Külföld

Kuba kilencnapos nemzeti gyászt hirdetett

Castro halála nem változtat Kuba belpolitikáján

Kilencnapos nemzeti gyász kezdődött Kubában Fidel Castro halála miatt. Négy nap alatt gyászmenet halad végig az országon Castro hamvaival, amely Santiago de Cubából indul, és bejárja azt az utat - csak ellenkező irányban -, amelyet Castro tett meg a forradalom idején. A Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója szerint nem várható a kubai belpolitika változása.

December negyedikén, Santiago de Cubában helyezik végső nyugalomra Fidel Castro volt kubai elnököt, aki pénteken hunyt el - jelentette be a kubai legfelső végrehajtó hatalom. 
A testület a temetésig, december 4-éig tartó kilencnapos nemzeti gyászt hirdetett a kubai forradalom vezetőjének halála miatt. Ez idő alatt félárbócra kell engedni a zászlókat, a rádióknak és a televízióknak "hazafias és történelmi" műsorokat kell sugározniuk. Nem tarthatók nyilvános rendezvények és előadások, noha szombat este például először lépett volna fel Kubában Plácido Domingo, a világhírű operaénekes.
Az államtanács közleménye szerint a jövő héten, négy nap alatt gyászmenet halad végig az országon Fidel Castro hamvaival. A menet szerdán Santiago de Cubából indul, és bejárja azt az utat - csak ellenkező irányban -, amelyet Castro tett meg a forradalom idején. Havannában a Forradalom terén - ahol Castro hatalmas tömegek előtt mondott beszédeket - nagygyűlést tartanak az elhunyt politikusra emlékezve.
A testület szerint minden kubai lehetőséget kap arra, hogy lerója kegyeletét az elhunyt előtt azzal, hogy hétfőn vagy kedden ellátja kézjegyével a kubai forradalomra tett ünnepélyes eskü szövegét. 

Változatlan maradhat a belpolitika

Változatlan maradhat a kubai belpolitika Fidel Castro halála után is - mondta a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója vasárnap reggel az M1 aktuális csatornán vasárnap.

Nagy Sándor Gyula szerint a kubai rendszer nem fog összeomlani a diktátor halálával, sőt az országban most egymást érik majd a megemlékezések.
Hozzátette, hogy az igazi "korszakváltás" Raúl Castro hatalomra jutásával történt meg. 
Fidel testvére sem fiatal, hiszen több mint nyolcvan éves, de az ő utódlása is biztosítva van már - tette hozzá.
Szólt arról is, hogy a következő években tovább erősödhet a kubai gazdaság, köszönhetően a nemrég bevezetett engedményeknek. Az országban mára mintegy félmillióan vállalkozók - mutatott rá.
Az Egyesült Államok és a szigetország viszonyával kapcsolatban megjegyezte, a nagykövetséget valószínűleg nem zárják be Havannában, de szerinte Trump elnöksége alatt az embergót nem fogják feloldani.

Nagy Sándor Gyula szombaton este arról is beszélt: a Kubában élők kedvelték és kedvelik őt, ellenzék szinte alig van, ezért töretlen a népszerűsége, amely most még magasabb lehet. Ezt támogathatja, hogy a kubai televízió a napokban várhatóan történelmi filmeket fog vetíteni és az is, hogy testvére elkezdi majd építeni Fidel személyi kultuszát.
Felidézte, hogy Castro rezsimje semmiképpen nem nevezhető demokratikusnak, egy véreskezű diktátort váltott le részben erőszakkal és akkor választásokat ígért, amely a mai napig várat magára. Fidel Castro a szegények érdekeit képviselő politikusból lett diktátor, bár rezsimje nem hasonlítható össze Észak-Koreáéval.

A miami száműzetésben élő leánytestvér nem megy el a temetésre
Fidel Castrónak a miami száműzetésben élő húga nem megy el bátyja temetésére. Ezt ő maga közölte szombaton a Nuevo Herald című floridai lappal.

Juanita Castro kijelentette, hogy egyes híresztelésekkel ellentétben nem akar ott lenni Fidel Castro temetésén, sőt, soha többé nem akar visszamenni Kubába.
"Senki halálának nem örülök, még kevésbé olyan ember halálának, akivel egy családból valók vagyunk. Mint Fidel húga e pillanatban csak annyit érzek, hogy elment valaki, aki vérrokonom volt" - jelentette ki.

Fidel Castro szüleinek hét közös gyermeke született, három fiú és négy lány. Az 1933-ban született Juanita az egyetlen, aki nyilvánosan elítélte a két bátyja - Fidel és Raúl - által kiépített kommunista rendszert. Ő is aktívan részt vett a forradalomban, de annak győzelme után elárulva érezte magát a kommunisták egyre nagyobb kormánybeli befolyása miatt, ráadásul a kormány politikájával ellentétbe került az ültetvénytulajdonos Castro család érdeke. Ebben a légkörben Juanita Castro elkezdett együttműködni az amerikai Központi Hírszerző Ügynökséggel (CIA), majd 1964-ben elhagyta hazáját, és a már korábban Mexikóba emigrált húga, Enma után ment. Érkezésekor tartott egy sajtótájékoztatót, amelyen kijelentette, hogy nem volt képes tovább élni Kubában, mert bátyjai börtönné változtatták azt. Még abban az évben továbbutazott az Egyesült Államokba, és Miamiban telepedett le. Azóta többször bírálta a kubai vezetést.