Külföld

Kölcsönösség a jogalkotásban is

Felkínálta Magyarország segítségét Szerbiának az igazságügyi miniszter

Együttműködési megállapodást írt alá tegnap Belgrádban Trócsányi László igazságügyi miniszter szerb hivatali kollégájával, Nikola Selakovictyal.

„A memorandum aláírása csak egy újabb lépcsőfok a két ország kapcsolatainak rendezésében, fejlesztésében, aminek egyik célja az is, hogy aktualizáljuk a korábbi megállapodásokat, és a mai szükségletekhez igazíthatjuk ezeket” – mondta el az aláírás után a szerb igazságügyi miniszter. A két ország közötti kölcsönös jogsegélyt például még mindig a Magyar Népköztársaság és a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság által 1968-ban aláírt szerződés szabályozza, s ezt ugyan 1986-ban egyszer már módosították, az azóta jelentősen megváltozott geopolitikai helyzetben ma már mégsem tekinthető kielégítőnek, annak ellenére sem, hogy a jogsegély tekintetében épp Szerbia hazánk legnagyobb unión kívüli partnere. Szerbia mint tagjelölt ország, az uniós jogharmonizációs folyamatban törvénymódosítások egész sora előtt áll.

Trócsányi László Belgrádban elmondta: megegyeztek abban, hogy a két tárcavezető ezentúl havonta rendszeresen találkozik, és folyamatosan egyeztetnek az aktuális kérdésekről. Mint közölte, a Szerbiában működő nemzeti tanácsoknak és elsősorban a Magyar Nemzeti Tanácsnak jelentős szerepe van a kapcsolatok elmélyítésében és az együttműködés kiszélesítésében. Az év végéig ennek a testületnek a bevonásával elkészül az országban élő nemzeti kisebbségekre vonatkozó akcióterv is.

Trócsányit fogadta a szerb alkotmánybíróság elnöke, Vesna Ilic-Prelic, majd a miniszter megtekintette a Belgrád a vízen elnevezésű nagyszabású fejlesztési koncepció terveit. A tárcavezető délután Újvidéken Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével egyeztetett egyebek mellett arról, hogyan kapcsolódhat be hatékonyan a magyar politikai szervezet az uniós jogharmonizációs folyamatba.


Folytatódik a kormányközi együttműködés

Ismét együttes ülést tart júliusban a magyar és a szerb kormány – mondta el Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke hétfőn a Parlamentben, miután tárgyalt szerb hivatali partnerével. Aleksandra Djurovic szerint a magyar–szerb viszony „történelmi magasságokba” jutott. Az elmúlt években sikeresen elindult egy történelmi megbékélési folyamat Magyarország és Szerbia között – mondta Németh. Hozzátette, támogatja Kövér László házelnöknek azt a kezdeményezését, hogy jöjjön létre a magyar–szerb civil kapcsolatok ápolását segítő Hunyadi János Alapítvány. (MH)