Külföld
Kormányfőjükről is szavaztak Olaszországban
Ha az igenek győznek, az alkotmányos reformok életbe lépnek, ha a nem szavazatok lesznek többségben, az olaszok elutasítják a Matteo Renzi vezette kormány szorgalmazta reformokat. Ebben az esetben Matteo Renzi – korábbi bejelentése szerint – benyújtja lemondását. A média tegnap több vezető politikus szavazásáról is beszámolt. Renzi egy toszkán kisvárosban, a Firenzétől 14 kilométerre keletre lévő Pontassievében szavazott, ahol polgármester volt, mielőtt két és fél éve miniszterelnök lett. A háromszoros miniszterelnök, Silvio Berlusconi Rómában szavazott. Már korábban közölte, hogy nemmel fog voksolni.
A népszavazás az utolsó lépést képviseli a Renzi-kormány által 2014-ben elindított alkotmányos reform bevezetésében, amelyet végső olvasásban a parlament felsőháza tavaly, alsóháza pedig idén április 12-én már megszavazott. Nem kétharmados többséggel, ezért referendumra is szükség van.
Molnár Anna Olaszország-szakértő vasárnap reggel az M1-en kifejtette, a népszavazás célja egy stabilabb politikai struktúra létrehozása. Hozzátette, hogy az országban 1948 óta működő „tökéletes kétkamarás rendszer” átalakítása után jelentős mértékben módosulna a szenátus hatásköre és létszáma. Ez gyorsítaná a döntéshozatalt és a jogalkotási folyamatot, illetve mérsékelné a költségeket. A népszavazás kimenetelével kapcsolatban Molnár Anna megjegyezte, míg kezdetben az igenek voltak túlsúlyban, a voksolás előtt – a közvélemény-kutatások szerint – már a nemek kerültek többségbe.
A szavazásra jogosult több mint negyvenhatmillió olasz reggel hét órától este tizenegy óráig adhatta le voksát, így a referendum első eredményei csak lapzártánk után jelentek meg.