Külföld
Kölcsönösség a jogalkotásban is
Felkínálta Magyarország segítségét Szerbiának az igazságügyi miniszter
„A memorandum aláírása csak egy újabb lépcsőfok a két ország kapcsolatainak rendezésében, fejlesztésében, aminek egyik célja az is, hogy aktualizáljuk a korábbi megállapodásokat, és a mai szükségletekhez igazíthatjuk ezeket” – mondta el az aláírás után a szerb igazságügyi miniszter. A két ország közötti kölcsönös jogsegélyt például még mindig a Magyar Népköztársaság és a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság által 1968-ban aláírt szerződés szabályozza, s ezt ugyan 1986-ban egyszer már módosították, az azóta jelentősen megváltozott geopolitikai helyzetben ma már mégsem tekinthető kielégítőnek, annak ellenére sem, hogy a jogsegély tekintetében épp Szerbia hazánk legnagyobb unión kívüli partnere. Szerbia mint tagjelölt ország, az uniós jogharmonizációs folyamatban törvénymódosítások egész sora előtt áll.
Trócsányi László Belgrádban elmondta: megegyeztek abban, hogy a két tárcavezető ezentúl havonta rendszeresen találkozik, és folyamatosan egyeztetnek az aktuális kérdésekről. Mint közölte, a Szerbiában működő nemzeti tanácsoknak és elsősorban a Magyar Nemzeti Tanácsnak jelentős szerepe van a kapcsolatok elmélyítésében és az együttműködés kiszélesítésében. Az év végéig ennek a testületnek a bevonásával elkészül az országban élő nemzeti kisebbségekre vonatkozó akcióterv is.
Trócsányit fogadta a szerb alkotmánybíróság elnöke, Vesna Ilic-Prelic, majd a miniszter megtekintette a Belgrád a vízen elnevezésű nagyszabású fejlesztési koncepció terveit. A tárcavezető délután Újvidéken Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével egyeztetett egyebek mellett arról, hogyan kapcsolódhat be hatékonyan a magyar politikai szervezet az uniós jogharmonizációs folyamatba.
Folytatódik a kormányközi együttműködés
Ismét együttes ülést tart júliusban a magyar és a szerb kormány – mondta el Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke hétfőn a Parlamentben, miután tárgyalt szerb hivatali partnerével. Aleksandra Djurovic szerint a magyar–szerb viszony „történelmi magasságokba” jutott. Az elmúlt években sikeresen elindult egy történelmi megbékélési folyamat Magyarország és Szerbia között – mondta Németh. Hozzátette, támogatja Kövér László házelnöknek azt a kezdeményezését, hogy jöjjön létre a magyar–szerb civil kapcsolatok ápolását segítő Hunyadi János Alapítvány. (MH)