Külföld

Közel negyedmillió migráns érte el Európát az idén

Éhségsztrájkba kezdtek a migránsok Belgrádban

Mintegy 250 ezer migráns és menedékkérő érte el Európát az idén, és nagyjából 3000-en vesztették életüket a veszélyes földközi-tengeri átkelés közben - jelentette pénteken a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM). Közben éhségsztrájkba kezdtek a migránsok Belgrádban, Bulgária pedig erős migrációs hullámtól tart.

Joel Millman, a genfi székhelyű IOM szóvivője szerint az idén eddig 2977 bevándorló vesztette életét a Földközi-tengeren. Hozzátette: a 3000-es lélektani határ elérése 2016-ban előbb történt, mint a migrációs válság korábbi négy évében. Millman rávilágított: ezt a határértéket a 2014-es évben szeptemberben, tavaly pedig októberben érték el.

Majdnem az összes idei haláleset a Líbia és Olaszország között húzódó veszélyes migrációs útvonalon történt, míg a jóval rövidebb tengeri úton, Törökország és a görög égei-tengeri szigetek között "szinte eltűnt ez a jelenség" - tette hozzá.

Millman szerint a március végétől eltelt négy hónapban naponta mintegy 20 - javarészt a Szaharától délre eső területekről érkező - migráns vesztette életét Észak-Afrika és Olaszország között.

Éhségsztrájkba kezdtek a migránsok Belgrádban

Több mint száz migráns kezdett éhségsztrájkba pénteken Belgrádban, ám nem a szerbiai körülmények miatt tiltakoznak, hanem a Bulgáriában tapasztalt rossz bánásmód, valamint amiatt, hogy nem tudnak tovább menni Magyarország felé - tapasztalta az MTI tudósítója a belgrádi autóbusz-pályaudvar melletti parkban, a migránsok gyülekezőhelyén.

A migránsok egy része már járt a magyar határon, és visszautasították menedékjogi kérelmét, ezért visszatért Belgrádba, és a szerb fővárosban próbál meg új tervet kitalálni, hogyan tudná folytatni útját az Európai Unió felé. A tiltakozók egy része azonban még csak nemrég érkezett meg a városba, ám nagyon rossz tapasztalatai vannak a bolgár hatóságokkal, és már "előre fél" a magyar határtól. Sokan azért méltatlankodnak, mert a magyar hatóságok naponta csak 30 embert engednek be a tranzitzónába, és a menedékkérelmek jelentős részét elutasítják. 

A tiltakozók angol nyelvű transzparenseket tartanak maguk előtt, ezekre írták fel követeléseiket, illetve gondjaikat, az éhségsztrájk jeleként sebtapasszal és ragasztószalaggal ragasztották le a szájukat. A pályaudvar melletti parkban fokozták a rendőri jelenlétet.

Boriszov: Bulgária erős migrációs hullámtól tart

Bulgária erős migrációs hullámtól tart a szomszédos Törökországban történt sikertelen puccskísérlet és az annak nyomán elrendelt rendkívüli állapot nyomán - fejezte ki aggodalmát Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök pénteki televíziós interjújában Szófiában. A belátható jövőben, de középtávon is "semmi jóra nem lehet számítani" - vélekedett a kormányfő. "Déli szomszédunk gazdasági válságba süllyed, és aligha tudja majd ellátni a területén élő nagyjából 3 millió menekültet" - tette hozzá. A bolgár kormányfő szerint a közös határ török oldalán már most észrevehető egy jelentős migrációs mozgás.

Emellett Boriszov bírálta az EU-török menekültügyi egyezményt is, amely a migrációs hullám feltartóztatást célozza. A megállapodás csak papíron létezik, ugyanis nem hajtják végre - vélekedett a bolgár miniszterelnök. A helyi hatóságok naponta 150-200 illegális bevándorlót tartóztatnak fel a bolgár-török határon, akik Nyugat-Európa felé igyekeznek - fűzte hozzá. "Ezért a határellenőrzést tovább erősítettük, és készen állunk sűrűbbé tenni járőrözésünket a görög határon is" - közölte Boriszov.

A bolgár kormányfő bejelentette: augusztus 24-én találkozik Recep Tayyip Erdogan török elnökkel. A találkozót követően román kollégájával, Dacian Ciolos miniszterelnökkel együtt Berlinbe utaznak, ahol tanácskozni fognak Angela Merkel német kancellárral.