Külföld

Komoly csapásra készülnek Aleppóban

London és Párizs az ostrom megszüntetését kéri - Aszad amnesztiát ígért azoknak, akik hajlandók letenni a fegyvert

Átfogó humanitárius műveletet indított a szíriai és az orosz kormány az észak-szíriai Aleppóban, ahol három „folyosót” nyitnak az ostromlott városból távozni szándékozó civileknek, egyet pedig a fegyverletételre kész harcosoknak - közölte csütörtökön Moszkvában az orosz védelmi miniszter.

aleppó reuters lead
Fotó: Reuters

Szergej Sojgu felszólította a nemzetközi szervezeteket, hogy csatlakozzanak a művelethez.

Párizs és London kéri Aleppó ostromának beszüntetését
Franciaország és Nagy-Britannia azzal a kéréssel fordult csütörtökön a damaszkuszi hatalomhoz és a vele szövetséges Oroszországhoz, hogy szüntessék be a felkelők kezén lévő észak-szíriai Aleppó ostromát.
A város ostroma lehetetlenné teszi a béketárgyalások felújítását, de csak Oroszország tudja rávenni a Bassár el-Aszad vezette szíriai rezsimet arra, hogy vessen véget a háborúnak - hangsúlyozza Jean-Marc Ayrault francia és Boris Johnson brit külügyminiszter közös közleményükben, amelyet első kétoldalú megbeszélésük után adtak ki Párizsban.
Aleppó ostromának következményei máris katasztrofálisak, és fennáll a veszély egy újabb menekültáradat elindulásának - írták. "Ünnepélyesen" arra kérik a szíriai hatalom szövetségeseit, hogy "azonnal szüntessék be hadműveletüket"
Staffan de Mistura, az ENSZ-főtitkár szíriai különmegbízottja felszólította csütörtökön Oroszországot és az Egyesült Államokat, hogy együtt próbálják meg elérni a szíriai harcok hevességének csökkenését, és szerinte ha a két nagyhatalom nem működik együtt Szíria ügyében, akkor annak nagyon rossz hatása lesz a tervezett béketárgyalásokra. Korai még értékelni az Aszad szíriai elnök által bejelentett amnesztiát és a Moszkva által bejelentett aleppói humanitárius műveletet - mondta Mistura genfi sajtótájékoztatóján, felpanaszolva, hogy Damaszkusz és Moszkva előzőleg nem konzultált az ENSZ-szel a két intézkedés ügyében, "mint ahogy senki mással sem".
 A jogvédő szervezetek arra figyelmeztették a szíriai kormányt, hogy a humanitárius folyosók megnyitása nem ad szabad kezet Damaszkusznak és a vele szövetséges orosz erőknek arra, hogy továbbra is blokád alatt tartsák a felkelők kezén lévő területet vagy, hogy a korábbinál is kíméletlenebb tűz alá vegyék azt.
Nadim Houry, a Human Rights Watch (HRW) közel-keleti igazgatóhelyettese az AP hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: a humanitárius folyosók létesítése "nem jelenti azt, hogy az ott maradó emberek legitim katonai célpontok".
Az Amnesty International (AI) szerint pedig a folyosók létesítése önmagában nem elég a humanitárius katasztrófa elkerüléséhez. 

Az orosz védelmi tárca irányítója azt hangoztatta, hogy többször is megbékélésre szólították fel a szembenálló feleket, de a fegyvernyugvást mindig megtörték, lőtték a lakott területeket, illetve támadták a kormányerők állásait. Emiatt nagyon összetett humanitárius helyzet alakult ki Aleppóban és elővárosaiban - mondta.

Sojgu kijelentette, hogy mivel az Egyesült Államok nem szolgáltatott adatot az ellenzéki dzsihadista an-Nuszra Front, illetve a Szíriai Szabad Hadsereg fegyvereseinek elhelyezkedéséről, ezért Aleppó északi részén, a Castello nevű útvonal felé egy negyedik folyosót is nyitnak a fegyveresek biztonságos távozására.

A miniszter szerint e lépésre kizárólag azért szánták el magukat, hogy szavatolják Aleppó lakosainak biztonságát.

Ezzel egy időben Damaszkuszban bejelentették, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök amnesztiát hirdetett minden felkelőnek, aki leteszi a fegyvert. A dokumentum szerint az igazságügyi szervek által körözöttek mentesülnek a felelősségre vonás alól, ha három hónapon belül megadják magukat.

Az AP hírügynökség jelentésében kiemelte, hogy a szíriai kormányerők és szövetségeseik teljesen bekerítették a szemben álló felek által évek óta megosztott Aleppót, amely a hatodik éve tartó polgárháború előtt Szíria második legnagyobb városa, gazdasági és kereskedelmi központja volt. Humanitárius szervezetek arra figyelmeztettek, hogy folytatódik a felkelők ellenőrizte negyedek hónapok óta tartó ostroma. Az ENSZ adatai szerint mintegy 300 ezer lakos rekedt a város keleti, felkelők fennhatósága alá eső területen.