Külföld

Lassan alakul ki a szövetség az Iszlám Állam megtöréséhez

Az iszlamista terroristák terjeszkedése ellen Moszkva odaállna Washington mellé, de Bassár el-Aszad szí­riai elnök kezét az oroszok nem akarják elengedni. Pedig az Egyesült Államok pont ezt szeretné.

Oroszország kész együttműködni az Egyesült Államokkal az Iszlám Állam ellen alakult szövetségben Szíriában, ha annak országai tiszteletben tartják Damaszkusz szuverenitását – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Ragyio Rossziji rádiónak adott interjúban csütörtökön. „A szíriai konfliktus békés rendezése nem lehetséges Bassár el-Aszad szíriai elnök részvétele nélkül, ezt a nyugati országok is kezdik elismerni” – idézte a politikus szavait az Interfax orosz hírügynökség. „Az a logika, hogy »takarítsátok el Aszadot, és ettől az iszlamisták megnyugszanak«, teljesen értelmetlen, mert a terrorszervezet függetlenül mindattól, ami Szíriában történik, s függetlenül attól is, hogy ki hogyan viszonyul Bassár el-Aszadhoz, a saját célját, a kalifátus létrehozását akarja elérni” – hangsúlyozta Lavrov. „Úgy tűnik, hogy Francois Hollande francia elnöknek a kegyetlen párizsi merényletek után Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz intézett telefonhívása, az erőfeszítések egyeztetésére vonatkozó javaslata és Putyin elnök reagálása, hogy szövetségesi alapon kész erre, arról tanúskodik, hogy most a józanul gondolkodó politikusok a másodrangú kérdéseket háttérbe szorítva megértik, a legfőbb prioritás: megakadályozni a terroristák terjeszkedését” – mondta a miniszter.

Nyugatról viszont másként látják a helyzetet. Oroszországnak és Iránnak döntenie kell, hogy továbbra is Bassár el-Aszadot támogatja-e, vagy kész megmenteni a szíriai államot azáltal, hogy egy új, legitim vezetés mögé áll – közölte Barack Obama amerikai elnök csütörtökön. Hangsúlyozta, hogy Aszad távozása nélkül nem lehet véget vetni a polgárháborúnak, mert az elnök nem képes visszanyerni legitimációját.

Aszad rögtön a Nyugat szemére is vetette, hogy őt okolja a szélsőséges iszlamista szervezet létrejöttéért. „Az Iszlám Államnak nincs természetes vagy társadalmi táptalaja Szíriában” – mondta az elnök a RAI olasz televíziónak. „Az Iszlám Állam nem Szíriá­ból indult ki. Irakban kezdődött, illetve még korábban, Afganisztánban” – fogalmazott Aszad, Tony Blair volt brit kormányfő egyik kijelentésére hivatkozva, amely szerint az iraki háború közrejátszott a létrejöttében.

Oleg Sziromolotov orosz külügyminiszter-helyettes közölte, hogy százhatvan, a terrorszervezet soraiban harcoló orosz szélsőséges halt meg Szíriában. „Jelenleg a dzsihadisták fekete zászlaja alatt több mint huszonötezer külföldi küzd, többek között az arab országokból, Európából, Oroszországból és a Független Államok Közösségéből” – mondta Sziromolotov.

Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda, vagyis az FBI közleménye szerint nem jelent fenyegetést New Yorkra a dzsihadista szervezet, amely azzal fenyegetőzik, hogy a párizsihoz hasonló terrorakciót hajthat végre a városban.