Külföld
„Kultúrák összecsapása zajlik a német társadalomban”
A 14 éves mainzi lány meggyilkolása és megerőszakolása után már nem lehet egyedi esetekről beszélni - fogalmazott Susanne Schröter etnológus
Kiemelte, hogy az iszlámban és más kultúrákban érvényesülnek az erőszakot és a szexuális támadásokat elfogadhatóvá tévő, legitimáló normák, és a Susanna elleni kettős bűncselekmény esetében is ezek az íratlan együttélési szabályok lehetnek a háttérben.
"Ezekben a fiatalemberekben láthatóan nincs semmi tisztelet", sem a német társadalommal, sem a nőkkel vagy a rendőrökkel szemben. A feltételezett elkövető is csupán szexuális tárgynak tekintette a 14 éves német lányt - mondta a szakértő.
Kiemelte, hogy nagyon sok fiatal muszlim férfi tiszteli a nőket és a német társadalom értékeit, és harcol a patriarkális berendezkedés ellen. Ezért nem szabad általánosító módon megbélyegezni és elítélni a menekülteket, az arab férfiakat és a muszlimokat, és nem szabad elfelejteni, hogy a szexuális erőszak más viszonyrendszerekben is megjelenik, de észre kell venni, hogy a német társadalomban jelenleg valami olyasmi történik, amit a "kultúrák összecsapásaként" lehet jellemezni.
Hozzátette, hogy a menekültválság révén nagyon sok olyan fiatal férfi érkezett muszlim kultúrájú országokból, akiknek nőképe, nőkről szóló elképzelései merőben eltérnek a német társadalomban megszokottól. Az ő normáik alapján "mi mind szajhák vagyunk, mert nem fátyolozzuk el magunkat, az alakunkat kiemelő ruhákat hordunk, alkoholt fogyasztunk, dohányzunk, és így tovább" - mondta Susanne Schröter.
Tovább élezi a helyzetet, hogy több fiatal férfi él Németországban, mint amennyi nő. "Legalább egymillió fiatal férfit fogadtunk be, akik számára nincsenek fiatal nők" - mondta, hozzátéve, hogy a 16-30 éves korosztályba tartozó fiatal férfiak párra vágynak, és az erőszak felé hajlanak, ha nem teljesül ez a vágyuk. "Semmi esélyük arra, hogy mind találjanak barátnőt, mert ebben a korcsoportban nincs elég szabad lány és nő" - hangsúlyozta Susanne Schröter.
Kiemelte, hogy a politika és az állami intézmények feladata pontosan megkülönböztetni egymástól a beilleszkedni akaró fiatal férfiakat és az "agresszorokat". Segítő kezet kell nyújtani azoknak, akik bizonyítják, hogy be akarnak tagozódni a német társadalomba, és nem szabad őket "állandó fenyegetésekkel elbizonytalanítani". A beilleszkedésre nem hajlandó társaikat pedig az eddiginél gyorsabban kell eltávolítani az országból.
A politikának a menekültügy körüli viták pártpolitikai célú kihasználása helyett működőképes koncepciókat kell kidolgoznia és megvalósítania. "Fel kellene ismerni a helyzet komolyságát", különben tovább mélyül a megosztottság, a szélsőjobboldali csoportok támogatottsága tovább növekszik, a migránsok pedig egyre nagyobb rasszizmussal szembesülnek. "Ezt el lehet kerülni, de akarni is kell" - fogalmazott a kutató.
A 14 éves Susannát a hatóságok gyanúja szerint egy iraki menedékkérő, a 20 éves Ali Bassár megerőszakolta és meggyilkolta Wiesbadenben május 22-én vagy 23-ra virradó éjjel. A bűncselekmény után elmenekült az országból. Hazájában, az iraki Kurdisztánban péntekre virradó éjjel a helyi hatóságok elfogták és átadták a német hatóságoknak. A német szövetségi rendőrség vezetője, Dieter Romannn személyesen utazott el érte Erbílbe. Őrizetbe vették, visszaszállították Wiesbadenbe, ahol kihallgatták. Előzetes letartóztatásáról vasárnap este vagy hétfőn döntenek.