Külföld
Lavrov: Az EBESZ intézményeinek átláthatóbban kell működniük
„A cél továbbra is a Vancouvertől Vlagyivosztokig terjedő szabad, demokratikus, közös és oszthatatlan biztonsági közösség kiépítése”
Lavrov szerint az EBESZ-nél a Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának (ODIHR), a nemzeti kisebbségei főbiztosnak, a sajtószabadságért felelős képviselőnek és a missziók működésének kellene kiegyensúlyozottabbá és az összes tagállam számára átláthatóbbá válnia. Mint mondta, az EBESZ-nek helyre kell állítania az euroatlanti együttműködésbe vetett bizalmat, és megfelelő válaszokat kell találnia az összes államot érintő kihívásra.
Úgy vélekedett, hogy a cél továbbra is a Vancouvertől Vlagyivosztokig terjedő szabad, demokratikus, közös és oszthatatlan biztonsági közösség kiépítése. Kifejezte Oroszország készségét a soros szlovák elnökséggel való együttműködésre a terrorizmus, a kábítószer-kereskedelem és a kiberfenyegetések elleni küzdelemben, az integrációs folyamatok összefogásában, a hagyományos értékek megóvásában, a nemzeti kisebbségi - elsősorban a vallási és nyelvi - jogok biztosításában, a zsidó-, a keresztény- és az iszlámellenesség elleni harcban, valamint az újnácizmus megnyilvánulásainak megelőzésében.
Kifejezte reményét, hogy Lajcák képes lesz konszenzusos megoldásokat találni az EBESZ-ben. Elmondta, hogy az orosz diplomaták a szlovák EBESZ-elnökségnek összefoglalót adtak át arról, hogy Kijev milyen konkrét lépésekkel hiúsította meg a kelet-ukrajnai konfliktus rendezését célzó minszki megállapodások végrehajtását.
Közölte, hogy Oroszország folytatja a küzdelmet az Ukrajnában hazaárulás címén májusban letartóztatott, orosz-ukrán kettős állampolgárságú Kirill Visinszkij, a RIA Novosztyi Uraina hírportál főszerkesztője szabadon bocsátása érdekében. Lajcák kijelentette, hogy az ügy megoldása érdekében folytatandó tárgyalásokért kész latba vetni az EBESZ tekintélyét, egyúttal támogatásáról biztosította Harlem Désir sajtószabadság-ügyi képviselőnek a kérdéssel kapcsolatos tevékenységét.
Lavrov az orosz tömegtájékoztatási eszközökre való nyomásgyakorlás példájaként említette, hogy a Facebook letiltotta az RT orosz állami médiaszolgáltatónak az In the Now című, fiataloknak szóló projektjével kapcsolatos profilját. A szolgáltató ezt a CNN amerikai hírtelevízió kérésére tette meg, amely kifogásolta, hogy az RT nem tüntette fel, hogy milyen "kapcsolatban áll a Kremllel".
Az orosz diplomácia vezetője hozzátette: ellenzi, hogy Moszkva válaszul, "fogat fogért" alapon hasonló korlátozó intézkedéseket hozzon. Lajcák megígérte, hogy kapcsolatba lép Désirrel a helyzet tisztázása céljából.