Külföld

Küzdelemre szólított fel Markus Söder

A bajor kormánypárt története egyik legrosszabb eredményére számít októberben, közben a menekültügyi vita miatt egyre több szavazó sodródik a jobboldalra

Pártjuk eredményeit méltatták, és a jobboldali erőket bírálták müncheni kongresszusukon a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) vezetői. Markus Söder tartományi kormányfő szerint a helyzet nagyon nehéz, de küzdeni kell az októberi választás hajrájában.

Markus Söder 20180917
Markus Söder szerint a CSU maradt az egyetlen néppárt Bajorországban (Fotó: Reuters - Andreas Gebert)

Bajorország csak a CSU vezetésével maradhat stabil és sikeres – jelentette ki Horst Seehofer német szövetségi belügyminiszter pártja szombati kongresszusán Münchenben az MTI beszámolója szerint. A pártelnök rámutatott, hogy Bajorország néhány évtizede még a kevéssé jómódú tartományok közé tartozott, egészen a német újraegyesítésig más tartományok támogatására szorult, mára azonban „fényévekkel” jár a többi tartomány előtt. Seehofer hangsúlyozta, a párt politikusainak és aktivistáinak a következő négy hétben, azaz az október 14-i tartományi parlamenti (Landtag) választásig teljes erővel kell dolgozniuk, „aggodalom helyett bizakodással, zúgolódás helyett egységben, ráérősség helyett odaadással”. A politikus ezzel arra utalt, hogy a legutóbbi felmérések szerint a párt története egyik legrosszabb eredményét érheti el a választáson, és elveszítheti az abszolút többséget a müncheni Landtagban. A szavazatok 35–36 százalékát szerezheti meg, szemben az öt évvel ezelőtti 47,7 százalékkal.

A párt főtitkára, Markus Blume élesen bírálta a CSU-tól jobbra álló, bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) nevű pártot, amely az előrejelzések szerint 11 százalék körüli eredménnyel kerülhet be a Landtagba. Mint mondta, az AfD legfeljebb a neonáciként számon tartott Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) alternatívája lehet, de nem Németországé, „Bajorországé pedig végképp nem”. Azzal összefüggésben, hogy a Landtagban az eddigi négy helyett hét párt szerezhet képviseletet – az AfD mellett bejuthat a Baloldal (Die Linke), és visszakerülhet a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) –, a főtitkár hangoztatta, hogy „a CSU a garancia Bajorország stabilitására, Bajorország pedig Németország stabilitásának garanciája”.

Markus Söder tartományi miniszterelnök, a CSU listavezetője kiemelte, hogy a politikai helyzet nehéz és „paradox”, hiszen soha nem ment még olyan jól Bajorország és a bajorok sora, mint most, a megosztottság mégis minden korábbinál nagyobb. Leszögezte, hogy Bajorországnak nincs szüksége „kommunistákra és szélsőjobboldaliakra”, és a Berlinben a szövetségi kormányzati felelősség elől elugró, bátortalan FDP-re sem. Mint mondta, „szétaprózódás és bénultság” fenyegeti a tartomány politikai rendszerét, ezért a „bajor demokrácia” védelme érdekében a CSU-ra kell szavazni. Rámutatott, hogy Németországban az utóbbi években is számos tartományi választás végeredménye cáfolt rá az előrejelzésekre. Így nem érdemes túlságosan nagy jelentőséget tulajdonítani a felméréseknek, azt viszont ki kell emelni az adatok közül, hogy a választók ötven százaléka még a bizonytalanok táborába tartozik – mondta Markus Söder. Ezért a következő egy hónapban a CSU-ban mindenkinek „küzdeni, küzdeni és küzdeni” kell, méghozzá az eredményekre büszkén, és annak tudatában, hogy az SPD tartományi szervezetének „vigasztalan, csődközeli” állapotából adódóan a CSU az egyetlen, „az utolsó megmaradt néppárt” Bajorországban – emelte ki Markus Söder.

A német és az osztrák kormány támogatja az Európai Bizottság javaslatait az Unió külső határának védelméről – jelezte Angela Merkel német és Sebastian Kurz osztrák kancellár az eheti EU-csúcsról folytatott megbeszélésük előtt.


Röviden

Magyarország az egyetlen állam Európában, ahol a kormány kikérte az emberek véleményét az illegális bevándorlásról – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap az MTI-vel. A tárcavezető Nathalie Loiseau francia Európa-ügyi miniszter Twitter-bejegyzésére reagálva hangsúlyozta: Magyarország a határvédelem jogát sem fogja átadni, hiába akarják azt a párizsi, brüsszeli és strasbourgi politikusok elvenni tőlünk. A kormány a magyar és az európai emberek akaratának megfelelően nemet mond az illegális bevándorlásra, miközben a gyáva bevándorláspárti politikusok nem merték megkérdezni az embereket – tette hozzá. Az idézett Twitter-üzenet szerint „Franciaországgal ellentétben Magyarország és Olaszország nem szervezett vitákat Európáról. A populisták talán félnek szót adni a népnek”.

Marine Le Pen, a francia Nemzeti Tömörülés elnöke elítélte az Európai Unió „őrült bevándorláspárti politikáját”. Úgy véli, annak Macron államfő aláveti magát, s üdvözölte, hogy pártja elképzelései szerinte már hatalomra jutottak Magyarországon, Lengyelországban, Ausztriában és Olaszországban.