, a szíriai orosz hadműveletek irányítója tegnap közölte, parancsot kaptak az Iszlám Állam olajszállító tartálykocsijainak, úgynevezett „gördülő olajvezetéké­nek” bombázására. Az olaj a terrorszervezet egyik fő bevételi forrása, becslések szerint ezek a tartálykocsik már több ezer tonnányi nyersolajat szállítottak iraki olajfinomítókba.

Elindult tegnap Toulon kikötőjéből a szíriai partokhoz a Charles de Gaulle repülőgéphordozó – közölte a France Info hírrádió. A repülőgéphordozó és kísérőhajói várhatóan két nap múlva érkeznek meg a Földközi-tenger keleti medencéjébe.

A terrorellenes erőfeszítések összehangolásáról és a biztonsági együttműködés megerősítéséről tárgyalt szerdán telefonon Vlagyimir Putyin orosz és Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi államfő – jelentette az egyiptomi elnöki hivatal. A két ország közötti repülőjáratok újraindításához vezető első lépésként az államfők a légi közlekedés biztonságát megerősítő intézkedések meghozatalában is megegyeztek. Gőzerővel folyik az orosz turisták hazaszállítása Egyiptomból az orosz elnök döntésének megfelelően. Makszim Szokolov közlekedési miniszter arról számolt be, hogy kedd este két és fél ezer orosz turista volt Egyiptomban, november 5-én még kilencvenezer volt a számuk.

Az Iszlám Állam Dábik című internetes magazinja tegnap arról írt, hogy eredetileg egy nyugati gépet akartak lelőni, egy olyan nemzethez tartozót, amely részt vesz a terrorellenes koalícióban. Amikor azonban rést találtak a Sarm es-Sejk-i repülőtér biztonsági rendszerén, orosz gépet választottak, s a feljuttatott pokolgép „219 orosz és öt más származású keresztes halálát okozta egy hónappal Oroszország meggondolatlan döntése után”. A terrorszervezet fotót is közzétett egy házilag, többek között egy italosdobozból készített robbanószerkezetről, amellyel állítása szerint a katasztrófát okozták. Az orosz Kommerszant, nyomozati forrásra hivatkozva, azt írta: a detonáció az utastér hátuljában, a repülőgép farokrészéhez közel következett be, nem pedig a rakodótérben, ahogy arról a jelentések szóltak. Az előzetes feltételezések szerint a robbanószerkezetet az egyik ablak melletti ülés alatt helyezték el. Működésbe lépése okozta a gép vázának roncsolódását és az utastérben keletkező hirtelen nyomásvesztést, amelynek hatása robbanásszerű – írta a Kommerszant.