Külföld

Közös pontokat keres David Cameron

A brit kormányfő az Európai Bizottság vezetőjétől engedményeket vár, Putyin elnökkel pedig a szakadék áthidalására törekszik

Az Európai Bizottság elnökével és az orosz államfővel is egyeztetett David Cameron brit kormányfő. Vlagyimir Putyinnal fagyosabb a kapcsolata, az ukrajnai helyzetet érintően bevallottan szakadék tátong a két vezető álláspontja között. Jean-Claude Junckerből a kilépéssel való diszkrét zsarolással új feltételeket akar kicsikarni.

Cameron 20150527
David Cameron távozóban a rigai tanácskozásról – a brüsszeli csúcsig minden kollégájával beszélni akar (Fotó: Reuters - Ints Kalnins)

Félórás telefonbeszélgetést folytatott hétfőn David Cameron brit miniszterelnök és Vlagyimir Putyin. A hívást az orosz államfő kezdeményezte, aki gratulált a brit Konzervatív Pártnak a májusi parlamenti választásokon aratott sikeréhez. Cameron és Putyin megállapodott arról, hogy nemzetbiztonsági tanácsadóik felújítják közvetlen megbeszéléseiket a szíriai válság ügyében, és mindkét ország szükségesnek tartja a tárgyalásokat a szíriai ellenzék mérsékelt erőivel. Ukrajnával kapcsolatban David Cameron megállapította, hogy London és Moszkva álláspontja között továbbra is mélységes szakadék tátong, de az elsődleges feladat most a minszki rendezési megállapodás maradéktalan végrehajtása. A beszélgetés végén a brit miniszterelnöki hivatal beszámolója szerint Cameron kiemelte, hogy Nagy-Britannia és Oroszország sikeres együttműködést folytatott az iráni nukleáris fejlesztési program ügyében, és kifejezte azt a reményét, hogy a két ország a következő években is képes lesz együtt fellépni közös érdekű kérdésekben.

A brit kormányfő hétfő este vidéki rezidenciáján fogadta Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság elnökét. A zárt ajtók mögötti munkavacsora az első magas szintű rendezvénye volt annak a tárgyalássorozatnak, amelyet a konzervatív párti brit kormány tervez Brüsszellel és az EU-társállamokkal az uniós reformokról. Cameron a hét második felében villámkörutat tesz több EU-fővárosban, hogy ismertesse a Nagy-Britannia által szükségesnek tartott reformokat, és ezekhez szövetségeseket nyerjen. A brit kormányfő a jelenleg ismert tervek szerint csütörtökön és pénteken Franciaországban, Németországban, Dániában, Lengyelországban és Hollandiában tesz néhány órás látogatásokat. A lengyel sajtó szerint Cameron és az új lengyel elnök, Andrzej Duda törekvései több pontban is hasonlók lehetnek.

David Cameron és Juncker hétfő esti négyszemközti megbeszéléséről a Downing Street szóvivője csak annyit mondott, hogy a találkozón a brit kormányfőnek lehetősége nyílt kifejteni az Európai Unió és Nagy-Britannia viszonyrendszerének újratárgyalása mellett szóló érveit és azt, hogy London szerint miért nem kívánatos az EU jelenlegi állapotának fenntartása. Cameron tervei szerint Nagy-Britanniában legkésőbb 2017 végéig népszavazást tartanak az uniós tagságról, de addig London újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel. A brit kormány ragaszkodni kíván ahhoz is, hogy az unión belüli szabad munkaerőmozgás alapelve mindaddig ne vonatkozzék az újonnan felvett tagországokra, amíg azok gazdaságai nem zárkóznak fel a jelenlegi EU-tagállamok fejlettségi szintjének közelébe.