Külföld

Lavrov: Moszkva nem állítja le a légicsapásokat, amíg a terroristákat le nem győzi

A kormányerők áttörték a felkelők ostromgyűrűjét Aleppó tartományban

Oroszország nem állítja le szíriai légicsapásait, amíg nem győzik le a „terroristákat” - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán az ománi fővárosban, Maszkatban. 

A politikus sajtóértekezletén kijelentette: Oroszország nem szünteti be a légitámadásokat addig, amíg nem győzi le az olyan terrorszervezeteket, mint az al-Kaida és az al-Nuszra Front (más néven Dzsabhat an-Nuszra).

Előző nap John Kerry amerikai külügyminiszter azt mondta, hogy Moszkvának most le kell állítania a szíriai ellenzék erőinek bombázását Szíriában, amikor az ENSZ közvetítésével béketárgyalások kezdődtek az arab országban dúló háború befejezése érdekében.

A kormányerők áttörték a felkelők ostromgyűrűjét Aleppó tartományban
A kormányerők áttörték szerdán a felkelők  ostromgyűrűjét Szíria Aleppó tartományában, és így megnyílt előttük az út két síita faluba - tudatta a szíriai hadsereg egy tisztje a Reuters brit hírügynökséggel. "A szír hadsereg és szövetségesei teljesen áttörték Nubul és Zahra blokádját" - mondta a tiszt kitérve arra, hogy a harcokban a libanoni Hezbollah síita fegyveres szervezet és más milíciák segítették a szíriai reguláris csapatokat. A két falu az északnyugati Aleppó tartományban a felkelők uralta terület közepén fekszik, ám elfoglalni nem tudták a kormány ellen harcolók, jóllehet három esztendőn át ostromgyűrűben tartották. Az AP amerikai hírügynökség értékelése szerint az áttörés az utóbbi napokban Aleppó tartományban jelentősen előrenyomuló kormányerők fontos győzelmének számít, amely viszont rontja a Genfben folyó béketárgyalások sikerének esélyét.

Az orosz diplomácia vezetője arról is beszélt, hogy Oroszország tűzszüneti javaslatot terjeszt elő majd a bécsi formátumban zajló, a szíriai helyzettel foglalkozó tanácskozás müncheni találkozóján.

„A tűzszünet konkrét formáját tekintve nekünk szigorúan vett pragmatikus elképzeléseink vannak ezzel összefüggésben annak érdekében, hogy azok a gyakorlatban is megvalósuljanak. Erről már tárgyaltak az Egyesült Államokkal, míg a konkrét megbeszélések majd Münchenben a február 11-i találkozón lesznek” - mondta.

Lavrov szerint az indítvány kulcseleme, a tűzszünet gyakorlati megvalósításához az kell, hogy megszűnjön a fegyvercsempészet a török-szíriai határon, amelyen keresztül a harcosokat ellátják fegyverrel. E nélkül aligha valósul meg a tűzszünet - hangsúlyozta a moszkvai diplomácia irányítója.

Az orosz diplomácia vezetője emellett bírálta a szaúd-arábiai fővárosban, Rijádban megalakult szíriai ellenzéki delegációt azért, mert a tárgyalásokhoz előzetes feltételeket szab. Elmondása szerint „már az elején” megegyeztek a felek abban, hogy a genfi megbeszélések előzetes feltételek nélkül fognak zajlani. Úgy fogalmazott, a szíriai ellenzék által szabott „ultimátumok” az ellenzék rövidlátásáról tanúskodik. Véleménye szerint a "Rijád listájáról" összeállított ellenzéki delegáció egyes tagjait külföldi támogatók „túlságosan elkényeztették”, különösen a törökországiak, akik miatt nem hívták meg a szíriai kurd Demokratikus Unió Pártjának (PYD) képviselőit. Emellett hangoztatta, a szaúdi támogatású ellenzéki küldöttség tagjai között „önző emberek jelentek meg”, akik elkezdték figyelmen kívül hagyni a korábbi megállapodásokat.

Az Egyesült Államok és Oroszország különbözőképpen ítéli meg, hogy mely szervezetek tekinthetők terroristának és melyek ellenzékinek. A Nyugat minden lehetséges alkalommal igyekszik rábírni Moszkvát arra, hogy tűzerejét kizárólag az Iszlám Állam egységeire összpontosítsa. Szerinte ugyanis elfogadhatatlan az, hogy az orosz hadműveletek a szíriai ellenzéket gyengítik, és ezzel az Iszlám Államnak kedveznek, miközben Oroszország azt állítja, hogy az Iszlám Állam ellen harcol.

Steinmeier: Teherán latba veti befolyását a damaszkuszi rezsimnél

Teherán közben fog járni Bassár el-Aszad szíriai elnöknél, hogy a többi között a jelenleginél több humanitárius segély juttasson be a polgárháború sújtotta közel-keleti országba - közölte szerdán Teheránban Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter.  A német diplomácia vezetője Haszan Róháni iráni elnökkel lezajlott szerdai megbeszélését követően nyilatkozott úgy, hogy Teherán ígéretet tett arra, felhasználja a Damaszkusz és Teherán közötti viszonyból adódó befolyását a szíriai elnökkel folytatott egyeztetéseknél.

Róháni úgy nyilatkozott, hogy Irán és Németország szorosabbra fűzi együttműködését a terrorizmus elleni küzdelemben, de erről egyikük sem árult el további részleteket. Steinmeier ugyanakkor hozzátette, a szélsőséges, felfegyverzett szervezetek forrásait "el kell apasztani".Steinmeier hozzátette: az a benyomása, hogy Teherán a szaúdi-iráni diplomáciai viszály enyhítését is el akarja érni. A német külügyi tárcavezető úgy vélte, hogy aki a szíriai konfliktus rendezésére törekszik, annak arról is gondoskodnia kell, hogy a regionális hatalmak közötti konfliktus ne súlyosbodjon tovább.

 

Szlovénia fegyvereket és katonai kiképzőket küld Irakba
Szlovénia felszerelést, fegyvereket és katonai kiképzőket küld Irakba, hogy segítse az arab ország fegyveres erőinek felkészítését az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet elleni harcban - döntött szerdán a ljubljanai kormány. Andreja Katic szlovén védelmi miniszter a kormányülést követően elmondta: a szlovén hadsereg tizenöt katonai kiképzőt küld Erbíl városába, hogy kurd harcosokat készítsenek fel az IÁ elleni küzdelemre. Ha minden a tervek szerint halad, hat kiképző az év második felében el is indulhat a térségbe - mondta, majd hozzátette: Ljubljana 260 ezer euró (valamivel több mint 80 millió forint) értékben fegyvert és felszerelést is küld a Közel-keletre. Szlovénia, amely az Európai Unió és a NATO tagja, korábban soha nem vett részt a dzsihadista szervezet elleni harcokban.