Külföld
Közzétették a maláj gépet lelövő rakéta röppályáját
A térképen láthatók is megerősítik, hogy Buk típusú föld-levegő rakétával lőtték le az utasszállítót
Nemzeti gyászt hirdettek szerdára Hollandiában a malajziai repülőgép ukrajnai katasztrófája miatt. A 298 halálos áldozat közül 193 holland állampolgár volt. Mark Rutte miniszterelnök rendelete értelmében az összes állami és önkormányzati hivatal, valamint diplomáciai és kereskedelmi képviselet épületén félárbocra eresztik a nemzeti zászlót. A tervek szerint délután négy órakor országszerte egyperces néma csenddel emlékeznek meg a repülőgép-szerencsétlenség halálos áldozatairól. Megközelítőleg akkor érkezik meg a hollandiai Eindhovenbe az a két katonai repülőgép, amelynek fedélzetén a katasztrófa áldozatainak maradványait szállítják haza. Eindhovenben Vilmos Sándor holland király, Maxima királyné és a kormányfő jelenlétében tartják meg a központi gyászszertartást. Az eseményen az áldozatok hozzátartozói mellett ott lesznek azoknak az országoknak a képviselői is, akiknek állampolgárai a lezuhant repülőgépen utaztak. Rutte miniszterelnök kedden azt mondta, országa számára a legfontosabb az, hogy a holland állampolgárok maradványait hazahozzák. Az azonosítás Hilversumban, a katonai bázison történik majd. Hollandiában legutóbb több mint ötven évvel ezelőtt hirdettek nemzeti gyászt, amikor meghalt Vilma királynő.
Nagy-Britannia megkapta a két fekete dobozt
"Megerősíthetjük, hogy megkaptuk a holland Biztonsági Testület légi baleseteket vizsgáló osztályától a Malaysian Airlines 17-es számú légi járatának két fekete dobozát Farnborough-ban, a dobozok adatainak letöltése végett" - közölte a brit közlekedési minisztérium.
Szóvivője hozzátette, hogy 24 órába telik a letöltés mindkét adatrögzítő berendezésből, de arra nem tudott felelni, hogy párhuzamosan is folyhat-e egyszerre a két művelet.
Az adatokat Nagy-Britannia nemzetközi vizsgálócsoportnak küldi tovább elemzésre.
Még sok holttest maradt a katasztrófa helyszínén
Nagyon valószínű, hogy továbbra is sok holttest van még a maláj utasszállító repülőgép lezuhanásának helyszínén - közölte szerdán az ausztrál kormányfő.
Tony Abbott ismételten azt kérte, hogy folytassák a holttestek összeszedését az oroszbarát szakadárok kezén lévő kelet-ukrajnai területen. Mint mondta, a tetemek a szabadban hevernek, és ki vannak téve a nyári forróságnak és az állatok pusztításának. Az ausztrál miniszterelnök emiatt "mélységes aggodalmának" adott hangot, és úgy vélte, hogy az áldozatok maradványainak felkutatását eddig nem szakszerűen irányították.
A Malaysia Airlines maláj légitársaság - feltehetően lelőtt - gépén utazók maradványainak első részét szerdán szállítják Hollandiába az ukrán kormány ellenőrzése alatt lévő Harkivból, ahova a szakadárok ellenőrizte Torezből hűtővonaton juttatták el azokat.
Az elszállított holttestek pontos száma nem ismert. Az Európai Együttműködési és Biztonsági Szervezet (EBESZ) kedden mintegy 200 áldozat földi maradványáról beszélt, míg Mark Rutte holland kormányfő meg nem erősített információk alapján 282 holttestet említett. Az EBESZ egyik képviselője szerdán azt mondta: még mindig vannak földi maradványok a maláj utasszállítóval történt katasztrófa helyszínén, amelyet előzőleg megvizsgáltak az európai szervezet szakértői. Michael Bociurkiw elmondta azt is, hogy az érintett területen jelenleg nem folynak mentési munkálatok.
Tévedésből lőtték le?
Az amerikai hírszerzés szerint a kelet-ukrajnai szakadárok lőtték le, feltehetően tévedésből öt nappal ezelőtt a maláj utasszállító repülőgépet.
Az amerikai hírszerzés névtelenül nyilatkozó illetékesei helyi idő szerint kedden tájékoztatták erről Washingtonban a sajtó képviselőit.
"A legkézenfekvőbb magyarázat az, hogy tévedésből történt (a gép lelövése), és a rakéták rosszul kiképzett emberek indították" - mondta a hírszerzés egyik illetékese, és felhívta a figyelmet arra, hogy az orosz gyártmányú Buk légvédelmi ütegek kezelése kellő tudást és gyakorlatot igényel.
Az amerikai hírszerzésnek nincs bizonyíték arra, hogy az orosz kormánynak közvetlenül köze lett volna a tragédiához. Mint mondták: valószínű, hogy a maláj gépet Buk (NATO kódja: SA-11) típusú rakétával lőtték le az Oroszország által támogatott szakadárok, és Moszkva a felfegyverzésükkel teremtette meg a feltételeket a gép megsemmisítéséhez.
Az amerikai hírszerzés elismerte, nem tudja, hogy a rakétát kilövő szakadárok Oroszországban kaptak-e kiképzést vagy orosz szakértők segédkeztek-e rakétaindításban, és a légvédelmi üteget kezelők neve sem ismert számára.
A washingtoni tájékoztatón azzal vádolták Oroszországot, hogy folytatja a szakadárok felfegyverzését, légvédelmi fegyvereket és harckocsikat szállít nekik. A hírszerzés összesítése szerint a szakadárok eddig egy tucat ukrán harci gépet lőttek le.
Az amerikaiak kételkedve fogadták az orosz adatokat
Oroszország átadta az Európai Uniónak a maláj utasszállító kelet-ukrajnai katasztrófával kapcsolatos információit az Európai Uniónak - közölte Vlagyimir Csizsov, Moszkva uniós nagykövete. Az orosz hírügynökségek szerdára virradóra idézték a diplomatát, aki szerint az orosz fél kedden továbbította a védelmi tárca adatait, de Brüsszelben egyelőre nem reagáltak.
"Csak az Egyesült Államok részéről érkezett válasz, és teljesen megjósolható volt: kételkedve fogadták az orosz adatokat. Ehhez van joguk, de amennyiben kételkednek, akkor rendelkezésre kellett volna bocsátaniuk saját bizonyítékaikat, de ezt egyelőre nem tették meg. Hozzáteszem, hogy ilyen helyzetekben az amerikaiak sosem nem mutatnak fel tényszerű bizonyítékokat, arra hivatkozva, hogy hírszerzési információkról van szó, amelyek kompromittálhatják forrásaikat" - mondta Csizsov.
Az orosz diplomata emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok egy hasonló botrány középpontjába került 1988 júliusában, amikor Vincennes nevű hadihajója tévedésből lelőtte az iráni légitársaság Dubajba tartó utasszállító repülőgépét. Az incidensben a fedélzeten tartózkodó mind a 290 ember, köztük 66 gyerek életét vesztette. Csizsov felhívta a figyelmet arra, hogy akkoriban George Bush amerikai elnök azt mondta, hogy sosem kér bocsánatot az Egyesült Államok nevében, bármit is mutatnak a tények.
Az orosz védelmi tárca hétfőn tájékoztatott arról, hogy a kelet-ukrajnai tragédia idején a maláj utasszállító közelében közelében, attól 3-5 kilométeres távolságra egy ukrán harci gép - feltételezhetően egy SzU-25-ös vadászbombázó - repült. Adatai szerint a katasztrófa napján a lázadók kezén lévő térség közvetlen közelébe vezényeltek egy Buk-üteget, majd a gép lezuhanása után elszállították onnan sietséggel, ráadásul pont július 17-én, vagyis a katasztrófa napján működtek a legnagyobb intenzitással az ukrán légvédelem lokátorai.
Forrás: MTI, Unian