Külföld

Közpénzből építtetett luxusvillát, vissza kell fizetnie az összeg egy részét

A Dél-afrikai Köztársaság elnöke ellen ítélt a bíróság

Jacob Zumának, a Dél-afrikai Köztársaság elnökének saját vagyonából vissza kell fizetnie a magánrezidenciájára fordított közpénz egy részét - így határozott csütörtökön az ország alkotmánybírósága.

dél afrikai ház lead
Részben közpénzből építtette fel luxusbirodalmát a dél-afrikai elnök. Fotó: Reuters

Azt, hogy mekkora összeget kell visszafizetnie a luxusvilla fejlesztésére fordított közpénzből, a pénzügyminisztériumnak kell meghatároznia hatvan napon belül, és az elnöknek az összeget az azt következő negyvenöt nap alatt kell visszatérítenie - olvasható az ítéletben.

Jacob Zuma elnök „nem tartotta és nem tartatta tiszteletben az alkotmányt, valamint nem védte meg azt” - közölte Mogoeng Mogoeng, a testület elnöke.

Az államfő hivatala útján közölte, hogy tiszteletben tartja a döntést.

Zuma az adófizetők pénzéből kétszáznegyvenhatmillió randos (mintegy ötmilliárd forintos) felújítási munkákat - sokáig fenntartott magyarázata szerint „indokolt biztonsági fejlesztéseket” - hajtott végre nkandlai birtokán. Ennek keretében úszómedencét, fogadószalont, marhakarámot és baromfitelepet is építtetett a rezidenciához. Az úszómedence „tűz esetére fenntartott víztározóként” szerepelt a biztonsági fejlesztések között.

Hosszú hónapok vonakodása és a teljes felelősség visszautasítása után a hetvenhárom éves államfő végül ellenzéki nyomásnak engedve február elején úgy döntött, hogy „politikailag feddhetetlen módon” vet véget „az elhúzódó vitának”, és visszafizeti az összeg egy részét.

Az ellenzéki pártok azonban nem elégedtek meg ezzel. Az alkotmánybíróság elé vitték az ügyet azzal az indokkal, hogy az elnök nem aszerint járt el, amit a kormányt felügyelő szerv követelt tőle egy 2014-es jelentésében. A jelentésben megállapította a felügyeleti szerv, hogy Zuma nem megfelelő célokra használta a közpénzt rezidenciája felújítása során, és felszólította a teljes összeg egy részének visszafizetésére.

Az alkotmánybíróság csütörtökön bejelentett ítéletében is megállapította: az államfő megsértette az alkotmányt azzal, hogy nem a jelentésnek megfelelően járt el, valamint a parlament sem tett eleget azon kötelezettségének, hogy a botrányban felelősségre vonja az államfőt. Az alkotmánybíróság elnöke kiemelte: „a fogadószalon, a medence, a marhakarám és a baromfitelep” nem kapcsolható a biztonsági fejlesztésekhez.

Mmusi Maimane, a legjelentősebb ellenzéki pártnak, a Demokratikus Szövetségnek (DA) a vezetője az ítéletre reagálva kijelentette, hogy a az elnököt el kell mozdítani hivatalából, ezért ennek eljárását kezdeményezik a parlamentben.

A kezdeményezésnek kis esélye van a sikerre, mert a törvényhozásban nagy többsége van Zuma pártjának, az Afrikai Nemzeti Kongresszusnak (ANC) - jegyezte meg a Reuters hírügynökség.

A 2009 óta hivatalban lévő Zuma 2014-es újbóli beiktatásakor egyebek mellett a korrupció visszaszorítására tett ígéretet.