Külföld
Kölcsönösen nagykövetséget nyit Kuba és az USA
Obama: Történelmi előrelépés a közeledésben
A bejelentés előzményeként az Egyesült Államok vezető havannai diplomatája átnyújtotta az ideiglenes kubai külügyminiszternek, Marcelino Medinának Barack Obama amerikai elnök Raul Castro kubai államfőnek címzett levelét. Az üzenetben a két ország diplomáciai kapcsolatának fél évszázados megszakítás utáni újrafelvételéről van szó.
Obama: A politikai ellentétek megmaradnak
Az amerikai elnök szerdán hivatalosan bejelentette a nagykövetségek kölcsönös megnyitását Kubával, történelmi előrelépésnek nevezve ezt, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a komoly politikai ellentétek megmaradnak a két ország között.
Barack Obama szerdai nyilatkozata szerint az új helyzetben jelentősen megnő az Egyesült Államok mozgástere Kubában, és Washington továbbra sem fog hallgatni, ha az alapvető értékek megsértését tapasztalja a kommunista országban. Úgy fogalmazott, hogy a kapcsolatok rendezése választás a múlt és a jövő között, és arra szólította fel a kongresszust, hogy "ne álljon az emberek útjába", ne akarja "visszaforgatni az időt", hanem oldja fel a szigetországra kivetett gazdasági embargó. Korábban a törvényhozásban többségben lévő Republikánus Párt több vezető politikusa is élesen bírálta a Kuba felé való politikai nyitást, és elutasította az embargó feloldását, amelyre csak a kongresszus jogosult.
Az amerikai elnök egyúttal azt is bejelentette, hogy John Kerry külügyminiszter a nyár folyamán Havannába látogat az amerikai nagykövetség megnyitására.
Obama hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok eddigi, Kuba elszigetelésére irányuló politikája céljával ellentétes hatást ért el: konzerválta a kubai politikai rendszert és hozzájárult az ország elszegényedéséhez. "Nem kell a múlt börtönében élnünk. Ami nem működik, azt meg lehet és meg kell változtatni" – fogalmazott. Úgy vélte, hogy a Kuba felé való nyitás elősegíti majd a demokrácia terjedését és az emberi jogi helyzet javulását a szigetországban.
Azt is kiemelte: a kapcsolatok normalizációja felmérések szerint mindkét ország lakosságának, valamint latin-amerikai politikai vezetőknek a körében is nagy népszerűségnek örvend.
Castro is üzent
Raúl Castro kubai elnök szerdán bejelentette: levelet küldött Barack Obama amerikai elnöknek, amelyben tudatta, hogy Kuba a két ország diplomáciai kapcsolatának felújítása mellett döntött. A kubai kormány ugyanakkor nyilatkozatban közölte, hogy a kétoldalú viszony rendezéséhez szükséges a Kuba elleni amerikai gazdasági embargó feloldása, továbbá Washingtonnak vissza kell adnia a guantánamói amerikai hadtámaszpont feletti kubai szuverenitást.
Havanna kikötötte azt is, hogy az Egyesült Államoknak fel kell hagynia rádió- és tévéműsorok sugárzásával Kuba felé, s be kell szüntetnie felforgató tevékenységét azért, hogy minden téren normalizálódhassanak a kapcsolatok. Kuba az egyenlő szuverenitás, az ellentétek békés rendezése és az erő alkalmazásától vagy erőszakkal való fenyegetéstől tartózkodás elvei alapján állva hozta meg a döntést - üzente Raúl Castro elnök.
A kubai állami televízió - igencsak szokatlan módon - élőben közvetítette Barack Obama amerikai elnök washingtoni nyilatkozatát a kubai-amerikai diplomáciai kapcsolatokról és azok újrafelvételének jelentőségéről. Az adás spanyol nyelven ment. Ilyesmi - amerikai elnök beszédének kubai tévéközvetítése - legutóbb tavaly decemberben történt, amikor a két ország bejelentette történelmi ellenségeskedésük enyhülését.
A kubai kormány nyilatkozata szerint a nagykövetségüket Bruno Rodríguez külügyminiszter fogja megnyitni július 20-án, a szigetország washingtoni érdekképviseleti irodájában.