Külföld
Kreml: A titkosszolgálatok a nyomozás lezárása után adnak tájékoztatást a hamis bombariadókról
A sajtóértesülések szerint több, mint kéttucat várost érintő hamis riadóhullám szerdán Moszkvát, csütörtökön pedig Szentpétervárt is elérte
Peszkov így reagált a média munkatársainak arra a kifogására, hogy még mindig nem hangzott el hivatalos tájékoztatás a vasárnap óta tartó "telefonos terrortámadások" ügyében. A sajtóértesülések szerint több, mint kéttucat várost érintő hamis riadóhullám szerdán Moszkvát, csütörtökön pedig Szentpétervárt is elérte. "Nem, erre (a tájékoztatásra) a Kreml semmilyen módon nem gyakorol majd hatást. Amint lesznek eredmények, az illetékes szervek tájékoztatni fogják a lakosságot. De ez nem könnyű munka, türelemre van szükség" - mondta a szóvivő.
Az evakuálással nagyságrendjével kapcsolatban megjelent híradásokban nem teljes az összhang. A RIA Novoszti hírügynökség szerint kedden és szerdán országszerte 420 objektumból több mint 130 ezer embert kellett kimenekíteni, közülük 50 ezret a fővárosban. Az Interfax szerdán csak Moszkvából 100 ezer ember evakuálásáról számolt be.
A TASZSZ rendvédelmi forrásra hivatkozva azt írta, hogy csütörtökön csökkent a készülő pokolgépes merényletekre figyelmeztető hívások száma és délutánig négy város - köztük Moszkva - 48 épületéből 20 ezer embert kellett kimenekíteni.
Hasonlóképpen nem rajzolódik ki a tudósításokban egységes álláspont a "telefonos terrorizmus" lehetséges hátterét illetően sem. Az Interfax csütörtökön egy meg nem nevezett, jól értesült forrásra hivatkozva azt állította, hogy a műszaki vizsgálatok megállapították: a bombafenyegetésről szóló hamis hívások "több mint 90 százaléka" IP-(internetprotokoll-)telefoncsatornákon keresztül történt, Ukrajna területén lévő területén található berendezésekről. Az informátor szerint a bejelentések fonetikai elemzése is ukrajnai telefonálókra utal.
A RIA Novosztyi ezzel szemben, ugyancsak név nélkül nyilatkozó rendvédelmi illetékest idézve azt írta, hogy a félrevezető telefonhívásokat az Iszlám Állam (IÁ) elnevezésű terrorszervezettel kapcsolatban álló személyek indították külföldről. Az informátor azt állította, hogy azok ellen, akik a hatóságokat hamis bejelentésekkel riasztották, nemzetközi elfogatóparancsot fognak kiadni. Kilétüket egyelőre, a nyomozás érdekében nem fedik fel. Az RBK hírportál - konkrétumok említése nélkül - szintén azt állította, hogy a Szövetségi Biztonsági Szolgálatnak (FSZB) sikerült beazonosítania az elkövetőket.
Az orosz médiában felmerült olyan elmélet is, amelyek szerint a riadalmat a vasárnapi választások eredményével elégedetlen személyek kelthették, sőt volt arra utaló cikk is - az Argumenti i Fakti című hetilap permi online kiadásában - amely szerint a rendvédelmi szervek tartanak gyakorlatot. A Lenta.ru azt írta, hogy ezt az anyagot utólag törölték.
A szándékosan félrevezető bejelentések miatt vasárnap óta számos településen közintézményeket, pályaudvarokat, repülőtereket, piacokat, szállodákat, filmszínházakat és bevásárlóközpontokat kellett kiüríteni. Robbanószerkezetet egyelőre sehol sem találtak, de a riasztások miatt a mentőszolgálatok nagy erőket voltak kénytelenek mozgósítani.